آب خاکستری ؛ جایگزینی پایدار در بحران کم آبی شهرها و روستاها

آب خاکستری؛ جایگزینی پایدار در بحران کم آبی شهرها و روستاها

مقاله پیش رو با عنوان ” آب خاکستری ؛ جایگزینی پایدار در بحران کم آبی شهرها و روستاها “،  تهیه شده در دفتر فنی شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم به سفارش سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور می باشد.

بحران آب ؛ واقعیتی انکارناپذیر

دسترسی به آب شیرین یکی از مهم ترین موضوعات حیات بشری است، اما مطابق برآوردهای جهانی ظرف پنجاه سال آینده شمار روزافزونی از مناطق جهان با بحران کمبود آب مواجه خواهند شد. این موضوع توجه جهانیان را به خود معطوف ساخته است به طوری که در دستور کار کنفرانس محیط زیست و توسعه (1992)، ” آب به عنوان عامل کلیدی در توسعه پایدار ” شناخته شد.

وضعیت منابع آبی ایران به طور خاص، موضوع بحث و بررسی بسیاری از مسئولان حوزه آب کشور می باشد و نگرانی های ناشی از بحران آب، دغدغه اصلی برنامه ریزی های سال های اخیر در این حوزه بوده است. ایران کشوری با اقلیم عمدتاً گرم و خشک است. رشد سریع جمعیت مهم‌ترین عامل کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور در قرن گذشته بوده‌است. جمعیت ایران در طی این هشت دهه، از حدود 8 میلیون نفر در سال 1300، به 83 میلیون نفر تا پایان سال 1398 رسیده‌است. بر این اساس میزان سرانه آب تجدیدپذیر سالانه کشور از میزان حدود 13000 متر مکعب در سال 1300 به حدود 1400 متر مکعب در سال 1392 تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد. منابع آب تجدید پذیر کل ایران به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بالغ می‌گردد. با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد. این بدان معناست که حتی با بالاترین راندمان و بهره ‌وری ممکن در مصرف آب، این کشورها برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران مشمول این گروه می‌باشند. در چنین شرایطی بازیافت آب خاکستری ، فشار بر منابع مرسوم آب شیرین را کاسته و منبع قابل اطمینانی از آب غیرشرب را در اختیار میگذارد.

کمبود آب

دانلود متن کامل مقاله :

آب خاکستری؛ جایگزینی پایدار در بحران کم آبی شهرها و روستاها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button