فاضلاب صنعتی

فاضلاب صنعتی

اهمیت تصفیه فاضلاب

آب یکی از مهمترین منابع حیاتی طبیعت به شمار می رود. از آنجا که ایران در زمره کشورهای کم آب جهان محسوب می شود، پرداختن به آلاینده های آن امری ضروری می باشد. اهمیت تصفیه پساب ها اینجا نمایان می شود که در این شرایط بحرانی تامین بخشی از نیازهای آبی از طریق مصرف پساب فاضلاب است. از آنجا که هر مصرفی از این اب های بازیافتی به کیفیت خاصی نیاز دارد در تصفیه خانه های فاضلاب، برای تامین کیفیت مورد نظر درجه تصفیه مناسب آن را به کار می برند. از این رو در کشورهای توسعه یافته که استانداردهای محیطس در مورد به کارگیری فاضلاب اعمال می شود، از ان برای مصارف مختلف نظیر آبیاری فضای سبز و پارک ها، صنعت، ساختمان سازی، بهبود حیات وحش تا حد محدودتر در باغستان ها استفاده می شود.

علاوه بر امکان استفاده مجدد از پساب فاضلاب و بهره گیری از مزایای آن باید به این نکته نیز توجه کرد که حتی رهاسازی بدون تصفیه فاضلاب در محیط زیست امکان پذیر نبوده و عناصر مخرب آن می تواند باعث آلودگی محیط زیست شود.

انواع و خواص فاضلاب

فاضلاب ها بسته به شکل پیدایش و خواص آنها به سه گروه تقسیم می گردند:

فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی و سرانجام فاضلاب سطحی

فاضلاب های صنعتی

 پساب ناشی از تولیدات در کارخانه ها در دسته فاضلاب های صنعتی قرار می گیرند. خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها بستگی به نوع فرآورده های کارخانه دارد.

تفاوت فاضلاب صنعتی و خانگی

با توجه به این موضوع مهمترین تفاوتی که می تواند فاضلاب کارخانه ها با فاضلابهای خانگی داشته باشد عبارتند از:

الف: امکان وجود مواد و ترکیب های شیمیایی سمی در فاضلاب کارخانه ها بیشتر است.

ب: خاصیت خورندگی بیشتری دارد.

ج: خاصیت قلیایی یا اسیدی زیادی دارد.

د: امکان وجود موجودات زنده در آنها کمتر می باشد.

ترکیبات فاضلاب صنعتی

تنها قسمتی از فاضلاب کارخانه ها که تقریبا در تمام کارخانه ها خاصیت یکسان دارند فاضلاب بدست آمده از تشکیلات خنک کننده آنهاست.

آلودگی این فاضلابها بسته به تعداد دفعه هایی که آب برای خنک کردن کارخانه بکار برده شده است، متفاوت می باشد و معمولا آلودگی آنها کمتر از فاضلاب های دیگر می باشد و بیشتر بصورت وجود مواد نفتی و روغن در آنها نمودار می شود .

در فاضلاب برخی از کارخانه ها مانندکارخانه های بهره برداری از معادن، کارخانه های فولاد سازی و کارخانه های شیمیایی بیشتر مواد خارجی یا مواد معدنی تشکیل می دهند. در صورتیکه در برخی دیگر از کارخانه ها مانند کارخانه های تهیه مواد غذایی و کارخانه های نشاسته سازی بیشتر مواد خارجی در فاضلاب مواد آلی هستند.

برگرفته از کتاب تصفیه فاضلاب م. منزوی و فصلنامه مهندسی آبیاری و اب شماره 24،مقاله مجید محمود آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button