مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب

مراحل تصفیه آب به چه صورت است؟ آب ترکیبی است از اتم های هیدروژن و اکسیژن و البته آبی که در طبیعت یافت می شود با مواد ارگانیک، مواد معدنی، آلودگی های شیمیایی و حیوانی نیز آمیخته شده است. تنها این مواد نیستند که آب را برای ما انسانها غیر قابل آشامیدن کرده اند بلکه گاهی باکتری ها و ویروس های خطرناک که باعث مرگ یا بیماری ما انسان ها میشود،  بشر را در طول تاریخ بر آن داشته که به فکر یافتن روش هایی برای تصفیۀ  منابع آبی خود باشد. امروزه، متد های پیشرفته ای برای ایمن کردن آب در مقیاس های بزرگ ابداع شده است. این روش ها بسته به نوع آبی که باید تصفیه شود و با توجه به تکنولوژی کارخانه ها از مکانی به مکان دیگر متفاوت است اما میتوان گفت که  قواعد و پایۀ همۀ آنها یکی است. در ادامه به بررسی استاندارد مراحل تصفیۀ آب میپردازیم.

انعقاد یا لخته سازی Coagulation/Flocculation

لخته سازی با اضافه کردن سولفات آلومینیوم یا زاج به آب خام ممکن میشود. با اضافه کردن این مواد به آب ذرات آلوده به هم می‌چسبند و یک ذرۀ آلوده بزرگ به نام فلوک (flocs) تشکیل می دهند که این ذره قابل دیدن با چشم و قابل فیلتر شدن است.

رسوب گذاری Sedimentation

آب و فلوکس هایی که در مرحلۀ لخته سازی تشکیل شد، طی پروسۀ تصفیه فاضلاب از حوض های رسوب گذاری عبور خواهد کرد. در این حوض ها آب به آرامی عبور داده می شود تا ذرات فلوکس سنگین، ته نشین شوند. فلوکس هایی که در ته حوضچه جمع میشوند به نام لجن  (sludge) شناخته میشود. تصفیه مستقیم شامل مرحله رسوب گذاری نیست و فلوکس ها با فیلتراسیون حذف می شوند.

فیلتراسیون Filtration

در بخش فیلتراسیون، عبور ار یک فیلتر باعث جدا شدن ذرات معلق داخل آب میشود. این فیلتر ها معمولا ترکیبی از شن، ماسه و گاهی انتراسیت های  (anthracite) خرد شده هستند. فیلتراسیون ناخالصی‌هایی را که روی آب شناور هستند جمع می کند و اثر ضد عفونی را افزایش می دهد. فیلترها به طور مرتب با استفاده از شستشو تمیز می شوند. این مرحله ای است که در اوایل تاریخچه تصفیه اب نیز وجود داشته است

انعقاد
انعقاد
فیلتراسیون

ضدعفونی کردن آب Disinfection

قبل از ورود آب به سیستم توزیع ، برای از بین بردن باکتری ها ، انگل ها و ویروس های بیماری زا،  آب ضد عفونی می شود. استفاده از کلر در این مرحله بسیار موثر است.

خشک کردن لجن Sludge drying

جامداتی که از طریق رسوب و فیلتراسیون از آب جمع شده اند،به تالاب های خشک کننده drying lagoons منتقل می شوند.

گندزدایی
خشک کردن لجن

فلوراسیون Fluoridation

فلوراسیون به منظور تنظیم غلظت یونهای فلوراید آزاد در آب انجام میشود تا آن را در حد مطلوب نگه دارد. بدین ترتیب خرابی های دندان ناشی از یون قلوراید محلول در آب کاهش می یابد. مقدار مجاز فلوراید طبق استانداردهایی تعریف شده و طی این فرآیند باید به این حد مجاز برسد.

تصحیح PH آب pH Correction

برای تنظیم سطح PH ، آهک، با آب فیلتر شده ترکیب می شود. به این ترتیب  می توان خوردگی را در سیستم توزیع آب و لوله کشی مشتریان به حداقل رساند.

نتیجه گیری

مراحل تصفیه  آب در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همچنین بیان شد تصفیه آب، نیازمند چه مواردی است. امیدواریم توانسته باشیم در این راه، شما را راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که نیاز به پیکج تصفیه فاضلاب داشتید، با مشاوری ما، تماس حاصل نمایید

فلوراسیون
pH

Reference: https://sheltonswater.com/blog/top-7-methods-of-water-treatment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button