هوادهی در تصفیه فاضلاب

هوادهی در تصفیه

مراحل تصفیه

بطورکلی روشهای تصفیة فاضلاب را میتوان به سه دستة اصلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی نمود. به ندرت اتفاق می افتد که یکی از روشهای گفته شده بتواند تمامی خواسته ها را از سیستم تصفیه برآورده سازد. بنابراین در اکثر موارد لازم است که ترکیبی از روشهای فوق استفاده شود. هوادهی معمولا بخش مهمی از تصفیه بیولوژیکی است که در آن به فعالیت میکروارگانیسم ها سرعت داده می شود.

هوادهی در تصفیه

هوادهی نقش موثری در تصفیه فاضلاب داراست.  این فرایند مقدار اکسیژن لازم جهت رشد میکروارگانیسم ها را تامین می کند تا عملیات تصفیه فاضلاب به درستی انجام شود . میکروارگانیسم ها برای رشد و نمو نیاز به ماده غذایی و اکسیژن دارند که مواد غذایی را از مواد آلی موجود در فاضلاب و اکسیژن لازم را نیز از طریق هوادهی فاضلاب  بدست می آورند. بدون هوادهی فعالیت برخی میکروارگانیسم ها حتی ممکن است متوقف شود و یا زمان زیادی به طول انجامد. در واقع هوادهی سرعت فرایند تجزیه را تا چندین ساعت کم خواهد کرد.

فعالیت میکروارگانیسم ها بدون هوادهی

   بدون فرایند هوادهی نیز میکروارگانیسم ها قادر به فعالیت خود هستند منتها با این روش ممکن است فرایند تصفیه ساعت ها به طول انجامد. تصفیه طبیعی روشی است که گاهی با وجود زمان بر بودن کاراست. اطلاعات بیشتر در مورد تصفیه طبیعی  را می توانید در مکس باکس شماره 26 بیابید.

هوادهی یک فرآیند لجن فعال می باشد که با پمپاژ هوا به داخل مخرن (حوضچه هوادهی) باعث رشد میکروارگانیسم ها در فاضلاب می شود.

روش های هوادهی

فرآیند بیولوژیکی نیاز به اکسیژن گرفته شده از جو دارد که در حوضه واکنش از طریق سه دسته وارد می شود:

الف) روش های پنوماتیک – هوای اتمسفر به وسیله تجهیزات مخزن واکنش فشرده و وارد می شود: حباب های ریز، حباب های متوسط ​​و حباب های بزرگ

ب) روش های مکانیکی – زمانی که از طریق اختلاط مکانیکی شدید با محتوای حوضه لجن فعال و هوای محیط در تماس قرار می گیرند.

ج) روش های مختلط – که هم از دستگاه های دم کردن هوا و هم از همزن های مکانیکی استفاده می کنند

روش پنوماتیک

به طور کلی، طرح عملکرد تجهیزات پنوماتیک برای اکسیژن رسانی فاضلاب شامل چهار فاز مجزا است: تامین هوا. تصفیه هوای خوراک؛ توزیع هوای تصفیه شده؛ پخش هوا در سطح آب

در مخزن هوادهی پنوماتیک  اکسیژن با هوا وارد می شود به این ترتیب که هوای فشرده از طریق یک سری لوله های زیر آب که دارای نازل یا صفحات متخلخل هستند وارد می شود. مخازن هوادهی با ورود حباب های هوا به داخل آب مشخص می شوند. بسته به اندازه آنها، حباب ها می توانند به صورت زیر باشند: حباب های ریز (با قطر بین 1-1.5 میلی متر). حباب های متوسط ​​(قطر 1.5-3 میلی متر)؛ حباب های بزرگ (قطر بیش از 3 میلی متر) . حباب های ریز توسط پخش کننده های متخلخل یا توزیع هوا از طریق غشاهایی با سوراخ های بسیار ریز به دست می آیند. حباب های متوسط ​​حاصل از لوله های توزیع هوا با دهانه هایی که قطر آنها بین 1-5 میلی متر است و کمتر از 5 میلی متر از یکدیگر فاصله دارند. حباب‌های بزرگ حاصل توزیع هوا از طریق لوله‌ها یا صفحات حفر شده با سوراخ‌هایی بیش از 5 متر هستند.

 هوادهی مکانیکی

در هوادهی مکانیکی به هم زدن آب در مخزن باعث اختلاط شدید بین آب، گل و هوا می شود. با توجه به نحوه ساخت مکش هوا، سیستم های هوادهی مکانیکی به شرح زیر است:

  • هواده های مکانیکی تنفسی.
  • هواده های روتور مکانیکی؛
  •  هواده های مکانیکی با تیغه یا برس.

تانک های هوادهی مکانیکی با آسپیراسیون به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. این هواده ها در واقع لوله های عمودی هستند که از طریق آنها هوا با آب از طریق لوله ها مکیده می شود که به اثر “ونتوری” معروف است و مخلوط آب + هوا به پایین رانده می شود.

برای محاسبه حجم این دریاچه ها، مدت زمان توقف فاضلاب را در دریاچه بدست می آورند. عمق دریاچه را می توان با توجه به نوع هوادهی دو تا چهار متر انتخاب نمود. برای اینگونه دریاچه ها معمولا از هواده های شناور استفاده می شود. برای این اختلاط هواده ها حرکت دورانی در حول محور افقی و سطح قائم دارند. شناور بودن بهم زن متصل به هواده موجب می شود که با بالا و پایین رفتن سطح فاضلاب در دریاچه که ناشی از تغییر دبی فاضلاب ورودی است، مقدار اکسیژن وارد شده به فاضلاب تغییر ننماید.

هوادهی مختلط

در مورد روش های هوادهی مختلط، از دو طرح ذکر شده در بالا استفاده می شود که باعث پراکندگی هوا در سطح ایستابی (پنوماتیک) و جابجایی اجباری توسط سیستم مکانیکی می شود (این سیستم در آب های با بارهای آلی سنگین توصیه می شود)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button