چگونه حتی در خانه اجاره ای خود از انرژی خورشیدی استفاده کنیم؟

انرژی خورشیدی
go green

کلی سندرز[1] سبک زندگی سبز و پایداری دارد. او همیشه سعی می­کند زمان استحمام خود را کوتاه کند. تا جای ممکن ، از روشن کردن سیستم تهویه هوای سرد و گرم پرهیز می کند و همچنین سال هاست که وسیله­ نقلیه­ شخصی ندارد. محل سکونت سندرز و همسرش در امکان پذیر شدن اجرای این سبک زندگی به شدت تأثیرگذار بوده است. او که استادیار مهندسی محیط زیست دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است، ساکن خانه­ های وابسته به دانشگاه است، بنابراین مجبور نیست تا محل کار خود با اتومبیل رفت و آمد کند. نکته­ منفی این وضعیت زندگی این است که پروفسور سندرز و همسرش هیچ کنترل مستقیمی بر تأثیرات و عملکرد ساختمان ­های محل زندگی خود روی هوا، آب و زمین ندارند.

ویژگی های انرژی خورشیدی

این مسئله اخیراً به موضوعی قابل توجه تبدیل شده است، به‌ویژه پس از دستور اخیر فرمانداری کالیفرنیا که بر اساس آن، خانه‌های جدید ساخته شده پس از اول ژانویه 2020 را ملزم به داشتن پنل‌های خورشیدی کرده است. در حالی که این امر احتمالاً موقعیت این ایالت را در خط مقدم سیاست­ های انرژی های نو تثبیت می­کند، تا ده هزار دلار میتواند به هزینه­ ساخت یک خانه اضافه ­کند.

 

حال پرسش این است که مستأجرانی که نمی­توانند پنل ­های خورشیدی نصب کنند، اگر بخواهند ردپای کربن خود را کاهش دهند و پایدار و مقرون به صرفه زندگی کنند، چه کاری باید انجام دهند؟

پروفسور سندرز با بیان اینکه اولین قدم برای زندگی سبز در یک آپارتمان، حرکت به سوی بهینه کردن مصرف انرژی است، بیان می­کند: “آسان ترین روش برای کاهش تولید کربن، علاوه بر کاهش زمان کارهای مربوط به شستشو  و به حداقل رساندن استفاده از دستگاه ­های تهویه، تنظیم شرایط و سبک زندگی برای استفاده­ بیشتر از انرژی خورشیدی است.” او همچنین معتقد است که یکی از مشکلات حال حاضر این است که مردم واقعاً به میزان زمان و شکل استفاده از نیروی برق توجه نمی­کنند.

زندگی سبز در یک آپارتمان

ابتدا باید در شیوه­ زندگی مردم تغییراتی ایجاد شود؛ زیرا انرژی خورشیدی در ساعات روز تولید می شود و نمی­توان آن را به طور مؤثر ذخیره کرد، بنابراین مردم باید یاد بگیرند که در هنگام تابش خورشید از انرژی آن بیشترین بهره مندی را داشته باشند. این موضوع دقیقاً بر عکس آن چیزی است که امروزه اتفاق می­افتد و بیشترین مصرف انرژی مربوط به ساعات شب و زمانی است که خورشید غروب کرده است. پروفسور سندرز معتقد است که این مشکل تا حد زیادی به کمک تجهیزات به اصطلاح “هوشمند” که به طور خودکار در زمان­ های مناسب خاموش و روشن می شوند، قابل حل خواهد بود. در نتیجه می­توان از هدررفت انرژی در ساعاتی که نیاز به این وسایل نداریم جلوگیری کرد. اما تا زمان تحقق این تکنولوژی، پروفسور سندرز باور دارد که بهترین راه، تغییر فرهنگ در بین مردم است تا آگاهانه به زمان مصرف برق در طول روز نگاه کرده و این مسئله دغدغه آن ها شود.

انرژی خورشیدی برای خانه ها

برای مستأجرین، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. از شارژرهای خورشیدی می­توان برای شارژ لپ تاپ و گوشی استفاده کرد. در آمریکا دولت نکات دیگری را نیز برای صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساکنان آپارتمان ارائه می­دهد. پروفسور سندرز با بیان اینکه یکی از مهمترین اقدامات لازم برای دولت این است که از صاحبخانه ها بخواهد پنجره ­ها و درهای آپارتمان­ ها را عایق بندی کنند، تصریح کرد: ” دولت باید هر چه سریعتر اقدام به تصویب قوانینی کند که از نظر مالی صاحبان ملک را تشویق به استفاده از انرژی خورشیدی کند.” وی همچنین ادامه داد: “من خیلی به انرژی اهمیت می‌دهم، اما هیچ کنترلی روی پنجره‌ها یا عایق‌ هایم ندارم. این مسئله کاملا مربوط به صاحبخانه و تصمیم اوست، و اگر مستأجر مسئول پرداخت قبض آب و برق باشد، هیچ انگیزه ­ای برای صاحبخانه وجود ندارد که قدمی در این راستا بردارد.”

سخن آخر

با این حال برای انتشار این پیام پروفسور سندرز تمام تلاش خود را در دانشگاه انجام می­دهد. او و سایر اساتید، دانشجویان و مسئولین دانشگاه را تشویق می­کنند تا به دنبال فرصت هایی برای بهره ­وری انرژی باشند. برای تشویق و جلب نظر بیشتر، پروفسور سندرز در چندین کمیته مرتبط با انرژی دانشگاه مشغول فعالیت است و گفتگوها در این رابطه همچنان ادامه دارد. شعار وی این است:

“من دوست دارم این فرصت را داشته باشم که بر طبق آنچه که تدریس میکنم، زندگی کنم.”


RESOURCE

[1] Kelly T. Sanders

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button