چگونه ساختمان های سبز می توانند به دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کنند؟

green building

در مقاله زیر، دومینیکا چروینسکا از شورای جهانی ساختمان سبز، راه های بسیاری را که از طریق آن ساختمان های سبز میتوانند در دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک کنند، تشریح می کند.

همانطور که رهبران جهان توافق کردند و اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs) را به اجرا درآوردند، اول ژانویه 2016 نقطه عطفی در تلاش های جمعی ما برای “ترویج رفاه و در عین حال محافظت از کره زمین” بود. این اهداف، چالشی را برای بشریت ایجاد می کند تا رشد اقتصادی را صرف نظر از تغییرات آب و هوایی، فقر و نابرابری برنامه ریزی و اجرا نماید و این چالشی است که ما قویاً معتقدیم ساختمان سبز می تواند به حل آن کمک کند.

در حالی که بسیاری ممکن است به یک ساختمان نگاه کنند و فقط یک سازه بی‌جان را ببینند، ما به ساختمان‌ها نگاه می‌کنیم و نه تنها آن را از جنبه فیزیکی بودن مشاهده میکنیم، بلکه چگونگی ایجاد آن و فرآیندهای ساخت آن‌ها را می‌بینیم؛ فرایندهایی که به عنوان فرصتی نه تنها برای صرفه‌جویی در انرژی، آب و انتشار کربن، بلکه برای آموزش، ایجاد شغل، رشد جوامع، سلامت و رفاه آن، و خیلی بیشتر از اینها می باشند. ساختمان سبز یک کاتالیزور واقعی برای رسیدگی به برخی از مبرم ترین مسائل جهان است.

حل مشکلات جوامع دامنه وسیعی دارد؛ از پایان دادن به گرسنگی گرفته تا ترویج جوامع صلح آمیز و فراگیر. چندین هدف وجود دارد که ما معتقدیم ساختمان های سبز می توانند در دستیابی به آنها به شکل قابل توجهی کمک کنند. در ادامه به بررسی برخی از این اهداف خواهیم پرداخت.

  • Goal 3 : سلامت و رفاه خوب – تضمین زندگی سالم و ارتقای رفاه برای همه در تمام سنین

در حال حاضر شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد نحوه طراحی یک ساختمان می تواند بر سلامت و رفاه ساکنان آن تأثیر بگذارد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌های ریوی و تنفسی مرتبط با کیفیت پایین متریال داخلی و عدم گردش بهینه هوای تازه در ساختمان، عاملی مهم از میان عوامل اصلی مرگ و میر هستند.

اما مشخص شده است که ویژگی‌های ساختمان سبز، مانند روشنایی بهبود یافته، کیفیت هوای بهتر و فضای سبز، تأثیر مثبتی بر سلامت و رفاه دارند و این دستور کار در چند سال اخیر شتاب فزاینده‌ای پیدا کرده است. پروژه جهانی Better Places for People بر ایجاد دنیایی متمرکز است که در آن ساختمان‌ها نه تنها برای محیط زیست مفید هستند، بلکه از زندگی سالم‌تر، شادتر و سازنده‌تر نیز پشتیبانی می‌کنند.

 کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از ساختمان ها – به ویژه در شهرها – می تواند آلودگی را کاهش دهد و کیفیت هوا را بهبود بخشد و به نفع سلامتی ساکنان شهرها باشد.

  • Goal 7 : انرژی مقرون به صرفه و پاک – اطمینان از دسترسی به انرژی مقرون به صرفه، قابل اعتماد، پایدار و مدرن برای همه

ارزان‌ترین انرژی که همان انرژی خورشیدی است، انرژی است که ما استفاده نمی‌کنیم. هزینه ناشی از تامین انرژی در ساختمان ها و مشکلات ناشی از پایدار و همیشگی نبودن آن، از دغدغه های مهم در توسعه جوامع شهری می باشد. این مسئله در ساختمان های سبز به طور کامل مورد توجه قرار گرفته است. از مزیت های این گونه ساختمان ها، صرفه‌جویی در انرژی – چه ساختمان‌های اداری تجاری یا خانه‌ها – می باشد. ساختمان‌های سبز همچنین از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند که می‌تواند ارزان‌تر از جایگزین‌های سوخت فسیلی باشد.

به عنوان مثال، آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) پیشنهاد می‌کند که سیستم‌های خورشیدی خانگی در آفریقا می‌توانند با حداقل ۵۶ دلار در سال برق خانوارها را تأمین کنند که این رقم بسیار ارزان‌تر از انرژی حاصل از گازوئیل یا نفت سفید می باشد. انرژی های تجدیدپذیر همچنین دارای مزیت مهمی مبنی بر عدم تولید گازهای کربنی هستند که تأثیر اینگونه گازها را بر سیاره زمین محدود می کند. بهره وری انرژی همراه با منابع تجدیدپذیر محلی نیز امنیت انرژی را بهبود می بخشد.

  • Goal 8 : کار شایسته و رشد اقتصادی – ترویج رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، اشتغال و کار شایسته برای همه

همانطور که تقاضا برای ساختمان سبز در سطح جهانی افزایش می یابد، نیروی کار مورد نیاز برای ارائه آنها نیز افزایش می یابد و این یکی دیگر از اهدافی است که ساختمان سبز می تواند به طور قابل توجهی به آن کمک کند. به عنوان مثال، صنعت ساختمان سبز در کانادا نزدیک به 300،000 شغل تمام وقت در سال 2014 داشت.

علاوه بر این، چرخه عمر یک ساختمان سبز – از برنامه ریزی تا ساخت، بهره برداری و حتی نوسازی، بر طیف گسترده ای از افراد تأثیر می گذارد و فرصت های بیشتری را برای اشتغال فراگیر فراهم می کند.

  • Goal 9 : صنعت، نوآوری و زیرساخت – ایجاد زیرساخت های انعطاف پذیر، ترویج صنعتی شدن پایدار و تقویت نوآوری

ساختمان های سبز فقط مربوط به اینجا و اکنون نیستند. آنها باید به گونه ای طراحی شوند که اطمینان حاصل شود که در مواجهه با آب و هوای جهانی در حال تغییر ما انعطاف پذیر و سازگار هستند. این امر در کشورهای در حال توسعه بسیار مهم است، زیرا بسیاری از آنها در معرض تأثیرات تغییرات آب و هوایی هستند.

اما این مسئله فقط مربوط به مقاومت فیزیکی ساختمان ها در آینده نیست، بلکه مربوط به فضاهای بین آن‌ها یعنی زیرساخت‌هایی که باید به همان اندازه پایدار و در برابر خطرات آینده مقاوم باشند، می باشد. یک گزارش به تازگی منتشر شده از New Climate Economy نشان می‌دهد که برای دستیابی به آینده پررونق و تحقق هدف net-Zero، به 90 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت در سراسر جهان طی 15 سال آینده نیاز است.

  • Goal 11 : شهرها و جوامع پایدار – شهرها را فراگیر، ایمن، انعطاف پذیر و پایدار کنید.

تقریباً 60 درصد از جمعیت جهان تا سال 2030 در مناطق شهری زندگی خواهند کرد و بنابراین اطمینان از پایداری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. ساختمان‌ها، پایه‌های شهرها هستند و بنابر این ساختمان‌های سبز کلید پایداری بلندمدت جوامع شهری می باشند؛ خانه‌ها، دفاتر، مدارس، مغازه‌ها یا فضاهای سبز که باید پایدار باشند تا کیفیت بالای زندگی برای همه تضمین شود.

در واقع، در بسیاری از کشورها، شوراهای ساختمان سبز فراتر از صدور تاییدیه برای مثلا اجرای منفرد یک ساختمان‌ حرکت کرده‌اند و در  فعالیت های خود، ابزارهایی را توسعه داده‌اند که تشکیل محله‌ها و مناطق سبز را تسهیل می‌کنند. برای مثال یکی از این شوراها مانند GBC فیلیپین، به شهرهایی مانند ماندائو کمک کرده اند تا سیاست هایی را ایجاد و اجرا کنند که شیوه های ساختمانی پایدار را در کل شهرها ترویج می کند.

Goal 12 : مصرف و تولید مسئولانه – اطمینان از مصرف پایدار و الگوهای تولید

این هدف بر ارتقای بهره وری منابع و انرژی، زیرساخت های پایدار و دسترسی به خدمات اساسی و مشاغل سبز متمرکز است. صنعت ساختمان نقش مهمی در جلوگیری از تولید ضایعات از طریق کاهش، بازیافت و استفاده مجدد دارد ؛ اصول “اقتصاد دایره ای” که در آن منابع به هدر نمی روند.

جنبش ما شامل تولیدکنندگان پیشروی محصولاتی است که قبلاً به عنوان ضایعات در نظر گرفته می‌شد. جنبشی  که به عنوان رویکرد “گهواره به گهواره” شناخته می‌شود. این امر نه تنها میزان زباله هایی را که به محل دفن زباله می رود کاهش می دهد، بلکه میزان مواد خام استخراج شده از زمین را نیز کاهش می دهد.

از سال 2006، Shaw بیش از 400 میلیون کیلوگرم فرش دور ریختنی را بازیابی و بازیافت کرده است.

ساختمان سبز یک کاتالیزور واقعی برای رسیدگی به مسائلی این چنین در جهان است.

  • Goal 13 : اقدام اقلیمی – اقدام فوری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و اثرات آن

ساختمان‌ها مسئول بیش از 30 درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند و بنابراین سهم عمده‌ای در تغییرات آب و هوایی دارند. اما به همین ترتیب، ساختمان‌های سبز پتانسیل بسیار زیادی برای مبارزه با آن دارند و یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها را از طریق اقداماتی مانند بهره‌وری انرژی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، ساختمان‌های دارای گواهی ستاره سبز آفریقای جنوبی، 336 میلیون کیلوگرم در انتشار کربن در سال صرفه‌جویی می‌کنند که به محدود کردن اثرات تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند.

  • Goal 15 : زندگی در خشکی – مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، توقف و معکوس کردن تخریب زمین، توقف از دست دادن تنوع زیستی

موادی که یک ساختمان را تشکیل می دهند، کلید تعیین پایداری آن هستند و بنابراین صنعت ساختمان و زنجیره تامین آن، نقش عمده ای در استفاده از موادی (مانند چوب) که به طور هدفمند تهیه می شوند، دارند. فرایند هایی که از طریق گواهی ساختمان سبز تعریف و استفاده می شوند، نیاز به کاهش مصرف آب و ارزش تنوع زیستی و اهمیت تضمین حفاظت از آن را تشخیص می دهند و این را در فضایی که در حین و بعد از ساخت و ساز ایجاد می کنند می شناسند.  از جمله از طریق محوطه سازی با گیاهان محلی.

  • Goal 17 : مشارکت برای اهداف – احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار

از لحاظ تاریخی، صنعت ساختمان فاقد صدای جمعی در صحنه جهانی در کنفرانس‌های بزرگ تغییرات آب و هوایی بوده و اغلب به اندازه فرصت‌های عظیمی که ارائه می‌کند شناخته نشده است. در سال 2015، زمانی که WorldGBC، UNEP، دولت فرانسه و چندین سازمان دیگر گرد هم آمدند تا اولین برگزاری “روز ساختمان” را به عنوان بخشی از دستور کار رسمی COP21 میزبانی کنند و اتحاد جهانی برای ساختمان و ساخت و ساز را راه اندازی کنند، نقطه عطف مهمی به دست آمد.

یک سال و نیم گذشته، و جنبش ما در حال حاضر مزایای نشستن بر سر میز را درک میکند. مشارکت‌های جدید و قوی مانند مؤسسه منابع جهانی و تسهیلات جهانی محیط‌ زیست ظرفیت ما را برای ایجاد تغییر افزایش می‌دهد. جنبش ما مدت‌هاست که تشخیص داده است که صرفا برطرف سازی موانع بر سر راه ایجاد یک محیط  پایدار راه‌حل‌های فنی نیستند، بلکه نحوه همکاری های جهانی و تلاش های جمعی، راه حل های موثر تری می باشند.

وقتی صحبت از SDG های (اهداف توسعه پایدار) باقی مانده به میان می آید، پیوندهای مستقیم بین آنها و مزیت های ساختمان های سبز ممکن است کمتر واضح باشد، اما این بدان معنا نیست که اصلا وجود ندارند.

سازمان بین المللی کار (ILO) این فرصت را با مشارکت با شوراهای ساختمان سبز، به عنوان مثال در زامبیا، برای ارائه برنامه های مشاغل سبز محلی به رسمیت شناخته است و کسب و کارها و سازمان های مسئول که در داخل و اطراف صنعت ساختمان و ساخت و ساز کار می کنند، به شکستن تبعیض جنسیتی و ترویج برابری جنسیتی در محل کار ساختمان سبز کمک می کنند. نزدیک به 50 درصد از شوراهای تأسیس شده ساختمان سبز در جهان، توسط زنان هدایت می شوند و ابتکار عمل Women4Climate C40 Cities نیز نقشی را که زنان در اقدام اقلیمی ایفا می کنند برجسته می کند.

 

به همه این دلایل، ما بر این باوریم که جنبش ساختمان سبز به معنای پیشرفت قابل توجهی در جدا کردن رشد اقتصادی از تغییرات آب و هوایی، فقر و نابرابری، کمک به دستیابی به اهداف و ایجاد دنیای سبزتر است که همه ما می‌توانیم به آن افتخار کنیم.


Resource

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button