سپتیک تانک فایبرگلس چیست ؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

فهرست مطالب

سپتیک تانک فایبرگلس چیست ؟

سپتیک تانک ها در تصفیه فاضلاب نقشی مهم و کاربردی دارند.سپتیک تانک ها انواع مختلفی دارند. از جمله سپتیک تانک فایبرگلس ، پلاستیکی، بتنی و آجری. در این مقاله قصد داریم تا درباره آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. با پاک پساب اقلیم همراه باشید.

مشخصات کلی سپتیک تانک فایبرگلس

همانطور که از نام آن پیداست، مخازن فایبرگلاس از فیبر یا نوعی پلاستیک اصلاح شده تشکیل شده اند. وزن آنها در مقایسه با انواع دیگر کمتر است و در برابر زنگ زدگی و ترک خوردگی غیر قابل نفوذ هستند. بهترین ویژگی در مورد این مخازن این است که نصب آنها بسیار آسان است. با این حال، موارد کمی وجود دارد که باید در حین بازرسی به آنها توجه شود:

 • سطح پساب پایین
 • آسیب در حین نصب

هر مخزن سپتیک باید آزمایش حفره مرطوب یا wet pit را پشت سر بگذارد، و مخازن فایبر گلس این آزمایش را با درجه بالایی گذرانده اند. این آزمایش شامل دفن مخزن در شن و پمپاژ آب به داخل آن برای تحریک فشار آب زیرزمینی است. تولید کننده های مخازن، عمق و مدت زمان آزمایش را تعیین می کنند.

اگر نیاز ب تصفیه فاضلاب دارید میتوانید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب شرکت پاک پساب اقلیم مراجعه کنید.

سپتیک تانک فایبرگلس

خرید و قیمت سپتیک تانک فایبرگلس

برای اطلاعات خرید و قیمت سپتیک تانک فایبرگلس و هزینه اجرا می توانید با شرکت پاک پساب اقلیم تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در مورد قیمت و هزینه و موارد فنی به شما کمک خواهند کرد.

درباره سپتیک تانک بتنی و سپتیک تانک پلی اتیلن در مقالات خودشان به تفصیل سخن گفته شد.

ابعاد ، اندازه و ظرفیت 

اندازه سپتیک تانک فایبرگلس از 500 لیتر تا 40000 لیتر متغیر است. برای مصارف خانگی، اکثر مصرف کنندگان سپتیک تانک های با حجم پایین را انتخاب می کنند. عموما برای مصارف خانگی، سپتیک تانک های فایبرگلس 3000 تا 4000 لیتری یا 3 تا 4 متر مکعبی مناسب است. تعیین ظرفیت سپتیک تانک به میزان آب مصرفی یا همان سرانه تولید فاضلاب بستگی دارد. برای موسسات تجاری مانند هتل ها، از جمله امکانات عمومی مانند بیمارستان ها و مدارس، سپتیک تانک های بزرگتر مورد نیاز است.

تعمیر سپتیک تانک

تعمیر سپتیک تانک فایبرگلاس می تواند از اهمیت کمتری نسبت به سپتیک تانک با جنس های دیگر برخوردار باشد زیرا این محصول به ندرت می تواند نقصی پیدا کند حتی برای استفاده طولانی مدت. اعوجاج و ترک خوردگی دو اثری است که باید از آن جلوگیری کرد که فایبرگلس در برابر این موارد مقاومت دارد.

قطعات و اجزای سپتیک تانک فایبرگلس

در تصویر زیر، نقشه و ابعاد یک نمونه فایبرگلس با ظرفیت 9000 لیتر را مشاهده می کنید. در این نقشه، اجزای سپتیک تانک فایبرگلس نمایش داده شده اند.

سپتیک تانک فایبرگلس

دوام و عمر سپتیک تانک فایبرگلس

مخازن فایبرگلاسی که به درستی نگهداری شوند می توانند بیش از 40 سال عمر کنند. این نوع نوع سپتیک تانک از گازهای متصاعد شده از فاضلاب تاثیر نمی پذیرد و هم چنین استحکام خوبی دارند. این موضوع به آنها اجازه می دهد که طول عمر زیادی داشته باشند.

مزایای سپتیک تانک فایبرگلس

 • سپتیک تانک فایبرگلس وزن کمتری نسبت به مخازن فولادی و بتنی دارد و به راحتی در هر مکانی نصب می شود. این می تواند یک مزیت بزرگ در مناطقی باشد که دسترسی به کامیون های بزرگ یا جرثقیل ها دشوار است.
 • سپتیک تانک فایبرگلس را می توان حتی در یک وانت بار حمل کرد.
 • بسیار محکم و بادوام هستند. این مخازن می توانند برای سال ها بدون اینکه به دلیل تغییرات دمایی یا خوردگی ناگهانی آسیب ببینند دوام بیاورند.
 • مواد خورنده را بهتر از مخازن بتنی تحمل می کنند.
 • سپتیک تانک فایبرگلس در مقایسه با مخازن بتنی، تعمیر آسان تری دارد.
 • بر خلاف مخازن بتنی، ریشه درختان به سختی به درون آنها نفوذ می کند.
 • مخازن فایبرگلس از مخازن بتنی ارزان تر هستند.

سیستم سپتیک فاضلاب چیست ؟

معایب سپتیک تانک فایبرگلس

 • در قسمت هایی از سپتیک تانک که در برابر زنگ زدگی مقاوم نیستند، احتمال خوردگی موضعی وجود دارد. این احتمال وجود دارد که مخزن فایبرگلاس از یک قسمت ساخته نشده باشد، به این معنی که درزهایی دارند که در برابر خوردگی آسیب پذیر هستند.
 • سپتیک تانک های فایبر گلاس در اثر جابجایی خاک به دلیل ترافیک یا عبور وسایل نقلیه سنگین از ناحیه بالای سپتیک تانک در معرض آسیب هستند.
 • مخازن فایبرگلس از مخازن پلی اتیلن گران تر هستند.
 • مخازن سپتیک فایبرگلس سبک وزن اند، این موضوع باعث می شود که بر خلاف یک مخزن سپتیک بتنی، در بالای آب شناور شود. البته این مشکل با لنگر انداختن مخازن قابل حل است.
سپتیک تانک فایبرگلس

درباره کابرد و چگونگی سپتیک تانک ها می توانید مقاله انواع سپتیک تانک را بخوانید

مقایسه سپتیک تانک فایبرگلس و سپتیک تانک بتنی

مخازن فایبرگلس آب بند بوده و در برابر خوردگی مقاوم هستند. همچنین، آنها از سپتیک تانک های بتنی سبک تر هستند. مخازن بتنی سنگین و مستعد خوردگی هستند. بدترین قسمت در مورد سپتیک تانک های بتنی این است که اغلب در شرایط آب و هوایی شدید گرم و سرد می ترکند. همچنین، در مقایسه با مخازن سپتیک فایبرگلس یا پلی اتیلن، مستعد نشت و ترک هستند.

سپتیک تانک های سبک وزن (فایبر گلس یا پلی اتیلن) در مقایسه با مخازن سپتیک بتنی، در هنگام نصب آسیب پذیرتر هستند اما از نظر هزینه خرید و هزینه نصب و نگهداری، سپتیک تانک های بتنی بسیار گران تر از سپتیک تانک های فایبرگلاس یا پلی اتیلن هستند. هم چنین، مخازن بتنی دارای سطح پساب بالاتری نسبت به مخازن سپتیک هستند. همچنین، مخازن فایبرگلاس اغلب در صورت نصب نادرست روی سطح زمین شناور می شوند. برعکس تانک های سپتیک بتنی که به دلیل وزن زیاد روی سطح شناور نمی شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp