فیلتر پرس چیست و انواع آن کدام است؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

فیلتر پرس چیست و انواع آن کدام است؟

فهرست مطالب

فیلتر پرس چیست و انواع آن کدام است؟

احتمالاً برای شما هم سوال است که فیلتر پرس چیست و به چه دلیل باید برای صنعت خود فیلترپرس بخرید؛ باید بدانید خرید فیلترپرس و اضافه شدن آن به صنعت‌تان باعث راحتی و پیشرفت کار شما می‌شود. ما در این مقاله همراه شما هستیم تا به طور کامل به همه‌ی سوالات شما درباره فیلترپرس پاسخ دهیم و کمک ‌کنیم تا فیلترپرس مناسب صنعت‌تان را انتخاب کنید.

فیلترفشار یا فیلتر پرس چیست؟

در توضیح ” فیلتر پرس چیست ” می‌شود گفت، فیلترپرس برای جداسازی مایع و جامد استفاده می شود. به طور خاص، فیلتر پرس مایعات و جامدات را با استفاده از فیلتراسیون فشاری جدا می کند که در آن دوغاب به داخل فیلترپرس پمپ می شود و تحت فشار آبگیری می شود. دستگاه فیلترپرس هم به صورت صنعتی و هم نیمه صنعتی  وجود دارد که هر کدام کار متفاوتی انجام می‌دهند.

هم چنین فیلتر پرس توانایی جداسازی جامدات دوغاب‌های صنعتی را دارد که مواد جداسازی شده از این دوغاب‌های صنعتی به شکل کیک اسفنجی از دستگاه خارج می‌شوند و می‌توان کیک‌هایی با رطوبت بین حدود نوزده تا بیست و پنج درصد تولید کرد.

فیلترپرس با توجه به کاربری آسان و بازدهی بالایی که دارد در صنایع گوناگونی مانند:

 • تصفیه فاضلاب صنعتی اعم از کارخانجات تولید دارو
 • تصفیه پساب کارخانجات تولید سرامیک و مواد معدنی
 • تولید مواد شیمیایی در صنایع پتروشیمی
 • جداسازی جامدات از مایع در کارخانجات صنایع غذایی
 • صنایع تولید برق
 • و …..

اجزای اصلی فیلترپرس کدامند؟

 اکنون که با ماهیت فیلتر پرس آشنا شدیم، بهتر است بدانیم فیلترپرس چهار جز اصلی دارد

اجزای اصلی فیلترپرس کدامند؟
 1. قاب ( اسکلت): از قاب فیلتر پرس به عنوان دستگاه گیره برای صفحات فیلتر استفاده می‌شود.
 2. صفحه های فیلتر: سه نوع صفحه‌ی فیلتر وجود دارد که هر کدام کار خاص خود را انجام می‌دهند. صفحه و قاب، صفحه فرو رو رفته، صفحه فشار غشا
 3. منیفولد: کار منیفولد کنترل ورودی دوغاب‌‌ها و اتصال چهار پورت تخلیه فیلتر به یک لوله تخلیه مشترک است.
 4. پارچه فیلتر: روی پارچه فیلتر جامدات جمع‌آوری می‌شوند.

انواع فیلترپرس

شاخص دسته بندی فیلترپرس‌ها متفاوت است و رایج‌ترین نوع دسته‌بندی، بر اساس وجود یا عدم وجود جک هیدرولیکی است.

1. فیلترپرس اتوماتیک

استفاده از این فیلترپرس بیشتر در محیط‌های صنعتی است و همانطور که از نامش پیداست نیاز به اپراتور انسانی ندارد و مراحل باز و بسته شدن جک، بارگیری و تخلیه کیک و … تماما بدون دخالت انسان صورت میگیرد به همین خاطر دقت بهتر و سرعت بیشتری دارد. همچنین این دستگاه به طور خودکار کیک مواد جامد را می‌تواند خارج کند. فیلترهای اتوماتیک دو دسته‌ی مبران و چمبر هستند. فرق این دو مدل در فشرده سازی سوسپانسیون، مدل قرارگیری صفحات و نوع صفحات موجود در فیلترپرس است.

2. فیلترپرس دستی

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است در این مدل از فیلترپرس وجود نیروی انسانی در مراحل تصفیه ضروری است و همچنین سرعت کمتری نسبت به دستگاه های اتوماتیک فیلترپرس دارد. سایز این نوع فیلتر پرس کوچک است و اگر صنعت کوچک دارید این نوع فیلترپرس مناسب شما خواهد بود چرا که ارزان‌ترین و ساده‌ترین نوع فیلتر پرس فیلترپرس دستی است.

3. فیلترپرس هیدرولیکی

در این فیلترپرس صفحات فیلتر پرس به صورت هیدرولیک حرکت می کنند و جک هیدرولیکی با ایجاد فشار بر صفحات دستگاه، عملیات فشرده سازی را انجام می‌دهد و تصفیه صورت می‌گیرد. فیلترپرس هیدورلیکی برای محیط‌های صنعتی بزرگ که سرعت انجام فرایند و بازدهی بالا اهمیت دارد مناسب است.

فیلترپرس چگونه کار می‌کند؟

کار فیلترپرس این است که دوغاب به دستگاه فیلترپرس پمپ شود و مواد جامد در طول چرخه به طور مساوی پخش شوند. در نهایت مواد جامد روی پارچه فیلتر جمع شوند و کیک فیلتر را تشکیل بدهند.

 دوغاب از صفحات فیلتر به وسیله پورت‌های گوشه به منیفولد منتقل شده و خارج می شود و آب تصفیه‌شده تمیز تولید می‌کند.

فیلترپرس چگونه کار می‌کند؟

فیلتر پرس ، یکی از روش های فیلتراسیون تحت فشار است که این فشار، توسط پمپ تغذیه فیلتر پرس صورت میگیرد. در محفظه ها مواد جامد تشکیل می‌شوند و زمانی که محفظه کاملاً پر از مواد جامد شود،کیک تشکیل می‌شود. پس از پر شدن محفظه‌ها، چرخه کامل شده و کیک‌های فیلتر، آماده رهاسازی هستند. در  فیلترپرس‌های با ظرفیت بالاتر، از شیفترهای صفحه اتوماتیک با عملکرد بالا استفاده می‌شود که  مدت زمان چرخه را زیاد می‌کنند. بعضی از فیلترپرس‌ها به طور ویژه برای کارهای تمام اتوماتیک و سخت 24 ساعته مثل معدن‌ها یا کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی طراحی شده‌اند.

چرا باید از فیلترپرس استفاده کرد؟

حال پس از آگاهی از نحوه کارکرد فیلترپرس، مزایای استفاده از این تجهیزات به طور کلی و به صورت خاص برای صنعت شما مطرح میشود. دستگاه فیلترپرس مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مصرف انرژی کم
 • خروج مواد جامد موجود در محلول
 • هزینه کم و راندمان بالا در فرایند تصفیه
 • فضای کم جایگذاری در فرایند تصفیه
 • اپراتوری آسان یا اتوماتیک، بسته به فیلترپرس انتخابی
 • عدم استفاده از مواد منعقد کننده شیمیایی
 • درصد جامد بالا در تولید کیک

مشکلات احتمالی در فیلتر پرس چیست؟

مشکلاتی که ممکن هست در هنگام استفاده از دستگاه فیلتر پرس با آن روبرو شوید:

مشکلات احتمالی در فیلتر پرس چیست؟
 • تولید کیک نامناسب: این مشکل به دلیل کثیف بودن پارچه فیلتر یا عیب داشتن پمپ فیلتر پرس به وجود می‌آید و کیکی که تحویل داده می‌شود در این حالت رطوبت دارد و جامد نیست.
 • ذرات جامد در مایع تصفیه شده: اگر پارچه فیلتر دچار آسیبی مانند سوراخ شدن یا بیرون رفتگی از صفحه شود این مشکل به وجود میاید و باید سریعا نسبت به تعویض پارچه اقدام کرد.
 • پاشیده شدن مواد از میان صفحات: این ایراد زمانی به وجود می‌آید که قسمت آب بندی دچار مشکل شده باشد و باید نسبت به تعمیر یا تعویض قسمت آب بندی اقدام کرد.
 • جمع شدن ذرات جامد در قسمت آب بندی: اگر پارچه فیلتر گرفته شود ممکن است با انباشته شدن ذرات جامد در قسمت آب بندی روبرو شوید. برای این مشکل می‌توانید با استفاده از کاردک پلاستیکی یا واردسازی فشار هیدرولیک پارچه را تمیز کنید.
 • چکیدن روغن هیدرولیک: هنگامی که مخزن شروع به چکیده کردن روغن می‌کند نشانه این است که باید کمی از مخزن را خالی کنید.

نکات مهم  در خرید فیلتر پرس چیست؟

برای خرید فیلترپرس مناسب صنعت‌تان باید به نکاتی توجه کنید که بهترین فیلترپرس را انتخاب کنید.

 1. مهم‌ترین نکته امنیت بالاست. چرا که این دستگاه قرار است در صنعت شما استفاده شود و هر گونه خطری یعنی به خطر افتادن شغل شما. پس حتما در خرید به امنیت دستگاه توجه کنید.
 2. مصرف انرژی فیلترپرس انتخابی‌تان باید کم باشد که در صنعت مورد استفاده هزینه‌تان کاهش پیدا کند.
 3. باید قطعات باکیفیت و استاندارد در فیلترپرس انتخابی‌تان استفاده شده باشد که هزینه‌ی جانبی را بالا نبرد.
 4. فیلترپرس بهتر است که گارانتی و خدمات پس از فروش داشته باشد که خیالتان از خرید راحت باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به سوالاتی مثل فیلتر پرس چیست، مزایای استفاده از فیلترپرس چیست و نکات مهم در خرید فیلترپرس پاسخ دادیم. امیدواریم این مقاله ابهامات شما راجع به فیلترپرس را رفع کرده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp