انرژی بادی چیست ؟ با مزایا و معایب انرژی بادی آشنا شوید.

باد یک منبع انرژی تجدیدپذیر پاک، رایگان و در دسترس است. هر روزه در سرتاسر جهان، توربین‌های بادی نیروی باد را جذب کرده و آن را به برق تبدیل می‌کنند. تولید برق از طریق انرژی بادی نقش بسیار مهمی برای سیاره زمین در تامین انرژی به شیوه ای پاک و پایدار ایفا می کند. اما انرژی باد چگونه ایجاد می شود؟ توربین های بادی به ما این امکان را می دهند که از نیروی باد استفاده کرده و آن را به انرژی تبدیل کنیم. هنگامی که باد می وزد، پره های توربین در جهت عقربه های ساعت می چرخند و انرژی را جذب می کنند. این باعث می شود که شفت اصلی توربین بادی که به یک جعبه دنده در داخل محفظه ای متصل است، بچرخد.

 گیربکس، انرژی باد را به ژنراتور می فرستد و آن را به برق تبدیل می کند. سپس برق به یک ترانسفورماتور جهت تطابق سطوح ولتاژ با شبکه، انتقال می یابد.

Wind Power

مزایای استفاده از انرژی باد

نیروی بادی به دلیل مزایای فراوانی که دارد یکی از منابع انرژی با رشد سریع در جهان است. انرژی بادی همچنین از طریق پروژه‌های تحقیق و توسعه (R&D) ، بخشی از چالش های اصلی تامین انرژی در جای جای جهان را بررسی و حل می نماید.

ارزان بودن انرژی

انرژی باد در بسیاری از مناطق مقرون به صرفه است. استفاده از بادی که از سوی دریا به سمت خشکی می وزد (onshore) یکی از ارزان‌ترین منابع انرژی موجود امروزی است. از آنجایی که برق مزارع بادی با قیمت ثابتی در یک بازه زمانی طولانی (مثلاً 20 سال) فروخته می شود و منبع تولید آن رایگان است، انرژی باد عدم اطمینان و ثبات قیمتی را که هزینه سوخت اولیه (مانند سوخت های فسیلی) به منابع سنتی انرژی اضافه می کند، کاهش می دهد.این صنعت در برخی مناطق که تامین انرژی از طریق سایر روش ها، اقتصادی تر به نظر میرسد و نیروی بادی نیاز به رقابت با سایر منابع انرژی را دارد، از طریق پروژه های تحقیق و توسعه خود در سراسر جهان، راه حل هایی را برای کاهش هزینه تولید انرژی برقی از طریق باد ایجاد نماید.

تمام نشدن انرژی باد

باد یک منبع انرژی بومی است. ذخایر باد در مناطق مختلف جهان، فراوان و تمام نشدنی است. برای مثال در طول 10 سال گذشته، ظرفیت استفاده از نیروی بادی ایالات متحده رشد 15 درصدی در سال داشته و باد در حال حاضر بزرگترین منبع انرژی تجدیدپذیر در ایالات متحده است.

تمیز بودن منبع

باد یک منبع سوخت تمیز است؛ . انرژی باد مانند نیروگاه‌هایی که به احتراق سوخت‌های فسیلی همچون زغال‌سنگ یا گاز طبیعی که ذرات معلق، اکسیدهای نیتروژن و دی‌اکسید گوگرد را منتشر می‌کنند متکی هستند، هوا را آلوده نمی‌کند و در نتیجه به اقتصاد و سلامتی آسیبی وارد نمیکند و از این طریق به کشورها کمک می‌کند تا به اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود دست یابند و با تغییرات آب و هوایی مبارزه کنند. انرژی باد فراوان است، به راحتی در دسترس است و بهره مندی از نیروی آن، باعث مصرف منابع ارزشمند طبیعی نمیگردد.

توربین های بادی با عدم انتشار گازهای گلخانه ای و آلاینده های جوی، باعث باران اسیدی و وقوع مه دود نمی شوند.  در واقع، یک مزیت زیست محیطی برای انرژی بادی، توانایی آن در مقابله با اثرات مضر تغییرات آب و هوایی است. چشم انداز جهانی انرژی بادی پیش بینی می کند که تا سال 2030 ، 2.5 میلیارد تن کربن در سال از طریق استفاده از انرژی بادی جبران می شود.

پایدار بودن

از سوی دیگر، منبع باد پایدار است.  باد در واقع نوعی انرژی خورشیدی است که در اثر گرم شدن جو توسط خورشید، چرخش زمین و بی نظمی های سطح زمین ایجاد می شود. تا زمانی که خورشید می تابد و باد می وزد،  انرژی ناشی از آن می تواند  برای ارسال نیرو به سراسر شبکه استفاده شود .

اشتغال زایی

راه اندازی  نیروگاه های بادی شغل ایجاد می کند. برای مثال در بخش نیروگاه های بادی ایالات متحده بیش از 100،000 نیروی کار مشغول می باشند و شغل تکنسین توربین بادی یکی از مشاغل جدیدی است که به سرعت در حال رشد است. بر اساس گزارش  Wind Vision ، صنعت باد، توانایی پشتیبانی از بیش از 600،000 شغل در بخش های تولید، نصب، نگهداری و خدمات پشتیبانی را تا سال 2050 دارد.

رشد صنعت

باد باعث رشد صنعت در کشورها می شود. برای مثال پروژه های جدید بادی بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالانه در اقتصاد ایالات متحده دارند.

توربین های بادی را می توان در مزارع یا زمین های موجود ساخت.  این مسئله، به شدت برای توسعه اقتصاد در مناطق روستایی که بهترین مکان‌ها برای استفاده از باد هستند، سودآور است. کشاورزان و دامداران می توانند همچنان به کار بر روی زمین های کشاورزی ادامه دهند؛ زیرا توربین های بادی تنها از بخش کوچکی از زمین استفاده می کنند. صاحبان نیروگاه های بادی برای استفاده از زمین، اجاره بها را به کشاورز یا دامدار پرداخت می کنند و این اجاره بها، درآمد اضافی را برای صاحبان زمین فراهم می کند.

offshore wind

معایب انرژی بادی چیست ؟

در حال حاضر، نیروی بادی همچون گذشته در رقابت با منابع تولید متعارف بر اساس هزینه ، چند گام عقب تر است. علی رغم کاهش هزینه برق بادی در چند دهه گذشته، پروژه های بادی باید بتوانند از نظر اقتصادی با کم هزینه ترین منابع تولید برق رقابت کنند. از سوی دیگر عدم امکان استفاده از برخی از مناطق در جهت استفاده از نیروی باد ممکن است به مقرون به صرفه نبودن این مسئله دامن بزند. سایت‌های باد مستقر در زمین های خوب اغلب در مکان‌های دورافتاده، دور از شهرهایی که به برق مورد نیاز است، قرار دارند.

یکی از چالش های حاضر، ساخت خطوط انتقال جهت رساندن برق مزرعه بادی به شهر می باشد. این در حالی است که برخی از مکان‌های مناسب برای احداث مزارع بادی، مناطق دورافتاده‌ای هستند که در ساخت و ساز و لجستیک انتقال برق چالش‌هایی را ایجاد می‌کنند. پیشرفت فناوری در زمینه هایی مانند تیغه های دو تکه و ساختار مدولار ، به غلبه بر چنین چالش هایی کمک می کند.

توسعه منابع بادی ممکن است سودآورترین روش استفاده از زمین نباشد.  زمین مناسب برای نصب توربین بادی باید با کاربری های جایگزین برای زمین رقابت کند که ممکن است ارزش بیشتری نسبت به تولید برق داشته باشند.

آلودگی صوتی

توربین ها ممکن است باعث آلودگی صوتی و بصری شوند. اگرچه نیروگاه‌های بادی در مقایسه با نیروگاه‌های معمولی تأثیر نسبتا کمی بر محیط‌زیست دارند، نگرانی در مورد سر و صدای تولید شده توسط پره‌های توربین و تأثیرات بصری بر چشم‌اندازها همچنان وجود دارد.

ضرر برای حیات وحش

تجهیزات نیروگاه های بادی می توانند بر حیات وحش محلی تأثیر منفی بگذارند. برای مثال پرندگان با پرواز در پره های چرخان توربین کشته می شوند؛ هرچند بسیاری از این مشکلات از طریق توسعه فناوری یا با مکان یابی مناسب نیروگاه های بادی حل شده اند یا تا حد زیادی کاهش یافته اند  . خفاش ها نیز توسط پره های توربین کشته می شوند و تحقیقات برای توسعه و بهبود راه حل هایی برای کاهش تاثیر توربین های بادی بر این گونه ها ادامه دارد. مانند همه منابع انرژی، پروژه های بادی می توانند زیستگاهی را که در آن ساخته شده اند تغییر دهند، و این مسئله ممکن است مناسب بودن آن زیستگاه برای گونه های خاص را تحت الشعاع قرار دهد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button