موارد مصرف آب خاکستری

موارد مصرف آب خاکستری

آب خاکستری را متناسب با محل مورد مصرف، شرایط استفاده و درجه اهمیت میزان آالاینده های آن، از سه طریق میتوان استفاده کرد.
 اگر مصرف بلا فاصله پس از جمع آ وری آب خاکستری باشد (مثال برای فالشینگ)، نیاز به تصفیه آن نیست. این روش ساده ترین و ارزانترین و البته پرکاربردترین روش جمع آوری و مصرف آب خاکستری در جهان میباشد که برای مقادیر کم آن کاربرد دارد. آب خاکستری حاصل از این روش که غالبا از خروجی ناشی از روشویی استفاده میشود برای مصارف آبیاری و نظایر آن مناسب نمیباشد.
 در صورتی که نیاز به یک مرحله تصفیه مقدماتی باشد، میتوان از صافیهای موجود در بازار برای کاهش آلاینده های آب خاکستری استفاده کرد. این تصفیه، به تصفیه فیزیکی شناخته میشود. با این وجود در صورت نگهداری پساب به مدت طولانی، امکان ایجاد بوی نامطبوع و رشد میکروارگانیسمها به دلیل وجود مواد مغذی در مخزن نگهداری آب خاکستری محتمل است.
 سومین روش که کاملترین روش بازیافت آب خاکستری محسوب میشود، به کارگیری سیستمهای تصفیه خانگی میباشد. این سیستمها که به “پکیج تصفیه آب خاکستری” موسومند، کاملترین عملیات تصفیه را بر روی آب خاکستری انجام داده و پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آن را به میزان استاندارد تعیین شده در آئین نامه های اداره محیط زیست میرسانند. این آب، برای تمامی مصارف غیرشرب در ساختمان، به خصوص آبیاری فضای سبز که به دلیل وجود مواد مغذی همچون فسفر و نیترات موجب بهبود رشد گیاهان میشود، مناسب میباشد. این سیستمها به دلیل طراحی ویژه برای مناطق مسکونی، قابلیت نصب و راه اندازی در هر شرایطی را دارند و چون امکان دفن در زمین دارند، کمترین میزان اشغال فضا را به همراه خواهند داشت.
پساب تصفیه شده در صورت بازدیدهای دورهای و کسب اطمینان از صحت عملیات پکیج، قابلیت نگهداری در دراز مدت را خواهد داشت.

موارد زیر را می توان از مصارف آب خاکستری دانست:

 به کارگیری جهت مصرف فلاش تانکها، برجهای خنک کننده، آبیاری فضای سبز، دیوار سبز، روف گاردن، محوطه شویی و سایر مصارف غیر شرب ساختمان (برای مجتمعهای مسکونی و یا ساختمانهای بلند استفاده از این سیستم میتواند در کاهش مصرف آب مجموعه تا 65 درصد کاهش ایجاد کند.)

در ساختمانهای بلندتر از 5 طبقه میتوان از این آب برای استفاده در سیستم اطفای حریق استفاده کرد و این طریق نه تنها کاهش مصرف را به دنبال دارد بلکه توانایی در دسترس قرار دادن سیستمهای امنیتی را نیز افزایش میدهد.
 برای صنایع گوناگونی همچون ماسه شویی، برشهای آبی ، اختالط بتن و دیگر صنایع مرتبط با آب میتوان از طریق قرار دادن فیلتر مناسب میزان سختی آب و PH آب را به حد مورد نیاز آن صنعت
تبدیل کرد و از این طریق استفاده آب را در صنایع بهبود بخشید و راندمان صنایع را بهبود بخشید.
 میتوان از طریق جمع آوری و در اختیار قرار دادن آب خاکستری برای سازنده های ساختمانهای بتنی آب خاکستری را برای عمل آوری بتن استفاده کرد چرا که آب مصرفی در این فرایند از حجم باالیی برخوردار است.
کیفیت آب مصرفی در بتن بایستی بر اساس ضوابط و معیارهای مقررات ملی ساختمان باشد.
 استفاده از آب خاکستری در کارواشها نیز میتواند کمک چشمگیری به کاهش مصرف آب کند و با استفاده از این سیستم میتوان هزینه آب را در کارواشها تا حدود ۸۰ % کاهش داد و اجرای این سیستم در کارواشها میتواند کمک به سزایی به افزایش راندمان آنها کند.
 به دلیل مواد مغذی موجود در آب خاکستری همچون فسفات و نیترات، منبع مناسبی برای آبیاری محصولات کشاورزی میباشد.

این متن برگرفته شده از مقاله آب خاکستری؛ جایگزینی پایدار در بحران کم آبی شهرها و روستاها  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button