انواع پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب با تجزیه زباله‌های جامد و با استفاده از مکانیسم‌های داخلی خود، فاضلاب را به پساب تمیزتر و سازگار با محیط زیست تبدیل می‌کند. در آغاز کار، فاضلاب به مخزن اصلی وارد می‌شود، جایی که مواد جامد و مایعات جمع شده و برای فرآیند تصفیه وارد فازهای بعدی می‌شوند. این مطلب در مورد دو پیکیج مخزن سپتیک و تصفیه خانه فاضلاب، بحث خواهد کرد. در صورتی ک قصد دارید اصلاعات بیشتری در مورد انواع پکیج تصفیه فاضلاب کسب کنید، تا پایان، همراه ما باشید.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب و نحوه کارکرد آن

شکل 1- شکل شماتیک از یک پکیج تصفیه

در ابتدا با مراحل تصفیه فاضلاب آشنا شوید :

 1.  غربالگری و پمپاژ
 2.  حذف شن و ماسه
 3.  استقرار اولیه
 4.  هوادهی / لجن فعال
 5.  تصویه ثانویه
 6.  فیلتراسیون
 7.  ضد عفونی کردن
 8.  جذب اکسیژن

اگر خانه یا سایت شما به شبکه جمع آوری فاضلاب شهری متصل نیست، فاضلاب تولید شده باید در محل و با استفاده از مخزن سپتیک یا تصفیه خانه فاضلاب تصفیه شود. فاضلاب خانگی شامل فاضلاب توالت، سینک، دوش، حمام، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی است و شامل آب سقف یا ناودان نمی‌شود. هر دو سیستم مزایای خاص خود را دارند. به منظور کمک به انتخاب بین مخزن سپتیک یا تصفیه خانه فاضلاب، ما لیستی از ویژگی‌ها و مزایای آن‌ها را به شما ارائه می دهیم.

مخزن سپتیک

یک مخزن سپتیک فقط می تواند نیازهای فاضلاب تعداد محدودی از مردم را تأمین کند. پساب تصفیه شده فقط میتواند در یک منطقه زهکشی که مطابق با مقررات سازمان محیط زیست است تخلیه شوند. محل دفع پساب خروجی از سپتیک نباید بیش از حد به هیچ ساختمان، محل عبور و مرور یا جریان آب نزدیک باشند. باید از کابل‌های برق یا لوله کشی دور باشند و محدودیت هایی از این دست دارند. برای اجرای آن باید یک سری آزمایشات را گذرانده باشید تا مطمئن شوید که خاک برای زهکشی مناسب است و هیچگونه خطر آلودگی برای جریان آب وجود ندارد. طبق قوانین جدید زیست محیطی، پساب خروجی از سپتیک تانک دیگر نمی‌تواند مستقیماً در رودخانه تخلیه شود.

با تمام این ویژگی ها گاهی این مخارن مناسب ترین گزینه برای شما هستند.

انواع پکیج های تصفیه

شکل 2- مخزن سپتیک

تصفیه خانه فاضلاب

می‌توان گفت که تصفیه خانه فاضلاب همان سپتیک تانک تکامل یافته است. این پکیج ها اساساً همان کار را انجام می دهند؛ یعنی جداسازی ضایعات مایع از زباله های جامد و تخلیه به محل غرقابی. با این حال ، تصفیه‌خانه‌های فاضلاب یک مرحله اضافی مهم را به فرآیند تصفیه اضافه می‌کنند که باعث می‌شود تخلیه پساب به میزان قابل توجهی تمیزتر شده و برای محیط زیست کمترین ضضر را داشته باشد.

فرایند تصفیه در این تصفیه‌خانه‌ها به طور کلی یک فرآیند سه مرحله ای است. مرحله اول همانند مخزن سپتیک است، فاضلاب وارد محفظه نگهداری می‌شود که جاذبه، جامدات را از مایعات جدا می کند. سپس مایع به محفظه دوم سرازیر می‌شود و پسماند جامد را پشت سر می گذارد.

مرحله دوم شامل ورود اکسیژن به سیستم از طریق پمپ هوا است. این امر باعث رشد باکتری های هوازی می‌شود و در نتیجه باعث تبدیل فاضلاب باقی مانده به یک پساب تمیزتر در مخزن می‌شود. این مایع تزریق شده به محفظه نهایی منتقل می‌شود و در آنجا باکتری‌ها قبل از تخلیۀ پساب تمیز، رسوب می‌کنند.

به لطف مراحل بیشتر در روند تصفیه، پساب خروجی می‌تواند مستقیماً در چاه جذبی و رودخانه دفع و یا برای مصارف کشاورزی استفاده شود.

اگرچه تغییرات زیادی در طراحی‌ها وجود دارد و هر طراح کمی متفاوت با دیگری عمل می‌کند، اما همه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب از اصول پایه ای این فرایند سه مرحله ای پیروی می کنند تا اطمینان حاصل شود که پساب تخلیه شده تا حد ممکن بی ضرر است. این باعث می‌شود این روش برای اکثر سایت‌ها، از خانه های کوچک خانگی گرفته تا ساختمان های بزرگتر و اماکن تجاری. مناسب باشد.

انواع پکیج های تصفیه

شکل 3- مراحل کلی تصفیه فاضلاب

این فرایند پیچیده‌تر و بسیار کارآمد، با برخی از احتیاطات همراه است

 • اتصال برق – به منظور تأمین اکسیژن مخزن ، تصفیه خانه فاضلاب نیاز به اتصال به منبع برق دارد و بنابراین هزینه اضافی را در عملیات متحمل می شود.
 • تعمیر و نگهداری منظم – در حالی که این پکیج ها نیاز به تخلیه کمتر از سپتیک تانک (عموما یک بار در سال) دارند ، وجود قطعات دینامیکی بیشتر، آنها را مستعد استهلاک و خرابی می کند. به همین دلیل ، تصفیه خانه فاضلاب نیاز به سرویس و نگهداری منظم تری دارند تا از کارکرد موثر آن اطمینان حاصل شود.
 • هزینه اولیه بالاتر – تصفیه خانه فاضلاب در ابتدا هزینه بیشتری نسبت به مخزن سپتیک خواهند داشت.

شکل 4- تصفیه خانه فاضلاب

کدام یک از انواع پکیج تصفیه فاضلاب برای شما مناسب است؟

هیچ برندۀ همیشگی بین مخزن سپتیک یا تصفیه خانه فاضلاب وجود ندارد. بستگی به شرایط شما ، هزینه، شرایط مجوز و محدودیت های سایت، باعث می‌شود انتخاب بهتر، هر مورد متفاوت باشد.

انواع پکیج های تصفیه

شکل 5- مقایسه بین پکیج تصفیه و مخزن سپتیک

اگر به دنبال سیستم جدیدی برای تصفیه خانه های فاضلاب هستید، هزینه بیشتری برای نصب دارید، پساب تمیزتری باید تولید کنید و به هر حال به اتصال الکتریکی نیاز دارید، در عین حال تخلیه کمتر برای شما اولویت است پس گزینه بهتر برای شما تصفیه خانه است. چون اگر چه مخازن سپتیک در ابتدا هزینه کمتری دارند، اما به فضای بیشتر و تخلیه منظم تر نیاز دارند و پساب خروجی  نمی‌تواند به راحتی دفع شود.

مهمترین نکته این است که اطمینان حاصل کنید که هر گزینه‌ای را که انتخاب می کنید‌، مطابق قوانین فعلی پیرامون تصفیه فاضلاب باشد. البته نگران این اطلاعات نباشید. در صورتی که با کارشناسان پساب اقلیم  تماس بگیرید، شما را از آخرین اطلاعات آگاه می کنیم.

در نهایت، انتخاب بین مخزن سپتیک یا تصفیه خانه فاضلاب همیشه به سادگی تصمیم گیری بر روی کاغذ نیست. یک سیستم زهکشی خارج از شبکه باید همیشه مطابق با الزامات و محدودیت های هر ملک و مالک شخصی باشد و اندازه انتخاب شده همیشه باید با حداکثر الزامات احتمالی ملک شما محاسبه شود.

نکات کلیدی در استفاده از هر کدام از انواع پکیج تصفیه فاضلاب

 • مسئولیت قانونی پسماندها بر عهده صاحب ملک است – عدم جلوگیری از آلودگی محیط زیست شما را در معرض خطر پیگرد قانونی قرار می دهد.
 • مقررات می تواند بین کشورها و یا مناطق مختلف شهری متفاوت باشد، بنابراین ما اکیداً توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری ، درباره این موارد به طور کامل تحقیق کنید.
 • همیشه قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه ها برای زهکشی باید مناسب بودن زمین را بررسی کرد.
 • در مکان اشتباه ،استقرار یک مخزن سپتیک هنوز می تواند آبهای زیرزمینی را با پساب تصفیه نشده خود آلوده کند – بررسی محل مورد نظر توسط یک متخصص واجد شرایط در همه موارد بسیار توصیه می شود.
 • در صورت آگاهی از عدم نیاز به مجوز جهت تخلیه پساب تصفیه شده، باید همچنان شرایط مختلفی را رعایت کنید از جمله: پیروی از دستورالعمل های فنیدر مورد نصب سپتیک تانک ها و تصفیه خانه های فاضلاب. رعایت مقررات ساختمان و استانداردهای تصفیه
 • اگر در مورد مناسب بودن سایت خود برای استقرار یک پکیج تصفیه فاضلاب شک دارید ، مطمئن باشید نصب یک تصفیه خانه فاضلاب صرفاً برای آرامش خاطر شما ارزش سرمایه گذاری را دارد.
 • وقتی صحبت از برخورد با فاضلاب می شود ، به یاد داشته باشید که بهتر است ایمن باشید و استانداردهای بهداشتی را رعایت کنید. مشاوره حرفه ای همیشه بهترین گزینه شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button