پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست ؟

فهرست مطالب

پکیج تزریق مواد شیمیایی

فهرست مطالب

پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست ؟

پکیج تزریق مواد شیمیایی به منظور تزریق مقدار دقیق مواد شیمیایی به یک سیستم با فشار مورد نیاز، به طور مداوم یا متناوب طراحی و تولید می گردد. هدف از تزریق مواد شیمیایی به یک سیستم محافظت از یکپارچگی مکانیکی سیستم در برابر خوردگی تسریع شده و جلوگیری از تشکیل رسوب و سایر موارد مانند کنترل فرآیند و … است. همچنین هدف کنترل تشکیل هیدرات، جلوگیری از خوردگی ناشی از اکسیژن، شکن امولسیون برای جداسازی سریع آب از روغن، کاهش تشکیل رسوب، تصفیه آب، بوزدایی، کنترل کف و غیره است.

پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست؟

پکیج تزریق مواد شیمیایی یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنایع مختلف از جمله تصفیه فاضلاب می باشد. هدف از طراحی و ساخت پکیج تزریق مواد شیمیایی، افزودن مواد شیمیایی به سیال است که به دلایل مختلفی انجام می شود.

پکیج های تزریق مواد شیمیایی معمولاً شامل چندین سرویس شیمیایی با مخازن یا مخازن تحت فشار یک یا چند محفظه‌ای هستند. مواد شیمیایی با استفاده از پمپ های تزریق مواد شیمیایی از مخزن به نقطه تزریق منتقل می شوند، در حالی که نرخ جریان را می توان به صورت محلی یا از راه دور تنظیم کرد تا اطمینان حاصل شود که مقدار صحیح مواد شیمیایی تزریق می شود. ابزارهای مختلفی در سیستم برای اطمینان از کارکرد مناسب تجهیزات نیز وجود دارد.

در صنایع مختلف مانند تصفیه آب و فاضلاب، کارخانجات صنعتی و پالایشگاه ها، افزودن مواد شیمیایی مختلف برای رسوب زدایی، ضدعفونی کردن، جداسازی ذرات معلق و لخته شدن آنها از آب و سایر سیالات یکی از ضروری ترین کارها است. پکیج آماده سازی و تزریق مواد شیمیایی مجموعه ای از چندین مخزن، میکسر و دوزینگ پمپ و اتصالات است که مواد شیمیایی مورد نظر را برای تزریق به سیال مورد نظر آماده و اضافه می کند. تمامی مراحل این کار بدون دخالت اپراتور به صورت خودکار انجام می شود و در نتیجه میزان مواد اضافه شده کاملاً دقیق تعیین و تزریق می شود.

پکیج تزریق مواد شیمیایی چیست؟

متعلقات پکیج تزریق مواد شیمیایی

در یک پکیج تزریق قطعات و تجهیزات مختلفی به کار می رود. این تجهیزات از نظر ظرفیت، توان، برند و جنس ممکن است که تفاوت هایی داشته باشند. در حالت کلی، متعلقات یک پکیج تزریق شیمیایی به صورت زیر می باشد:

 • مخازن آماده سازی و تزریق مواد شیمیایی

در یک مجموعه تزریق مواد شیمیایی از مخازن مختلفی استفاده می شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. ممکن از در یک مجموعه از یک یا دو مخزن استفاده شود. یکی از مخازن جهت آماده سازی محلول و دیگری مختص تزریق به نقطه مورد نظر می باشد. چیزی که در طراحی مخازن مهم است، ظرفیت و جنس مخازن می باشد. در صورتی که ماده شیمیایی تزریق شده اسیدی باشد، جنس مخزن باید استیل و فولاد ضد زنگ، پلی اتیلن یا از جنسی که در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشد، در نظر گرفته شود.

متعلقات پکیج تزریق مواد شیمیایی

تفاوتی که در این مورد بین پکیج های تزریق مختلف وجود دارد، ظرفیت و اندازه مخازن با توجه به نوع پروژه و محل نصب آنهاست. همچنین نوع ماده شیمیایی قابل تزریق نیز بر روی انتخاب جنس مخازن بسیار تاثیرگذار می باشد.

 • پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ یا همان پمپ تزریق یکی از تجهیزات بسیار مهم در این پکیج می باشد. وظیفه این تجهیز، تزریق ماده شیمیایی با دوز و مقدار تعیین شده به نقطه مورد نظر می باشد. از آنجایی که این پمپ با مواد شیمیایی در تماس است، باید در برابر خوردگی و آسیب مقاوم باشد. به همین دلیل اغلب اجزای دوزینگ پمپ ها از جنس های مقاوم مانند پلی پروپیلن، PVC، PVDF و … می باشد.

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

 • تابلو کنترل پکیج تزریق مواد شیمیایی

تابلو کنترل همانطور که از نامش پیداست وظیفه فرمان دادن به پمپ تزریق را بر عهده دارد. با توجه به قابلیت های در نظر گرفته شده در هنگام طراحی و تولید پکیج، دستورات ارسالی این برد به صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود.

 • میکسر یا همزن

برای تهیه و آماده سازی یک محلول جهت تزریق به سیستم، نیاز به وجود یک میکسر ها همزن جهت همگن سازی آن می باشد. میکسرها نیز خود دارای انواع مختلفی می باشد. در پکیج های تزریق شیمیایی اغلب از میکسرهای استاتیک که شامل شفت، موتور و گیربکس و پروانه می باشد استفاده می شود. انتخاب نوع و قدرت میکسر نیز به ظرفیت دستگاه و نوع مواد شیمیایی بستگی دارد.

 • ابزار دقیق

همه سیستم های تزریق مواد شیمیایی به ابزار دقیق برای نظارت بر پارامترهای حیاتی سیستم نیاز دارند. ابزار دقیق معمولی می تواند سطح مخزن مکش، دبی پمپ دوزینگ، فشار تخلیه پمپ، دما و … را اندازه گیری کند. ابزار دقیق های نصب شده، شرایط عملیاتی یک سیستم تزریق را کنترل و ثبت می کنند.

ابزار دقیق

 • لوله و شیرهای تخلیه و مکش

به منظور حمل مواد شیمیایی از مخزن ذخیره به پمپ تزریق، لوله کشی و شیرهای دستی بر روی پکیج تزریق مواد شیمیایی تعبیه شده است. علاوه بر این، لوله‌های تخلیه و شیرهای دستی، مواد شیمیایی پرفشار را از پمپ اندازه‌گیری به لبه لغزش منتقل می‌کنند، جایی که مواد شیمیایی به محل تزریق نهایی خود هدایت می‌شوند. اجزای سخت افزاری مانند شیرهای توپی، شیرهای دروازه ای، شیرهای بازرسی، ستون های کالیبراسیون و غیره همگی بخشی از پیکج کلی تزریق مواد شیمیایی هستند.

شاسی و شیر تخلیه از دیگر اجزا و متعلقات سیستم تزریق مواد شیمیایی هستند که از شاسی برای نصب و نگهداری تجهیزات و شیر تخلیه به منظور حذف رسوبات ایجاد شده در کف مخزن استفاده می شود.

مزایای پکیج تزریق مواد شیمیایی:

بسته به اینکه در کدام صنعت و به چه منظوری از آن استفاده می شود، دارای کاربرد و مزایای بسیاری می باشد. از جمله مزایای این پکیج عبارت است از:

 • مقرون به صرفه بودن.
 • قابل حمل بودن
 • ابزار دقیق و شیرهای خاموش کننده ایمنی از آسیب به اپراتورها و ماشین آلات جلوگیری می کند.
 • استقرار ایمن در محیط های خطرناک و شیمیایی
 • عدم نیاز به عملیات عمرانی و قابلیت پیش ساخته بودن سیستم
 • نصب و نگهداری آسان
 • عدم اشغال فضای زیاد
 • عدم ایجاد آلودگی صوتی در سایت پروژه

مزایای پکیج تزریق مواد شیمیایی:

ساخت پکیج تزریق مواد شیمیایی

به منظور افزایش کارایی و اثربخشی سیستم تزریق مواد شیمیایی، رعایت استانداردهای متعددی در فرآیند طراحی و ساخت آن ضروری است. به عنوان مثال ظرفیت مخزن یکی از مواردی است که در طراحی دستگاه باید در نظر گرفته شود که بر اساس نوع کاربرد و مواد شیمیایی مورد نیاز تعیین می شود. قدرت و برد موتور میکسر، متریال به کار رفته در قطعات مختلف، طول عمر و کارایی ابزار دقیق و دستی و یا فرآیند اتوماتیک تنظیم دوز پمپ از جمله مواردی است که در طراحی این پکیج باید مورد توجه قرار گیرد.

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • ظرفیت و دبی سیستم تزریق
 • نوع مواد شیمیایی مورد نظر
 • جنس مخازن، پمپ و سایز تجهیزات
 • برند تجهیزات و …

برای اطلاع از قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی مطابق با درخواست مد نظر خود، با کارشناسان شرکت پاک پساب اقلیم تماس حاصل نمایید تا شما را در برآورد سیستم تزریق مواد شیمیایی بهینه و متناسب با نیاز شما راهنمایی نمایند.

قیمت پکیج تزریق مواد شیمیایی

خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی

برای خرید پکیج تزریق مواد شیمیایی باید موارد مختلفی همچون ظرفیت پکیج تزریق، نوع مواد شیمیایی قابل تزریق، هدف از استفاده از پکیج تزریق شیمیایی و … را مد نظر داشت تا بتوان بهترین سیستم تزریق مواد شیمیایی را تهیه و اجرا نمود.

شرکت پاک پساب اقلیم متخصص در طراحی و ساخت انواع پکیج های تزریق مواد شیمیایی مطابق با نیاز مشتری و استانداردهای مختلف صنعت آب و فاضلاب می باشد. در محصولات ارائه شده توسط شرکت پاک پساب اقلیم، استاندارد بودن تمامی قطعات و مقاطع کاملاً احساس می شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *