چربی گیر cpi چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

چربی گیر cpi چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

فهرست مطالب

چربی گیر cpi چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

تصفیه فاضلاب، فرآیندی حیاتی در حفظ سلامت محیط زیست و سلامت عمومی است. فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی حاوی انواع مختلفی از آلاینده ها از جمله ذرات کلوئیدی، روغن و گریس هستند که قبل از تخلیه باید تصفیه شوند. یکی از فناوری‌هایی که به طور گسترده برای حذف این آلاینده‌ها استفاده می‌شود، سیستم چربی گیر cpi است.

فناوری چربی گیر cpi یک روش بسیار کارآمد و مقرون به صرفه برای حذف ذرات کلوئیدی، روغن و گریس از فاضلاب است. این فرایند به طور گسترده در صنایع مختلف، از جمله فراوری مواد غذایی، نفت و گاز، و تولید مواد شیمیایی و همچنین تصفیه فاضلاب شهری مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از سیستم CPI به طور قابل توجهی کیفیت فاضلاب تصفیه شده را بهبود بخشیده و تأثیر آلاینده‌های مضر بر محیط زیست و منابع آبی سطحی و زیرزمینی را کاهش می‌دهد.

چربی گیر CPI چیست؟

چربی‌ها و روغنی که در فاضلاب وجود دارد، هنگام ورود به مرحله لجن فعال در واحدهای هوادهی، با ذخیره شدن بر روی توده‌های لجن، مانع اکسیژن رسانی به میکرو ارگانیسم‌ها شده و در فرایند تصفیه اختلال ایجاد می‌کنند. برای رفع این مشکل، از دستگاه جداکننده CPI استفاده می‌شود. چربی گیر cpi یک فناوری تصفیه فاضلاب است که برای حذف ذرات کلوئیدی، روغن و گریس از فاضلاب صنعتی و شهری استفاده می‌شود. این سیستم، یک جداکننده مبتنی بر قانون استوکس در ته نشینی ذرات است که بر اساس اختلاف چگالی ذرات، آنها را از فاضلاب جدا می‌کند. چربی‌ها، مانند روغن و گریس، از فاضلاب جدا شده و به سطح می‌آیند، در حالی که ذرات کلوئیدی ته‌نشین می‌شوند. سپس فاضلاب شفاف شده از واحد CPI خارج می‌شود.

چربی گیر CPI چیست؟

سیستم چربی گیر cpi بخشی ضروری از تأسیسات تصفیه فاضلاب است، به‌ویژه در مرحله پیش‌تصفیه؛ زیرا تضمین می‌کند که پساب، به استانداردهای مورد نیاز برای تخلیه رسید است. دستگاه جدا ساز فاضلاب CPI با کاهش بار ذرات کلوئیدی و روغن و گریس، از برخی سیستم‌های تصفیه فاضلاب مانند سیستم‌های لجن فعال و فیلتراسیون غشایی محافظت می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله چربی گیر فاضلاب چیست را مطالعه نمایید.

مزایا سیستم چربی گیر CPI

پکیج چربی گیر CPI مزایای متعددی را نسبت به سایر روش‌های تصفیه فاضلاب ارائه می‌دهد:

مزایا سیستم چربی گیر CPI
  • پکیج چربی گیر CPI به دلیل طراحی منحصر به فرد خود در جداسازی ذرات کلوئیدی، روغن و گریس از فاضلاب بسیار کارآمد است. این سیستم قادر است تا 95 درصد از کل ذرات کلوئیدی معلق (TSS)، 85 درصد روغن و گریس و 65 درصد از اکسیژن خواهی شیمیایی (COD) را کاهش دهد.
  • سیستم CPI یک روش مقرون به صرفه برای تصفیه فاضلاب در مقایسه با روش‌های دیگر است. هزینه‌های پایین نصب و نگهداری این سیستم، آن را به گزینه‌ای محبوب برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری تبدیل کرده است. علاوه بر این، این سیستم برای نصب در فضای کوچک و محدود نیز مناسب است.
  • سیستم CPI یک فناوری مؤثر و کاربردی است که می‌تواند در صنایع مختلفی از جمله فراوری مواد غذایی، نفت و گاز و تولید مواد شیمیایی و غیره مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم همچنین در تصفیه فاضلاب شهری و رواناب طوفان مؤثر است.
  • روش کار دستگاه جداکننده CPI ساده است و به حداقل مداخله اپراتور نیاز دارد. قابلیت کنترل خودکار سیستم، عملکرد روان و کارآمد را تضمین می‌کند و نیاز به تنظیمات دستی و نگهداری را کاهش می‌دهد.

برای خرید پکیج های چربی گیر daf از صفحه پکیج چربی گیر daf دیدن کنید.

روش کار دستگاه چربی گیر CPI

فاضلاب وارد دستگاه جداکننده CPI می‌شود و با سرعت کنترل شده از طریق صفحات موجدار جریان می‌یابد. نیروی گرانش باعث می‌شود که ذرات و مواد سنگین و جامدات معلق از فاضلاب جدا شده و روی صفحات موجدار جمع شوند. سپس این ذرات روی صفحات موجدار به پایین می‌لغزند و در پایین مخزن قرار می‌گیرند. سپس فاضلاب شفاف شده از طریق یک لوله خروجی از سیستم CPI خارج می‌شود.

روش کار دستگاه چربی گیر CPI

با ته‌نشین شدن ذرات، یک لایه لجن تشکیل می‌دهند. لایه لجن به‌صورت دوره‌ای از دستگاه جداکننده CPI حذف می‌شود تا از ضخیم شدن بیش از حد آن و کاهش کارایی سیستم جلوگیری شود.

همان‌طور که فاضلاب از میان صفحات جریان می‌یابد، روغن و گریس به قطرات بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند که سپس به دلیل اینکه سبک‌تر می‌شوند، در سطح فاضلاب جمع می‌شوند، جایی که می‌توان با استفاده از مکانیزم اسکیمینگ آنها را حذف کرد.

برای خرید پکیج های تصفیه بهداشتی به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

کاربرد دستگاه چربی گیری به روش CPI

پکیج چربی گیر CPI کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف و تصفیه فاضلاب شهری دارد. از جمله:

کاربرد دستگاه چربی گیری به روش CPI
  • جداسازی چربی و روغن از فاضلاب صنایع غذایی
  • کمک به تصفیه فاضلاب پالایشگاه‌ها و صنایع نفتی و پتروشیمی
  • کمک به تصفیه فاضلاب صنایع مواد شوینده و بهداشتی
  • جداسازی چربی و روغن از فاضلاب صنایع رنگ و مواد شیمیایی

پیشنهاد می کنیم از صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دیدن کنید.

ساخت و طراحی چربی گیر CPI

دستگاه جدا ساز فاضلاب CPI معمولاً از یک مخزن مستطیلی یا دایره‌ای‌شکل و از جنس فولاد ضد زنگ، فایبرگلاس یا بتن مسلح ساخته می‌شود. مخزن شامل یک سری صفحات موازی موجدار است که به‌صورت زیگزاگ قرار گرفته‌اند. صفحات معمولاً از فولاد ضد زنگ، پی وی سی یا فایبرگلاس ساخته می‌شوند و برای افزایش سطح، آنها را موجدار طراحی می‌کنند.

طراحی پکیج چربی گیر CPI می‌تواند بر کارایی آن در حذف ذرات کلوئیدی، روغن و گریس از فاضلاب تأثیر بگذارد. عواملی که می‌توانند بر طراحی سیستم CPI تأثیر بگذارند عبارت‌اند از دبی فاضلاب، دمای فاضلاب و نوع آلاینده‌های موجود در فاضلاب. در طراحی نیز باید بازدهی مورد نظر و اندازه سیستم در نظر گرفته شود.

به طور کلی، طراحی پکیج چربی گیر CPI باید به گونه‌ای باشد که فاضلاب به طور یکنواخت در صفحات موجدار جریان یابد و برای مدت زمان کافی با صفحات در تماس باشد تا فرایند جداسازی انجام شود. فاصله بین صفحات، زاویه شیب و سطح صفحات همگی در طراحی سیستم CPI نقش دارند.

اندازه سیستم CPI معمولاً بر اساس نرخ جریان فاضلاب و راندمان تصفیه مطلوب تعیین می‌شود. اندازه سیستم CPI ، تعداد صفحات موجدار مورد نیاز و اندازه مخزن را تعیین می‌کند. دستگاه جداکننده CPI را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که دبی‌های مختلف را از چند صد لیتر در ساعت تا هزاران لیتر در دقیقه کنترل کند.

برای خرید پکیج های تصفیه فاضلاب خاکستری به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه کنید.

مشکلات چربی گیر CPI

چربی گیر cpi به طور کلی یک روش قابل اعتماد و کارآمد برای حذف ذرات کلوئیدی، روغن و گریس از فاضلاب است اما ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد. این مشکلات می‌تواند بر کارایی و عملکرد سیستم تأثیر بگذارد که می‌تواند افزایش هزینه‌های عملیاتی و کاهش راندمان تصفیه فاضلاب را به دنبال داشته باشد.

یکی از مشکلات رایج این سیستم، رسوب‌گذاری است که زمانی رخ می‌دهد که مواد معدنی و سایر مواد موجود در فاضلاب روی صفحات موجدار رسوب کنند. این مورد می‌تواند سطح صفحات را کاهش دهد و در فرایند جداسازی اختلال ایجاد کند و در نتیجه راندمان حذف را کاهش دهد.

مشکلات چربی گیر CPI

خوردگی مسئله دیگری است که می‌تواند در فرایند تصفیه فاضلاب اختلال ایجاد کند، به خصوص اگر سیستم CPI از فلز ساخته شده باشد. خوردگی می‌تواند منجر به نشتی شود که کارایی سیستم را کاهش داده و خطر آلودگی را افزایش دهد. مشکلات هیدرولیک مانند دبی نامناسب و عدم تعادل فشار نیز ممکن است رخ دهد که می‌تواند عملکرد سیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

از طرفی دیگر، تجمع جامدات در پایین مخزن نیز یکی از مشکلات رایج این سیستم است که می‌تواند ظرفیت مخزن را کاهش داده و در فرایند ته نشینی اختلال ایجاد کند. این امر می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌های عملیاتی، کاهش راندمان تصفیه فاضلاب و کاهش طول عمر سیستم شود.

برای رفع این مشکلات، تمیز کردن و نگهداری منظم سیستم چربی گیر cpi  ضروری است تا از پوسته پوسته شدن، رسوب گذاری مواد و خوردگی صفحات موجدار جلوگیری کرد. همچنین نرخ جریان و فشار مناسب را می‌توان از طریق تعمیر و نگهداری منظم پمپ‌ها و شیرها حفظ کرد.

علاوه بر این، سیستم‌های نظارت و کنترل مناسب می‌تواند به جلوگیری از بروز این مشکلات کمک کند. به عنوان مثال، از سنسورهای مخصوص برای نظارت بر نرخ جریان، فشار و سایر پارامترهای عملیاتی استفاده کرد که امکان تشخیص زودهنگام هرگونه مشکل بالقوه را فراهم می‌کنند. بازرسی و بررسی منظم سیستم چربی گیر cpi نیز می‌تواند به شناسایی و رفع مشکلات، قبل از جدی شدن آنها کمک کند.

مقاله پیشنهادی: جذب سطحی در تصفیه فاضلاب

سخن پایانی

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی انواع فرایندهای تصفیه فاضلاب از جمله پکیج چربی گیر CPI فعالیت می‌نماید. این شرکت سعی بر آن دارد که با بهره گیری از فناوری‌های روز دنیا و تکیه بر دانش و تجربه متخصصان خود، مطابق با نیاز صنایع، محصولاتی باکیفیت و پیشرفته در جهت افزایش بازدهی، کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط زیست ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من