دستگاه ازن ژنراتور چیست؟ آشنایی با ازن ژنراتور خانگی

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

دستگاه ازن ژنراتور چیست؟ آشنایی با ازن ژنراتور خانگی

فهرست مطالب

دستگاه ازن ژنراتور چیست؟ آشنایی با ازن ژنراتور خانگی

دستگاه ازن ژنراتور عمدتاً برای تصفیه جریان‌های وسیع آب یا تصفیه آب‌های بسیار آلوده و فاضلاب استفاده می‌شود. دستگاه ازن ژنراتور در مقیاس صنعتی برای تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارد؛ اما این دستگاه نوع خانگی نیز دارد. در ادامه به توضیح بیشتری درباره اینکه ازن ژنراتور چیست و ازن ژنراتور خانگی چه ویژگی‌هایی دارد صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ازن چیست؟

ازن، O3، از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. دو اتم اکسیژن تشکیل دهنده مولکول اصلی اکسیژن هستند. سومین اتم اضافی، ازن را به گازی ناپایدار و بسیار واکنش‌پذیر تبدیل می‌کند. لایه اوزون در اتمسفر فوقانی به فیلتر اشعه ماورای بنفش مضر خورشید کمک می‌کند، اما ازن موجود در هوایی که تنفس می‌کنیم برای چشم، بینی، گلو و ریه‌ها تحریک‌کننده است و می‌تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر سلامت داشته باشد.

بوی ازن یادآور کلر است و توسط بسیاری از افراد در غلظت های کمتر از 0.1 ppm در هوا قابل تشخیص است. ساختار O3 اوزون در سال 1865 مشخص شد. بعداً ثابت شد که این مولکول دارای ساختار خمیده و دیا مغناطیسی ضعیفی است. در شرایط استاندارد، ازن یک گاز آبی کم رنگ است که در دمای برودتی متراکم می شود و به مایع آبی تیره و در نهایت یک جامد بنفش مایل به سیاه تبدیل می شود. بی‌ثباتی ازن با توجه به دی‌اکسیژن رایج‌تر به‌گونه‌ای است که هم گاز غلیظ و هم ازن مایع ممکن است در دماهای بالا، شوک فیزیکی یا گرم شدن سریع تا نقطه جوش به صورت انفجاری تجزیه شوند. بنابراین به صورت تجاری فقط در غلظت های پایین استفاده می شود.

ازن یک اکسید کننده قوی (به مراتب بیشتر از دی اکسیژن) است و کاربردهای صنعتی و مصرفی زیادی در ارتباط با اکسیداسیون دارد. با این حال، همین پتانسیل اکسیداسیون بالا باعث می‌شود که ازن به بافت‌های مخاطی و تنفسی در حیوانات و همچنین بافت‌های گیاهان در غلظت‌های بالاتر از 0.1 ppm آسیب برساند. در حالی که این امر ازن را به یک خطر تنفسی و آلاینده قوی در نزدیکی سطح زمین تبدیل می کند، غلظت بالاتر در لایه ازن (از دو تا هشت پی پی ام) مفید است و از رسیدن اشعه ماوراء بنفش مضر به سطح زمین جلوگیری می کند.

ازن ژنراتور چیست؟

مولد ازن یا همان ژنراتور ازن ساز دستگاهی است که برای تولید گاز ازن طراحی شده است. ازن به طور مؤثر در تصفیه آب و گندزدایی فاضلاب استفاده می‌شود، اما ازن موجود در هوا باید به سطوح بالایی برسد تا آلاینده‌های هوا را حذف کند. کارشناسان بهداشت هشدار می‌دهند که کنترل شرایط برای اطمینان از اینکه هیچ فرد یا حیوان خانگی در معرض سطوح بالای ازن قرار نمی‌گیرند، مهم است. ازن همچنین بوی برخی از آلاینده‌ها را با آسیب رساندن به حس بویایی فرد پوشانده است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تصفیه آب با نور خورشید را مطالعه کنید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

آشنایی با دستگاه ازن ژنراتور خانگی

دستگاه ازن ژنراتور خانگی یک دستگاه قابل حمل است که می‌تواند برای حذف آلاینده‌ها و بوهای داخل خانه یا ماشین استفاده شود. یک محفظه در دستگاه هوا را به شکل CO2 جذب می‌کند. اکسیژن موجود در هوا متعاقباً توسط یک تخلیه الکتریکی رعدوبرق مانند به ازن تبدیل می‌شود. تخلیه الکتریکی، اکسیژن را به اتم‌های اکسیژن جداگانه جدا می‌کند و سپس به اتم‌های دیگر اکسیژن (O2) متصل می‌شود تا ازن بسازد. تشعشعات فرابنفش که شبیه‌سازی نحوه جداسازی اتم‌های اکسیژن (O2) توسط پرتوهای فرابنفش خورشیدی به اتم‌های منفرد است، رویکرد کمتر مؤثری است.

آشنایی با دستگاه ازن ژنراتور خانگی

اگر ازن بسیار خطرناک است، پس چرا کسی باید از آن برای تصفیه هوای داخل خانه استفاده کند؟ همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، ازن بسیار واکنش‌پذیر است و می‌تواند ترکیب شیمیایی برخی از مواد موجود در هوا را تغییر دهد. این اصل اساس ادعای سازندگان را تشکیل می‌دهد که از این دستگاه در خانه نیز استفاده کنید.

شرکت‌هایی که دستگاه ازن ژنراتور خانگی را می‌فروشند، ممکن است با استفاده از عباراتی مانند «اکسیژن فعال» یا «هوای خالص» پیشنهاد کنند که ازن یک نوع اکسیژن سالم است، اگرچه ازن در واقع یک گاز سمی است که «همان‌طور که هوا» ممکن است تولیدکنندگان ادعا کنند که سمی نیست. دستگاه‌های مولد ازن اغلب به‌عنوان پاک کننده بو به بازار عرضه می‌شوند. در نهایت، آنها برای حذف ترکیبات آلی از هوا استفاده می‌شوند. بااین‌حال، باتوجه‌به خطری که برای سلامتی دارد، عاقلانه است که از یک ازن ژنراتور تنها درصورتی‌که مزایای واضحی وجود داشته باشد، استفاده کنید.

کاربردهای ازن ژنراتور چیست

دستگاه‌ ازن ژنراتور همچنین اغلب در پارک‌های آبی، مزارع پرورش ماهی، فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته و صنایع (پنبه، نساجی، پتروشیمی، نساجی …) استفاده می‌شوند. ازن تولید شده توسط این تجهیزات را می‌توان با حباب زدن از طریق پخش‌کننده‌های سرامیکی یا همان دیفیوزرها در محفظه‌های تماس بزرگ یا ونتوری در برج‌های تماس به آب تزریق کرد. ژنراتور ازن ساز صنعتی با کارایی بالا به طور منظم با اکسیژن مایع (LOX) یا هوای فشرده خشک عرضه می‌شوند. این بستگی به غلظت ازن موردنظر دارد. آنها همچنین می‌توانند اکسیژن را از طریق سیستم‌های انقباض اکسیژن مستقل (PSA) تأمین کنند. دستگاه ازن ژنراتور صنعتی می‌تواند 24 ساعت شبانه‌روز کار کند. آنها کاملاً مقاوم و بادوام هستند و نیاز به نگهداری و اپراتوری کم دارند. این دستگاه‌ها شامل انواع کنترل‌ها و اتوماسیون برای کنترل فرایند بادقت هستند. آنها اغلب با فشار، دما و غلظت ازن، شیرهای تنظیم جریان متناسب و غیره تحویل داده می‌شوند.

کاربرد ازن ژنراتور در تصفیه آب

بعد از اختراع راکتورهای پلاسما با تخلیه سد دی الکتریک (DBD)، از آن برای تصفیه آب با ازن استفاده شده است. با این حال، با وجود ضدعفونی‌کننده‌های جایگزین ارزان‌تر مانند کلر، استفاده از ازن به دلیل مصرف انرژی بالا و تجهیزات حجیم محدود شده‌اند. با وجود این، با تحقیقاتی که اثرات منفی ضدعفونی‌کننده‌های رایج مانند کلر را با توجه به باقیمانده‌های سمی و ناکارآمدی در کشتن برخی میکروارگانیسم‌ها نشان می‌دهد، گندزدایی ازن در فناوری‌های موجود فعلی مورد توجه است. اگر چه ازن زنی آب با غلظت بالای برمید منجر به تشکیل محصولات جانبی ضد عفونی برم دار نامطلوب می شود، مگر اینکه آب آشامیدنی با نمک زدایی تولید شود، ازن زنی به طور کلی می تواند بدون توجه به این محصولات جانبی اعمال شود.

 مزایای ازن عبارتند از پتانسیل اکسیداسیون ترمودینامیکی بالا، حساسیت کمتر به مواد آلی و تحمل بهتر برای تغییرات pH در حالی که توانایی کشتن باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و همچنین هاگ‌ها و کیست‌ها را حفظ می‌کند. اگرچه ازن به طور گسترده در اروپا برای دهه‌ها پذیرفته شده است، اما به دلیل محدودیت‌های مصرف انرژی بالا، نصب حجیم و گاها سمی بودن ازن، به طور کمتر برای ضدعفونی‌سازی در ایالات متحده استفاده می‌شود. با توجه به این موضوع، تلاش‌های تحقیقاتی اخیر به سمت مطالعه سیستم‌های تصفیه آب ازن موثر هدایت شده است و امروزه استفاده از ازن ژنراتور در تصفیه آب و فاضلاب کاربرد بیشتری دارد.

کاربردهای ازن ژنراتور چیست

اگر فرایند شما به تقاضای ازن بالا برای 24 ساعت شبانه‌روز نیاز دارد، باید یک ازن ژنراتور صنعتی قابل‌اعتماد و بادوام خریداری کنید.

شرکت پاک پساب اقلیم تأمین‌کننده تمامی تجهیزات صنعت آب و فاضلاب از جمله انواع ازن ژنراتور در ظرفیت‌های مختلف و از به‌روزترین و بهترین برندهای جهان است. جهت کسب اطلاعات فنی و قیمت محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp