پکیج تصفیه فاضلاب چیست و انواع آن کدام است؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست و انواع آن کدام است؟

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست و انواع آن کدام است؟

فاضلاب، آبی است که توسط افراد یا صنایع مختلف مصرف شده و دارای آلودگی های متعدد است. در نتیجه باید قبل از رهاسازی در طبیعت برای محافظت از محیط زیست و جوامع انسانی تصفیه شود. بسیاری از جوامع کوچک همچون شهرک های مسکونی، شهرهای با جمعیت کم و یا روستاها، همین طور صنایع مختلف که در گوشه و کنار جوامع انسانی احداث شده اند، با سیستم های قدیمی یا ناکافی تصفیه فاضلاب دست و پنجه نرم می کنند و یا به خدمات اولیه مدیریت فاضلاب دسترسی ندارند. در چنین شرایطی استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب به دلیل مزایای بسیار آن و کمک به حفظ محیط زیست، بهترین گزینه برای مدیریت فاضلاب تولیدی می باشد. در ادامه توضیح می دهیم پکیج تصفیه فاضلاب چیست و چه انواعی دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب یک سیستم کامل تصفیه است که به منظور پالایش آب های مصرف شده و فاضلاب های تولید شده در محل تولید، طراحی میشود. این پکیج‌ها معمولاً شامل تجهیزات و فناوری‌های مختلفی هستند که فرآیند تصفیه فاضلاب را انجام می‌دهند. پیشنهاد می کنیم برای خرید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.
پکیج های تصفیه فاضلاب انواع مختلفی دارند که مطابق با شرایط خاص هر منطقه و مشخصات فاضلاب ها ساخته میشوند. یک پکیج تصفیه فاضلاب معمولاً شامل بخش های زیر است:

1. مخازن جمع آوری: مخازنی است که برای جمع آوری فاضلاب خام استفاده میشود. این مخازن خود میتوانند وظیفه اولین بخش از فرایند تصفیه فاضلاب که همان متعادلساز است را هم ایفا کنند. این مخازن معمولاً از جنس پلی اتیلن، فایبرگلاس و یا فلزی هستند و طراحی شده اند تا فاضلاب را به طور موقت دریافت کند و پس از طی مدت زمان ماند طراحی شده، به واحدهای بعدی منتقل کنند.

2. واحد تصفیه: این واحد از فناوری‌ها و تجهیزات مختلفی بهره مند است که به تصفیه فاضلاب می‌پردازند. برای مثال چنانچه سیستم برای فاضلاب بهداشتی یا خاکستری طراحی شده باشد، از فرایند های مختلف بیولوژیکی در این بخش استفاده میشود. در تصفیه فاضلاب های صنعتی، این واحد معمولا در کنار روش های بیولوژیکی، از سایر روش های شیمیایی یا الکتروشیمیایی و غشایی استفاده میکند.

3. سیستم فیلتراسیون: یکی از اجزای اصلی پکیج تصفیه فاضلاب، سیستم فیلتراسیون است. این سیستم شامل واحدهای مختلفی برای حذف ذرات معلق و آلودگی‌ها، رنگ و بو در فاضلاب استفاده می‌کنند. فیلترهای متداول مورد استفاده شامل فیلتر شنی و کربن فعال هستند.

4. واحد ضدعفونی: بخش نهایی یک پکیج تصفیه فاضلاب، واحد گندزدایی یا ضد عفونی میباشد که در آن از تکنولوژی کلر زنی، ازن زنی یا لامپ های UV استفاده میشود.

برای شناخت پکیج های کلرزنی مقاله پکیج تزریق کلر را مطالعه کنید.

پس از این مراحل، فاضلاب متناسب با درجه تصفیه قابلیت استفاده مجدد و یا دفع در طبیعت، مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست را دارد.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب

دسته بندی های مختلفی برای پکیج های تصفیه فاضلاب تعریف میشود. یکی از این دسته بندی ها بر اساس نوع فاضلاب به شرح زیر است :

1- فاضلاب بهداشتی

2- فاضلاب خاکستری

3- فاضلاب بیمارستانی

4- فاضلاب صنعتی و کارواش

در دسته بندی دیگری، نوع تصفیه مبنا قرار میگیرد. بر این اساس پکیج های تصفیه بر اساس روش های :

1- فیزیکی

2- بیولوژیکی

3- شیمیایی

4- تلفیقی از روش های مذکور

طراحی میشوند.

جنس بدنه پکیج، موجب طراحی انواع پکیج های تصفیه میشود. شامل :

در صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به معرفی آن می پردازیم.

1. پکیج های پلی اتیلن

پکیج های پلی اتیلن

2. پکیج های فایبرگلاس

پکیج های فایبرگلاس

3. پکیج های فلزی

پکیج های فلزی

برای کسب اطلاعات درباره این پکیج ها به مقاله پکیج فلزی تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

4. پکیج های بتنی

پکیج های بتنی

انتخاب جنس بدنه پکیج، به عوامل مختلفی همچون نوع فاضلاب، حجم فاضلاب، وضعیت دفنی یا غیر دفنی بودن پکیج، شرایط اقلیمی محل نصب، هزینه و غیره بستگی دارد.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب، یک سیستم فاضلاب غیرمتمرکز است که به جای جمع آوری و انتقال فاضلاب ها به یک تصفیه خانه متمرکز، فاضلاب منازل و صنایع را در فاصله ای نزدیک به منبع تولید فاضلاب، تصفیه می کند. این سیستم های تصفیه غیرمتمرکز می توانند جایگزین موثر و کم هزینه ای برای یک تصفیه خانه های متمرکز باشند. سیستم های متمرکز ممکن است در برخی شرایط به دلیل مسافت، قیمت زمین یا عوامل دیگر غیر عملی باشند.

سیستم های غیرمتمرکز نقش بزرگی در تصفیه فاضلاب در جوامع کوچک دارند. ویژگی های این پکیج ها، اجازه پیاده کردن فرایند های مختلف و موثر، از تصفیه اولیه یا تصفیه پیشرفته را فراهم می آورد. برای مثال، در ایالات متحده تقریباً از هر چهار خانوار یکی به سپتیک تانک و یا پکیج های کوچک تصفیه فاضلاب وابسته است.

جهت تهیه پکیج های تصفیه آب خاکستری به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه کنید.

هدف اصلی استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب ، تامین استانداردهای لازم جهت دفع بهداشتی پساب در محیط زیست و بازچرخانی آب های مصرف شده و در نتیجه کمک به منابع آبی میباشد. این فرآیند به طور کلی با تجزیه اولیه جامدات آلی شروع میشود. و پس از آن به وسیله فیلتراسیون و گندزدایی، پسابی بهداشتی مطابق با استاندارد های زیست محیطی، تحویل میدهد.

پساب تصفیه شده به وسیله این پکیج ها قابل استفاده در آبیاری کشاورزی یا فضای سبز، شستشوی توالت یا محوطه، آب مورد نیاز کارواش، آب مورد استفاده در صنایع، آب مورد نیاز سیستم های خنک کننده، آب مورد استفاده در بتن و بسیاری از این موارد میباشد.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب را می توان بر اساس نیازهای یک منطقه خاص سفارشی کرد که بیشتر تحت تأثیر شرایط آب و هوایی منطقه، سبک زندگی مردم منطقه، وضعیت محل پروژه، استاندارد خروجی و غیره است.

از نکات مهم در استفاده از این سیستم ها، سرویس منظم تجهیزات به منظور حفظ کیفیت پساب خروجی و طول عمر تجهیزات میباشد لجن تولید شده در این سیستم ها نیز به صورت دوره ای تخلیه می شوند.

جهت خرید پکیج های چربی گیر daf از صفحه پکیج چربی گیر daf دیدن کنید.

هدف اصلی ساخت و استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب، حفاظت از سلامتی مردم و همچنین اکوسیستم های محلی از عناصر سمی موجود در فاضلاب است. این تجهیزات برای سرعت بخشیدن به فرآیند طبیعی تصفیه فاضلاب طراحی شده اند؛ زیرا امروزه با توجه به جمعیت و نوع استفاده از آب ، فرآیندهای طبیعی نمی توانند با آلودگی های موجود در فاضلاب را تصفیه نمایند.

از مزایای استفاده از پکیج‌های تصفیه فاضلاب میتوان کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی، حفظ منابع آب، کاهش خطر انتقال بیماری‌ها و ایجاد یک سیستم پایدار برای مدیریت فاضلاب را نام برد. همچنین، این پکیج‌ها به عنوان یک راه حل قابل حمل و قابل استفاده در مناطقی که به طور مستقیم به شبکه فاضلاب وصل نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. انعطاف پذیری و سفارشی سازی این پکیج ها، از دیگر مزایای آن میباشد.

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم و پکیج های تصفیه فاضلاب

 پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم، قادر به تصفیه گستره وسیعی از انواع فاضلاب ها میباشد. این مسئله، با آگاهی متخصصان طراح شرکت پاک پساب اقلیم از ماهیت انواع فاضلاب، شناخت انواع روش های تصفیه کارآمد، بینش نسبت به چالش های دوره نگهداری و بهره برداری و با تاکید بر ارائه قیمت مناسب، صورت میگیرد.

برای آشنایی با فاضلاب کارواش مقاله تصفیه فاضلاب کارواش را مطالعه نمایید.

کارشناسان این شرکت با ارائه راهکارها و راهنمایی های گستره به خریداران این محصولات، انتخاب بهترین گزینه را برای ایشان تسهیل نموده و با ضمانت محصولات خود، موجب اعتماد روزافزون خریداران گردیده است. چنانچه نیاز به تهیه یک پکیج تصفیه فاضلاب دارید، کافیست با شماره های این شرکت تماس حاصل فرمایید و مابقی مسائل مربوطه را به کارشناسان این شرکت بسپارید.

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم و پکیج های تصفیه فاضلاب

ما برای انواع فاضلاب، شرایط مختلف اقلیمی، محدودیت های موجود در محل پروژه و تامین انواع استانداردهای مورد نیاز برای پساب تصفیه شده، پکیج تصفیه فاضلاب طراحی و تولید میکنیم.

سخن پایانی

طبق توضیحات این مقاله متوجه شدید که پکیج تصفیه فاضلاب چیست و چه انواعی دارد. پکیج های تصفیه فاضلاب، با تکیه بر مزایای خود قابل استفاده برای کلیه مناطق مسکونی، تجاری و صنعتی میباشد. این تصفیه خانه های کوچک فاضلاب، معمولا کم جا، با نیاز محدود به اپراتوری، غالبا قابل حمل، قابل ساخت سفارشی و با قیمت مناسب طراحی و تولید میشوند. استفاده از این تجهیزات، امکان بازیافت آب را فراهم می آورد و از این طریق فشار بر منابع آبی را کاهش داده و از سوی دیگر مشکلات مربوط به دفع غیر بهداشتی فاضلاب را برطرف می نماید.

5/5 - (2 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp