آب خاکستری چیست ؟

آب خاکستری چیست

منظور از آب خاکستری چیست : آبی است که به  شکل نه چندان آلوده از منابعی مانند حمام، آشپزخانه و لباسشویی می آید. آب خاکستری نسبتاً تمیز است و با آب توالت (آب سیاه) قابل مقایسه نیست. به طور کلی، هر آبی که به غیر از آب توالت از خانه تخلیه می شود را می توان به عنوان آب خاکستری توصیف کرد. همچنین آب خاکستری ممکن است حاوی آثاری از غذا، چربی، مو، کثیفی یا محصولات تمیزکننده خانگی خاص باشد.

هر چقدر هم که ممکن است آب خاکستری کثیف به نظر برسد، می توان از آن مجددا برای مقاصد دیگر استفاده کرد و لزوماً مانند سایر انواع فاضلاب نباید در سیستم فاضلاب ریخته شود. این بدان معنی است که واقعاً فاضلاب نیست و می تواند برای استفاده های ایمن و مفید مانند آبیاری حیاط استفاده شود گرچه از فاضلاب نیز پس از فرآیند تصفیه میتوان برای مصارف آبیاری و کشاورزی استفاده نمود لیکن استفاده از آب خاکستری نیازمند سطح پایین تری از تصفیه می باشد. بنابراین، برای برخی از اهداف، جایگزین آب شیرین می شود و بنابراین سبب صرفه جویی در مصرف آب شده و همچنین مقدار آبی که برای تصفیه به سیستم فاضلاب ارسال می شود را کاهش می دهد. در ادامه روش های مختلف برای جمع آوری آب خاکستری چیست را برای شما توضیح میدهیم.

روش های مختلف برای جمع آوری آب خاکستری چیست؟

 1. جمع آوری دستی

آب خاکستری از لباسشویی، آشپزخانه یا آب حمام جمع آوری می شود. سیستم‌های جمع‌آوری آب خاکستری از دستی تا کاملاً خودکار متفاوت هستند و سیستم‌های دستی ساده‌ترین نوع هستند و کمترین هزینه نگهداری را دارند. سیستم های دستی به چیزی بیش از یک سطل برای جمع آوری آب خاکستری نیاز ندارند. سپس آب را می توان برای گیاهان آبیاری یا به عنوان جایگزینی برای استفاده از آب شیرین برای شستشو استفاده کرد.

 1. لوله کشی ساده

دومین سیستم جمع آوری آب خاکستری که پیچیده تر است، یک ارتباط خودکار بین ماشین لباسشویی و حیاط و فضای سبز ایجاد می کند. این سیستم از اتصالات لوله کشی بین لوله تخلیه فاضلاب ماشین لباسشویی و چمن و گیاهان استفاده می کند. در این روش، آب از طریق لوله های زیرزمینی به داخل حیاط می ریزد و در آنجا برای آبیاری زمین استفاده می شود.

 این روش جمع آوری آب خاکستری، هزینه پایینی دارد اما برای اطمینان از اینکه لوله کشی با باقیمانده مواد شوینده، مسدود نمی شود نیاز به نگهداری دارد. این نوع سیستم را می توان به تنهایی با تلاش و آموزش مختصر به اضافه مواد مورد نیاز مانند لوله های شلنگ و اتصالات ساخت.

 1. فاضلاب و لوله کشی یکپارچه

سیستم سوم جمع آوری آب خاکستری، شامل ادغام لوله کشی کل خانه در یک سیستم جمع آوری آب خاکستری است. این سیستم ها گران ترین و سخت ترین گزینه های موجود هستند و همچنین نیاز دارند که افراد حرفه ای را برای اطمینان از اینکه کار به درستی انجام می شود استخدام کرد.

این سیستم ها معمولاً زهکشی حمام، لباسشویی و آشپزخانه را به سیستمی متصل می کنند که آب خاکستری را در مخزن جمع آوری می کند. آب معمولاً باید ظرف 24 ساعت پس از جمع آوری استفاده شود تا از رشد باکتری ها به میزان زیاد که باعث ایجاد بوی بد می شود جلوگیری شود. با این حال، آب را می توان با کلر یا ید تصفیه کرد تا امکان ذخیره سازی طولانی تر فراهم شود.

برخی از سیستم‌ها حتی می‌توانند امکان ادغام آب خاکستری را با لوله‌کشی توالت فراهم کنند تا اطمینان حاصل شود که توالت با آب شیرین شستشو نمی‌شود. برخی از سیستم‌ها همچنین می‌توانند با یک کلید قطع اضطراری همراه باشند تا اطمینان حاصل شود که در صورت خرابی سیستم، جریان برگشتی به لوله‌کشی اصلی آب شیرین وجود ندارد. مقدار لوله کشی و پمپاژ درگیر در این پیچیده ترین سیستم ها به این معنی است که آنها به دلیل باقیمانده صابون در معرض مسدود شدن هستند. بنابراین نسبت به سایر سیستم ها به نگهداری بیشتری نیاز دارند.

آب خاکستری چیست

سیستم آب خاکستری چگونه کار می کند؟

این فرآیند شامل سه مرحله است که عبارتند از:

 • جمع آوری آب خاکستری :

آب خاکستری را می توان از سینک، حمام یا ماشین لباسشویی با استفاده از حوضچه یا لوله کشی جمع آوری کرد. مشکلی که در این مورد ایجاد می شود، انواع شوینده های مورد استفاده است. برخی از مواد شوینده دارای یک ماده شیمیایی قوی هستند که می تواند به مرور زمان به سیستم لوله کشی آسیب برساند. توصیه می شود از شوینده های ارگانیک استفاده کنید زیرا احتمال آسیب کمتری دارند.

برای جمع آوری آب خاکستری، استفاده از لوله کشی توصیه می شود زیرا به نگهداری کمتری نیاز دارد و فرد را به اندازه جمع آوری دستی سطل خسته نمی کند. این سیستم همچنین می تواند از پمپ ها برای انتقال آب به محل های جمع آوری استفاده کند. این امکان ذخیره سازی فاضلاب را در زمانی که در حال استفاده نیست فراهم می کند. مشکل این سیستم این است که پمپ ها ممکن است در طول زمان تحت تأثیر مواد شیمیایی موجود در آب خاکستری قرار گیرند.

 • نگهداری و تصفیه آب خاکستری :

اب خاکستری معمولاً پس از مرحله قبل، در یک ظرف ذخیره سازی جمع آوری می شود و برای اطمینان از ایجاد بوی بد، کمتر از 24 ساعت نگهداری شود. همچنین توصیه می‌شود اگر قصد دارید آب را برای مدت طولانی‌تری ذخیره کنید، آب را با کلر یا ید تصفیه کنید تا مطمئن شوید که آب ذخیره‌شده بوی بدی تولید نمی‌کند. برای استفاده ایمن از آب خاکستری باید سطحی از تصفیه بر روی آن انجام گردد که در مقاله های تصفیه آب خاکستری درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 • استفاده از آب خاکستری :

بهتر است که اب خاکستری هم برای شست و شوی توالت ها استفاده شود و هم برای آبیاری فضای سبز. آب را می توان از طریق نیروی جاذبه یا پمپ ها منتقل کرد، اما در حالت ایده آل، باید راهی برای هدایت آب به مسیر معمولی فاضلاب در صورت عدم نیاز وجود داشته باشد. همچنین در صورت خرابی سیستم باید یک روش قطع اضطراری برای جلوگیری از برگشت آب خاکستری به سیستم های آب شیرین وجود داشته باشد.

مزایای استفاده از آب خاکستری چیست ؟

 1. صرفه جویی در مصرف آّب
 2. کاهش مصرف انرژی (به دلیل مصرف کمتر آب تصفیه شده)
 3. کاهش مصرف مواد شیمیایی (در تصفیه آّب)
 4. استفاده از مواد مغذی برای آبیاری فضای سبز
 5. بازگشت به سفره های آب زیرزمینی و تقویت آنها

منبع:

https://www.conserve-energy-future.com/ways-and-benefits-of-using-greywater.php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button