آلودگی آب

آلودگی آب

بالا رفتن سرعت شهرنشینی و افرایش روزافزون فاضلاب و  تخلیه آن امروزه تبدیل به  معضلی شده است که درصورت نادیده گرفته شدنش؛ امکان آلوده شدن رودخانه ها؛ آب های زیرزمینی و دریاچه ها محتمل است. بسیاری از تأثیرات مخرب آلودگی آب رودها و دریاچه‌ها را می‌توان بر روی  اقیانوس ها مشاهده کرد. از آن جا که بسیاری از رودها سرانجام به اقیانوس می‌رسند، آلوده شدن رودها می‌تواند باعث آلودگی اقیانوس نیز بشود. و آلوده شدن آب های زیرزمینی می تواند حتی به آلوذه شدن آب آشامیدنی منجر شود.

تصفیه راه حل آلودگی

برای حل مشکل آلودگی آب ناشی از تخلیه فاضلاب؛ قبل از رها سازی آن در طبیعت باید تا رسیدن به یک حد استاندارد؛ فاضلاب را تصفیه کرد.  برای این راه جداول و استانداردهایی در هر کشور تنظیم شده که بسته به محل تصفیه و موارد دیگر میتواند متفاوت باشد. بعد از تصفیه حتی می توان از این ها قبل از رها سازی در طبیعت استفاده مجددکرد.

تصفیه طبیعی آلودگی آب

یکی از روش های تصفیه قبل از رهاسازی فاضلاب در طبیعت؛ تصفیه طبیعی است. در مورد این موضوع به طور مفصل در مقاله قبل یعنی تصفیه طبیعی پرداختیم. مختصری از آن را در ادامه توضیح داده ایم.

 برکه های تثبیت جزء ساده ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب میباشند که در مقایسه با سایر سیستم های تصفیه، از راندمان بالا در حذف ارگانیسم های بیماری زا، شوک پذیری در مقابل مواد سمی و بارهای آلی و هیدرولیکی برخوردار میباشند. یکی از دیگر از روش های تصفیه طبیعی فاضلاب استفاده از نیزارها می باشد. برای مشاوره در مورد پکیج تصفیه فاضلاب می توانید با ما در ارتباط باشید

کیفیت تصفیه آلودگی آب

 از آنجا که هر مصرفی از این آبهای بازیافتی به کیفیت خاصی نیاز دارد در تصفیه خانه های فاضلاب، برای تأمین کیفیت مورد نظر، درجه تصفیه مناسب آن را به کار میبرند. از این رو، در کشورهای توسعه یافته که استانداردهای محیطی در مورد به کارگیری فاضلاب اعمال میشود، از آن برای مصارف مختلف نظیر آبیاری فضای سبز و پارکها، صنعت، ساختمان سازی، بهبود حیات وحش و تا حد محدودتر در باغستانها استفاده میشود.در این راستا لازم است از سیستمهای تصفیه با کارایی مطلوب بهره گرفته شود.

انتخابی نوع تصفیه به  منشا و نوع فاضلاب و عوامل دیگر بستگی دارد.

انواع فاضلاب

دسته بندی های متعددی درخصوص فاضلابها وجود دارد یکی از این دسته بندیها، دسته بندی فاضلابها به دو گروه فاضلاب سیاه و فاضلاب خاکستری (آب خاکستری) میباشد.
فاضلاب سیاه، نام دیگر فاضلاب است که به طور خاص تاکید بر وجود فضولات انسانی و حیوانی دارد. به عبارت دیگر این نوع فاضلاب، خروجی ناشی از توالتها را در بردارد و حاوی پاتوژنها و مواد میکروبی و باکتریایی میباشد. در مقابل فاضلاب سیاه، فاضلاب خاکستری قرار دارد که مفهومی است که در سالهای گذشته بیشتر مورد  توجه قرار گرفته است. فاضلاب خاکستری، فاضلابی است که خروجی توالت را در برنداشته و عاری از هرگونه فضولات انسانی می باشد. در واقع فاضلاب خاکستری که به دلیل شباهت بیشتر به آب، آب خاکستری نیز نامیده میشود که پساب ناشی از فعالیتهای مربوط به شستشو و بهداشت را در برمیگیرد. مبدا تولید کننده این فاضلاب،
روشویی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، حمام و وان حمام و در برخی تعاریف پساب خروجی آشپزخانه میباشد.

نتیجه

در نهایت به این نکته اشاره کنیم که عدم تصفیه فاضلاب و رهاسازی بی ملاحظه آن در طبیعت می تواند لطمات جبران ناپذیری  به محیط زیست ما وارد کند. بازخورد این خرابی قطعا گریبان گیر ما خواهد بود بنابراین رعایت توصیه ها و استانداردهای تصفیه قطعا الزامی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button