BOD فاضلاب چیست ؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

فاضلاب چیست
BOD فاضلاب چیست ؟

ما در این مقاله به تعریف  BOD ‌فاضلاب چیست  ‌که یکی از شاخص های مهم در تعیین کیفیت فاضلاب است خواهیم پرداخت.’فاضلاب’ اسم جمعی است که برای نشان دادن زباله های مایع یا جامد حمل شده در فاضلاب ها استفاده می شود. شامل زباله های خانگی منتقله از آب از جمله دفع انسان و حیوانات، شستن آب ها و هر چیزی است که از زهکش های یک شهر یا یک شهر پایین می رود. درواقع فاضلاب به آبی گفته می شود که از فعالیت های انسانی، محیط زیست، یا فرایندهای صنعتی آلوده شده است.

مقدار مشخصی اکسیژن در آب حل شده که  نیازهای تنفسی زندگی آبزیان به آن وابسته است. در فاضلاب وجود مواد آلی باعث فعالیت میکروارگانیسم های موجود در آب می شوند. میکروب های هوازی از اکسیژن محلول در آب برای شکستن ماده آلی استفاده می کنند و به این ترتیب اکسیژن موجود برای زندگی آبزی را کاهش می دهند. تعریف شاخص هایی در فاضلاب این مقادیر را برای محققین و متخصصین روشن میکند تا  فاضلاب برای استفاده مجدد یا دفع در محیط زیست ایمن شود.

‌BOD ‌فاضلاب چیست ؟

BOD شاخص مهمی است که هر مقام صنعتی و شهرداری در کشور باید از آن آگاه باشد. تقاضای اکسیژن بیوشیمیایی یا تقاضای اکسیژن زیستی یا بیولوژیک (BOD) و اندازه گیری میزان اکسیژن محلول (DO) مورد نیاز میکروارگانیسم های هوازی برای تجزیه مواد آلی موجود در یک نمونه از آب در دمای خاصی در طول یک دوره مورد مطالعه است. مقدار BOD معمولاً در میلی گرم اکسیژن در لیتر آب (mg/L) بیان می شود. هم زندگی آبزی و هم میکروارگانیسم ها برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند. میکروب ها از O2 محلول در آب برای شکستن ترکیبات آلی پیچیده موجود در آب مانند قندها، سلولز، و دیگر مواد مصنوعی قابل تبدیل استفاده می کنند.

جانوران دریایی مانند ماهی از اکسیژن محلول برای تنفس استفاده می کنند. با این حال، مصرف DO کاملا در تعادل است. هنگامی که تعداد زیادی از ترکیبات آلی در آب وجود دارند، فعالیت میکروبی تکثیر خواهد شد. کاهش بحرانی DO در نهایت به زندگی دریایی آسیب خواهد رساند.

برای استفاده از تصفیه فاضلاب شرکت پاک پساب اقلیم به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب مراجه کنید.

اکسيژن محلول چيست؟

اکسیژن محلول یا حل شده مقدار اکسیژن گازی حل شده در نمونه ای از آب است. O2 را می توان به طور مستقیم از جو یا به طور غیر مستقیم از فرایند فتوسنتز در گیاهان اطراف جذب کرد.

فاضلاب چیست

مقررات مربوط به سطوح مجاز BOD برای دفع فاضلاب در صنایع و شهرداری ها ازکشوری به کشور دیگر متفاوت است. مثلا در کشوری مانند آمریکا  BOD به عنوان یک آلاینده معمولی مجاز به حداکثر مقادیر از 10 میلی گرم در لیتر برای دفع مستقیم محیط زیست و 300 میلی گرم در لیتر برای دفع به سیستم های فاضلاب است.

کاربرد تقاضای اکسیژن بیولوژیک BOD در تصفیه ‌فاضلاب چیست ؟

تصفیه خانه های فاضلاب از مقدار BOD به عنوان شاخصی برای نشان دادن درجه کلی آلودگی آلی در یک منبع آب استفاده می کنند. یک آزمایش BOD به طور معمول در طول یک دوره انکوباسیون استاندارد ۵ روزه در ۲۰ درجه سانتی گراد (۶۸ درجه فارنهایت) برای دقیق ترین نتایج انجام می شود.

به طور کلی، مقدار BOD بالاتر، نشان دهنده سطح بالاتری از آلودگی آب است، در حالی که مقدار BOD پایین تر نشان دهنده آلودگی کمتر یا آب پاک تر است.

روش های کاهش BOD ‌فاضلاب چیست؟

شهرداری ها و یا تصفیه خانه های فاضلاب و آب می توانند از یک آزمایش BOD برای تشخیص آلودگی آب در عرضه عمومی خود استفاده کنند تا اطمینان حاصل کنند که برای مصرف انسان بی خطر است. صنایع باید حدود BOD خود را بدانند تا مشخص کنند فاضلاب تصفیه شده چه زمانی برای استفاده مجدد یا دفع بی خطر است.

تکنیک های متعددی برای حذف BOD در فاضلاب قبل از استفاده مجدد یا دفع ایمن استفاده می شود. سه روش رایج کاهش BOD برای تصفیه فاضلاب وجود دارد: شفاف سازی یا ته نشینی  فاضلاب، جداسازی فاضلاب از طریق انعقاد و لخته سازی، تجزیه میکروبی بی هوازی.

در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام از این روش ها خواهیم پرداخت.

BOD فاضلاب چیست

شفاف سازی BOD ‌فاضلاب چیست ؟

در شفاف سازی یا ته نشینی فاضلاب (Wastewater clarification)، مواد جامد آلی (لجن اولیه) را با بهره گیری از نیروی گرانش از آب خارج می کنند – به عبارت دیگر ذرات سنگین تر تحت اثر وزن خود  به پایین می روند و حذف می شوند. شفاف سازی فاضلاب اغلب با یک فرایند جداسازی شیمیایی دنبال می شود.

جداسازی فاضلاب

در جداسازی فاضلاب (Wastewater separation) هر گونه مواد جامد کلوئیدی معلق در فاضلاب را با انعقاد و فلوکولاسیون حذف می کند.

در انعقاد، یک عامل تجمع غیر سمی مانند فریک کلرید (FeCl) یا آلوم به فاضلاب اضافه می شود که باعث می شود ذرات معلق گرد هم بیایند تا توده هایی تشکیل دهند که به راحتی می تواند با تصفیه از آب خارج شود. فلوکولاسیون از یک پلیمر شیمیایی (عامل فلوکولاسیون) برای بارش ذرات آلی به خارج از آب با زغال شدن برای تشکیل ذرات یا فلوک های بزرگتر استفاده می کند. این ذرات بزرگتر پس از آن می تواند به یک مخزن رسوب برای درمان بیشتر قبل از دفع رسوب.

حذف مواد آلی از فاضلاب با استفاده از انعقاد دهنده ها ، ‘مواد غذایی’ لازم برای رشد میکروب ها را از بین می برد و به این ترتیب رقابت برای اکسیژن حل شده با زندگی دریایی را کاهش می دهد.

تجزیه میکروبی بی هوازی

در تجزیه میکروبی بی هوازی (Anaerobic microbial decomposition)، میکروارگانیسم ها یا کشت باکتری ها در  غیاب هوا به فاضلاب وارد می شوند تا ذرات آلی حاضر را بشکنند. محصول یک فرایند هضم بی هوازی تولید بیوگاز است. تجزیه بی هوازی یک روش بسیار مفید است زیرا سوخت زیستی تولید شده از فرایند می تواند به عنوان یک منبع انرژی جایگزین برای قدرت، گرمایش، و کاربردهای خشک کردن مورد استفاده قرار گیرد.

جمع بندی

 در این مقاله به بررسی تعریف BOD فاضلاب چیست پرداختیم و یکی از شاخص های مهم به نام BOD را در فاضلاب بررسی کردیم. در مقالات بعدی به بررسی شاخص های دیگر تعریف شده در فاضلاب خواهیم پرداخت.

 

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من