سپتیک تانک بتنی چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

فهرست مطالب

سپتیک تانک بتنی چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

در مقاله “سپتیک تانک چیست و چه کاربردی در تصفیه فاضلاب دارد؟ ” به توضیح در باره عملکرد و کاربرد سپتینک تانک، مزایا و معایب استفاده از آن پرداختیم. یکی از انواع سپتیک تانک ها، نوع بتنی آن می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت . سپتیک تانک های بتنی در حال حاضر از محبوب ترین سپتیک تانکهای موجود در بازار هستند. محبوبیت سپتیک تانک بتنی به دلیل استحکام، وزن و دوام آن است. به طور خاص از نظر دوام، اگر مخازن سپتیک بتنی به درستی ساخته شوند، احتمال شکستگی، ترک خوردن یا شناور شدن کمتری دارند.

انواع سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک های بتنی نیز از نظر ساختار و عملکرد دارای چند نوع می باشند. از جمله: سیستم متعارف، سیستم اتاقک، سیستم توزیع قطره ای، سیستم تبخیر و تعرق، سیستم فیلتر شنی چرخشی و… .

امروزه بیشتر سپتیک تانک های بتنی با سیستم متعارف های همان طراحی دو محفظه ای به فروش می رسند. مخازن دو محفظه ای معمولاً کار فیلتر کردن و جداسازی را بهتر انجام می دهند، بنابراین عموما توسط کارشناسان، مخزن دو محفظه ای توصیه می شود. صرف نظر از تعداد محفظه ها، تمام محفظه ها با دسترسی برای تمیز کردن و پمپاژ طراحی می شوند.

ابعاد سپتیک تانک بتنی

تمامی سپتیک تانک های بتنی به دلیل اندازه و وزنشان  نیاز به نصب تخصصی دارند. این مخازن از سنگین‌ترین مواد موجود ساخته شده‌اند، و برای نصب به تجهیزات بزرگ و سنگین نیاز دارند. اگر مکان پیشنهادی یا مکان فعلی مخزن قبلی شما، امکان دسترسی برای ماشین آلات سنگین را فراهم نمی کند، ممکن است بخواهید یک مخزن فایبرگلاس یا پلاستیکی (پلی اتیلن یا پلی پروپیلن) ​​را در نظر بگیرید. از آنجایی که بیشتر مخازن بتنی از نوع پیش ساخته هستند، این مخازن در اندازه، وزن و ابعاد متفاوتی ساخته می شوند.

نمودارها و توصیه های مختلفی برای اندازه سپتیک تانک بر اساس حجم فاضلاب ورودی، وضعیت و متراژ خانه، تعداد اتاق خواب، تعداد حمام، و چندین معیار دیگر وجود دارد. سپتیک تانک ها در اندازه های مختلفی وجود دارند. اگر قصد اجرا و نصب سپتیک تانک دارید، لطفاً قبل از خرید یا نصب تجهیزات با یک متخصص مجاز در مورد اندازه و ابعاد سپتیک تانک مشورت کنید.

به طور مثال ابعاد سپتیک تانک بتنی پیش ساخته 1000 گالنی (3.8 متر مکعب ) در حدود 1.5 در 2.5  در 1.8 متر   است و تقریباً 4 تن  وزن دارند. در زیر ابعاد و اندازه ها را در  نقشه سپتیک تانک بتنی 2700 لیتری را مشاهده می کنید.

نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی

نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی

دوام و عمر سپتیک تانک بتنی

عملکرد طولانی مدت سپتیک تانک بتنی به نحوه تولید آن بستگی دارد. بتن با کیفیت بالا، آب بندی مناسب، و افزودن محصولات فولادی سازه ای مانند مش و میلگرد باعث افزایش استحکام و یکپارچگی سازه می شود. توجه داشته باشید که مخازن سپتیک بتنی در شرایط بسیار سرد می توانند ترک بخورند و بیشتر از نمونه های پلاستیکی و فایبرگلاس خود در معرض نشتی هستند. اما اگر این مخازن به درستی ساخته شده و به طور منظم نگهداری شود، اکثر سپتیک تانک های بتنی می توانند تا 40 سال عمر کنند.

قیمت سپتیک تانک بتنی

برای استعلام قیمت سپتیک تانک بتنی و هزینه اجرا می توانید با شرکت پاک پساب اقلیم تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در مورد قیمت و هزینه و موارد فنی به شما کمک خواهند کرد.

نکات نصب، نگهداری و اجرای سپتیک تانک بتنی

مخزن در هنگام نصب باید تراز باشد تا اختلاف ارتفاع صحیح بین ورودی و خروجی حفظ شود. سپتیک تانک بتنی باید طوری قرار گیرد که به راحتی بتوان لجن را از آن خارج کرد. هیچ بخشی از سیستم نباید در معرض ترافیک سنگین قرار گیرد. اجرای سپتیک تانک بتنی و نقشه های  طراحی واجرایی آن  باید توسط شرکت دارای مجوز انجام شود و مقررات و استاندارد های مربوطه نیز رعایت گردد. رعایت این موارد به جز دلایل قانونی، سبب افزایش کیفیت در اجرا و دوام شده و از بروز مشکلات برای سیستم جلوگیری خواهد کرد.

نگهداری و تعمیر سپتیک تانک بتنی

یک خانوار متوسط ​​باید هر سه سال یکبار برای تخلیه لجن سپتیک تانک خود اقدام کند. یک نشانه خوب برای فهمیدن زمان تخلیه لجن، این است که سطح لجن به یک سوم کل ارتفاع مخزن نزدیک شود. اگر بیش از این مقدار لجن جمع شود، ممکن است که لجن وارد جریان خروجی شود و سیستم را مسدود کند. استفاده از فیلترهای پساب خروجی می تواند از این مشکل جلوگیری کند و عملکرد کلی را بهبود بخشد. برای اطمینان از سرویس منظم، اطلاعات مربوط به سابقه استفاده و نگهداری از سیستم بهتر است که یادداشت شود.

برخی از آلاینده های فاضلاب به اندازه کافی سریع تجزیه نمی شوند، همچنین برخی دیگر برای باکتری هایی که مواد جامد را تجزیه می کنند مضر هستند.  باید از ورود گریس به سیستم جلوگیری شود. از تفاله های قهوه، استخوان ها، چربی های پخت و پز، ته فیلتر سیگار، پوشک های یکبار مصرف، حوله های کاغذی و موارد مشابه نیز باید خودداری شود. دستمال توالت هیچ مشکلی ایجاد نمی کند زیرا سریعتر از بسیاری از مواد تجزیه می شود.

سفید کننده ها، پاک کننده ها و سایر محصولات خانگی در صورت استفاده متعادل به سیستم آسیبی نمی رسانند.

اگر وقوع طوفان موجب ورود آب بیش از حد مجاز به سپتیک تانک شود، ، بار ورودی به سیستم از حد مجاز فرا خواهد رفت. این آبها باید به یک سیستم جداگانه هدایت شود.

اجرای سپتیک تانک بتنی

اجرای سپتیک تانک بتنی

مزایای سپتیک تانک بتنی

سیستم‌های سپتیک قبلاً با استفاده از آجر یا سنگ ایجاد می شدند. با این حال، این سیستمها آب بند نبودند و نمی‌توانستند هم آب شستشو و هم فاضلاب یک خانه را در خود داشته باشند. سپتیک تانک های مدرن از پلاستیک صنعتی یا بتن پیش ساخته تولید می شوند. برخی از مخازن نیز از فایبرگلاس ساخته شده اند. از آنجایی که مخازن پلاستیکی هزینه اولیه کمتری دارند، بسیاری از خریداران، این نوع مخزن را بدون مقایسه واقعی با بتن انتخاب می کنند. این انگیزه برای صرف هزینه کمتر می تواند در دراز مدت به معنای تعمیرات بیشتر باشد، به خصوص اگر مخزن پلاستیکی مورد نظر از کیفیت پایین تری برخوردار باشد. در ادامه، 6 مزیت سپتیک تانک بتنی را نسبت به انواع دیگر فهرست می کنیم.

1-آب بندی ذاتی

بتن ذاتاً ضد آب است، در حالی که پلاستیک و فایبرگلاس برای نگهداری آب باید تحت فرآیندهای اضافی قرار گیرند. آب‌بندی طبیعی بتن خطر نشتی را در طول عمر مخزن کاهش می‌دهد.

2-ظرفیت پساب بالاتر

پساب و لجن موجود در یک مخزن سپتیک، در طول زمان تجزیه می شود. اگر مخزن خیلی سریع پر شود، مخزن باید تخلیه لجن شود. از آنجایی که سپتیک تانک های بتنی بزرگتر هستند، صاحبان این مخازن کمتر به پمپاژ لجن نیاز دارند.

3-عمر طولانی

سپتیک تانک های بتنی به راحتی می توانند چندین دهه دوام بیاورند. مخازن پلاستیکی نیز می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند اما نه به اندازه مخازن بتنی.

4-آسیب دیدگی کمتر در نصب

از آنجایی که سپتیک تانک های پلاستیکی از دوام کمتری نسبت به بتن برخوردار هستند، این مخازن می توانند توسط ماشین آلات مورد استفاده برای حمل و نقل و نصب آسیب ببینند. این آسیب می تواند هزینه های فوری، مانند هزینه جایگزینی، و همچنین هزینه های آتی را در صورتی که آسیب باعث نشتی شود، داشته باشد. از سوی دیگر، بتن عموما در طول فرآیند نصب آسیب نمی بیند و ممکن است فقط در شرایط خاص مانند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خورنده سنگین، مستعد ترک خوردن شود.

5-بدون خطر فرو رفتگی مخزن در حین پمپاژ

همانطور که بالاتر گفته شد، سپتیک تانک های پلاستیکی در برخی مواقع بیشتر به پمپاژ لجن نیاز دارند. هم چنین مخازن سپتیک پلاستیکی در برابر فرو رفتن در حین پمپاژ نیز آسیب پذیر هستند. این فروپاشی می تواند باعث شود که مخزن تعویض شود. اما مخازن بتنی فرو نمی روند، حتی اگر باید چندین بار پمپاژ روی آنها انجام گیرد.

6-شناور شدن کمتر

سپتیک تانکهای بتنی به دلیل وزن زیادشان، در شرایط بالا بودن سطح آب زیرزمینی به هیچ وجه شناور نمی شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من