بازیافت فاضلاب

بازیافت فاضلاب

بازیافت فاضلاب، استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای مصارف سودمند، از قبیل آبیاری کشاورزی و خنک سازی در صنعت است. در ایران که اندازه ی بارندگی سالانه کم و نیاز آبی کشور رو به افزایش است بازیافت فاضلاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فاضلاب شهری تصفیه شده حاوی بسیاری از منابع قابل اطمینان و مهم نسبت به فاضلاب های رسیده از جریان های بازگشتی کشاورزی، سیلاب های بارانی و تخلیه های صنعتی است. آب مورد نیاز برای کاربردهای خانگی جزیی کوچکتر ( کمتر از ده درصد) از تمام نیاز آبی کشور را در برمی گیرد. در صورتی که کاربردهای آبیاری کشاورزی، آبیاری فضاهای سبز مانند پارک ها و فضاهای سبز کناره ی خیابان ها و بزرگ راه ها، نیاز کارخانه ها، نیاز دامداری و … حدود 90 درصد تمام آب مورد نیاز کشور را در بر می گیرد.

با توجه به اینکه فاضلاب جزو آب های شیرین ولی آلوده به حساب می آید، کاربرد دوباره ی فاضلاب به مراتب ارزان تر از شیرین کردن دریا در شهرهای کرانه ی خلیج فارس و دریای خزر و غالبا ارزان تر از شیرین کردن آب های لب شور چاه ها در شهرهای مرکزی ایران است.

افزون بر این فاضلاب تصفیه شده منبعی است نزدیک به محل های مسکونی، مقدار آن در ماه های گوناگون سال نسبتا یکسان و خشک سالی هم تاثیر چندانی در تولید آن ندارد. استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده برای آبیاری کشاورزی بجز صرفه جویی در مصرف آب شیرین به علت وجود مواد کودی در آن می تواند منبع غذایی خوبی برای گیاهان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button