تفاوت بین تصفیه خانه های فاضلاب SBR ، MBR و MBBR

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تصفیه خانه

فهرست مطالب

تفاوت بین تصفیه خانه های فاضلاب SBR ، MBR و MBBR

[row]

[col span__sm=”12″]

فرایند های مختلف تصفیه خانه فاضلاب با هدف حذف یا کاهش آلاینده ها یا مواد محلول ناخواسته از فاضلاب ایجاد شده و مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله تفاوت تصفیه فاضلاب SBR ، MBR و MBBR را مورد بحث قرار دهیم.

تعاریف انواع فرایندهای تصفیه :

فرایند SBR که نام آن از مخفف عبارت Sequencing Batch Reactor گرفته شده است، فرآیندی بر پایه لجن فعال است که برای پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود. برای کاهش مواد آلی ، وجود اکسیژن و ایجاد شرایط اختلاط کامل با فاضلاب و استفاده از لجن فعال تولید شده در مراحل تصفیه، مورد نیاز می باشد.

[ux_image_box img=”1166″ image_width=”59″]

شکل 1- تصفیه SBR

[/ux_image_box]

MBR یا MBR-Membrane Bio Reactor ترکیبی است از تصفیه غشائی و بیولوژیکی. این فرایند یکی از پرکاربردترین فرایند های تصفیه فاضلاب است.

[ux_image_box img=”1167″ image_width=”76″]

شکل 2- MBR

[/ux_image_box]

MBBR که مخفف عبارت MBBR-Moving Bed Biofilm Reactor می باشد، یک فرایند بیوفیلمی است که نسبت به سیستم های لجن فعال به فضای کمتری نیاز دارد. این فرایند در اواخر دهه 1980 ایجاد و به کار گرفته شد.

[/col]

[/row]
[ux_image_box img=”1168″ image_width=”71″]

شکل 3- MBBR

[/ux_image_box]

سیستم های تصفیه فاضلاب MBR و SBR از فرایند های توسعه یافته لجن فعال هستند. اما وقتی در مورد تفاوت ها صحبت می کنیم، جدا سازی آلاینده ها از پساب در دو روش متفاوت صورت میگیرد. در فرایند SBR از گرانش و ته نشینی بر اساس وزن ذرات و توده های لجن استفاده می شود، حال آنکه در فرایند تصفیه فاضلاب به روش MBR از غشاء برای این منظور استفاده می گردد و استفاده از یک مانع فیزیکی برای جداسازی، به این فرآیند اهمیت بیشتری می بخشد و مزایای به کارگیری این روش را نسبت به سایر فرایند ها افزایش می دهد.

[ux_image_box img=”1169″ image_width=”71″]

شکل 4- تفاوت MBBR , SBR

[/ux_image_box]

ابعاد تصفیه خانه

تفاوت دیگر در کارایی فرایندهای تصفیه فاضلاب ، عملکرد آنها در غلظت های بالای زیست توده (MLSS) است. عملکرد فرایند MBR در این مورد بر دیگر فرایند ها برتری دارد؛ زیرا با MLSS حدود 12000 میلی گرم در لیتر کار می کند و این در حالی است که روش SBR  با MLSS 3000 میلی گرم در لیتر کار می کند. مزیت MBR به سایر روش ها به این دلیل است که در مقایسه با سایر فرایندها، حوضچه های کوچکتری را می طلبد و به طور میانگین در قیاس با روش های دیگر در حدود 50 تا 70 درصد فضای کمتری را اشغال میکند.

کدورت کمتر در تصفیه خانه

کدورت کمتر نشانه آب تمیزتر است. وجود مواد کلوئیدی، TSS و مواد محلول موجب ایجاد کدورت در فاضلاب می شود و این ویژگی، موجب پراکنش یا جذب نور می گردد. در میان سه فرایند نامبرده، روش MBR پسابی با کدورت کمتر از 0.2 NTU تولید میکند و این مزیت دیگری در استفاده از این فرایند است. این عملکرد، بار را بر روی سیستم ضد عفونی نهایی کاهش می دهد.

[ux_image_box img=”1170″ image_width=”73″]

شکل 5- کدورت آب

[/ux_image_box]

عملکرد آسان تر فرایند

MBR نسبت به سایر روش های تصفیه، نیاز به اپراتوری کمتری دارد، زیرا از فرایندی ساده برخوردار است. بسیاری از فرایند های تصفیه فاضلاب نیازمند توجه به مشخصات لجن ته نشین شده هستند که این خود به عوامل متعددی بستگی دارد. همچنانکه در طول این بررسی ها باید تمهیداتی به کار گرفته شود تا فرایند ته نشینی بدون توقف ادامه یابد؛ زیرا عدم وجود این فرآیند می تواند بر کیفیت پساب تأثیر بگذارد.

لجن کمتر

از دیگر نکات قابل بررسی در میان فرایند های مختلف تصفیه، میزان لجن تولید شده توسط هر فرایند است. آنچنانکه گفته شد ، به دلیل توانایی کارکردن در زمان نگهداری لجن ، سیستم MBR در صدر جدول با لجن کمتری نسبت به SBR قرار دارد.در فرایند MBBR به دلیل وجود زیست توده غلیظ تر، به فضای کمتری نسبت به سیستم های لجن فعال نیاز است. علاوه بر این ، کارایی سیستم کمتر به جداسازی لجن نهایی وابسته است. برخلاف سیستم های لجن فعال ، MBBR نیازی به تصفیه لجن ندارد زیرا لجن تولید شده به دلیل ویژگی های فرایندی، تا حدود زیادی تثبیت شده می باشد. از مزایای دیگر این روش زمان ماندگاری بالای لجن موثر و تولید لجن کمتر می باشد.

[ux_image_box img=”1171″ image_width=”64″]

شکل 6- لجن تولید شده در تصفیه

[/ux_image_box]

ما تفاوت تصفیه فاضلاب SBR ، MBR و MBBR مشاهده می کنیم . با این حال ، اگر هیچ محدودیتی برای فضای استقرار سیستم تصفیه فاضلاب وجود نداشته باشد، SBR فرایند مناسبی می باشد؛ زیرا مقرون به صرفه است. از سوی دیگر ، برای کاهش فضای مورد نیاز و پساب با کیفیت بالاتر ، MBR انتخاب بهتری محسوب می شود. MBBR همچنین برای بسیاری از فرآیندهای تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی مورد توجه است. ما در شرکت پاک پساب اقلیم انواع فرایند های تصفیه فاضلاب را ارائه می دهیم و تلاش می کنیم محصولات با کیفیت بالا و راه حل های قابل اعتماد را به مشتریان خود ارائه دهیم. اگر به دنبال خرید تصفیه خانه های فاضلاب SBR ، MBR یا MBBR هستید ، برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp