سپتیک تانک چیست و چه کاربردی در تصفیه فاضلاب دارد ؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

سپتیک تانک چیست

فهرست مطالب

سپتیک تانک چیست و چه کاربردی در تصفیه فاضلاب دارد ؟

سپتیک تانک چیست ؟ کاربرد سپتیک تانک در تصفیه چه می‌باشد؟ بسیاری از کشورهای توسعه یافته  از سیستم‌های سپتیک تانک برای تصفیه و دفع فاضلاب استفاده می‌کنند. سیستم‌های سپتیک تانک معمولاً از یک یا دو مخزن استوانه‌ای ضد آب به نام سپتیک تانک و یک یا دو مجموعه مخزن زهکشی تشکیل شده‌اند که دارای سوراخ‌هایی در کناره‌های خود هستند و پایه ندارند. سپتیک تانک رایج ترین واحد تصفیه غیرمتمرکز مقیاس کوچک برای آب خاکستری و آب سیاه از مخزن یا توالت های فلاش است. در اصل این تانک ها همان مخازن ته نشینی هستند. شکل آنها می تواند مستطیلی یا استوانه ای باشد. در ادامه همراه ما باشید تا متوجه شوید سپتیک تانک چیست و چه کاربردی در صنعت تصفیه فاضلاب دارد.

نحوه عملکرد سیستم سپتیک تانک

مخازن سپتیک برای فاضلاب با محتوای بالایی از مواد جامد قابل ته نشینی، به طور معمول برای پساب منابع خانگی استفاده می شود، اما آن‌ها همچنین برای فاضلاب های دیگر با خواص مشابه مناسب هستند . مایع در مخزن جریان می یابد و ذرات سنگین به پایین فرو می روند، در حالی که کف (بیشتر روغن و گریس) به سمت بالا شناور می شوند. با گذشت زمان، مواد جامد که در ته نشست می شوند به صورت بی هوازی تجزیه می شوند. با گذشت زمان، باکتری ها و میکروارگانیسم های بی هوازی شروع به هضم لجن ته نشین شده به صورت بی هوازی می کنند و آن را به CO2 و CH4 (بیوگاز) و مقداری گرما تبدیل می کنند. تصفیه فیزیکی فاضلاب بهینه توسط رسوب زمانی انجام می شود که جریان صاف و بدون مزاحمت باشد. تصفیه بیولوژیکی با هضم بی هوازی با تماس سریع و فشرده بین جریان ورودی جدید و لجن قدیمی، به ویژه زمانی که جریان متلاطم است، بهینه می شود. لجن و کف انباشته شده باید به طور دوره ای حذف شوند. مایعی که از این مرحله گذشته و مواد جامد خود را تا میزان مطلوبی از دست داده است. اکنون پساب نامیده می شود.

در مرحله بعد پساب سپتیک تانک باید با استفاده از گودال خیساندن، تپه تبخیر-تعرق یا میدان آبشویی عبور داده شود یا به فناوری تصفیه دیگری منتقل شود تا فرایند تصفیه ثانویه نیز تکمیل گردد. لجن باید به طور منظم تخلیه شود (این  تخلیه می تواند با کمک نیروی انسانی یا مکانیزه باشد) و سپس برای دفع ایمن یا استفاده مجدد از آن تصفیه شود. می توان لجن را در بسترهای خشک کن کاشته شده یا بدون کاشت ویا استخرهای ته نشینی خشک کرد. اگر لجن، خشک یا کمپوست شود، می‌توان آن را در کشاورزی به عنوان اصلاح کننده خاک غنی از مواد مغذی با ارزش استفاده کرد. همچنین چندین فرآیند جدید برای تولید کود از لجن وجود دارد.

اگر نیاز ب تصفیه فاضلاب دارید میتوانید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب شرکت پاک پساب اقلیم مراجعه کنید.

سپتیک تانک چیست

یک مخزن سپتیک باید حداقل دارای دو محفظه ساخته شده از بتن یا آجر باشد. حلقه های بتنی پیش ساخته، تانک های سپتیک پی وی سی یا فایبرگلاس نیز در دسترس هستند و ممکن است در برخی زمینه ها ارزان تر باشند. محفظه اول باید حداقل 50 درصد طول کل باشد  و زمانی که تنها دو محفظه وجود دارد، باید دو سوم طول کل باشد. بیشتر مواد جامد در اتاقک اول ته نشین می شوند. بافل یا جداسازی بین محفظه ها برای جلوگیری از خروج کف و مواد جامد همراه با پساب است. یک لوله خروجی T شکل، که بازوی پایینی آن 30 سانتی متر زیر سطح آب فرو می رود آلودگی و مواد جامد تخلیه شده را بیشتر کاهش می دهد.

گازهای تولید شده در طی هضم بی هوازی باید اجازه خروج داشته باشند. اگر سیستم زهکشی خانه یا ساختمان دیگر دارای یک لوله تهویه در انتهای بالایی باشد، گازها می توانند از سپتیک تانک در امتداد زهکش ها خارج شوند. اگر سیستم زهکشی تهویه نشده باشد، باید یک لوله هواکش غربال شده از خود مخزن سپتیک تهیه شود.

سپتیک تانک چیست

دسترسی به تمام اتاق ها (از طریق درگاه های دسترسی) برای نگهداری ضروری است. مخازن سپتیک باید برای انتشار کنترل شده گازهای بدبو و بالقوه مضر، هواکش شوند.

طراحی سپتیک تانک به تعداد استفاده کنندگان، مقدار آب مصرفی سرانه، میانگین دمای سالانه، دفعات لجن زدایی و ویژگی های فاضلاب بستگی دارد. به طور معمول، محفظه ها همگی عمق یکسانی دارند (بین 1.5 تا 2.5 متر)، اما گاهی اوقات اتاق اول عمیق تر از بقیه ساخته می شود. تقریباً 80 تا 100 لیتر باید برای هر کاربر داخلی ارائه شود، اما اکثر کشورها یک استاندارد ملی برای حجم مخزن به ازای هر کاربر داخلی ارائه می کنند.

به طور کلی، حذف 50٪ از مواد جامد و 30 تا 40٪ از BOD را می توان در یک مخزن سپتیک که به خوبی طراحی شده و نگهداری می شود، انتظار داشت، اگرچه راندمان بسته به عملیات و نگهداری و آب و هوا بسیار متفاوت است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایمهاف تانک را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از سپتیک تانک چیست ؟

 • می توان با مصالح موجود در محل ساخت و تعمیر کرد
 • در صورت استفاده صحیح، هیچ مشکل واقعی با مگس یا بو وجود ندارد
 • تکنولوژی ساده و قوی
 • نیازی به انرژی الکتریکی نیست
 • فضای کمی به دلیل ساخت و ساز زیرزمینی مورد نیاز است
 • هزینه های عملیاتی کم
 • عمر طولانی
 • مساحت زمین کوچک مورد نیاز (قابل ساخت زیر زمین)

معایب استفاده از سپتیک تانک چیست ؟

 • مقادیر ثابت و کافی آب لوله کشی مورد نیاز برای رساندن زباله به واحد تصفیه فاضلاب صنعتی
 • کاهش کم پاتوژن ها، مواد جامد و آلی
 • لجن زدایی منظم باید تضمین شود
 • فقط برای مسکن های کم تراکم قابل اجراست.
 • تمیز کردن دستی مخزن بسیار خطرناک و یک کار غیرانسانی است، در حالی که تمیز کردن مکانیکی (کامیون های جاروبرقی) به ابزار پیچیده ای نیاز دارد.
 • پساب و لجن نیاز به تصفیه بیشتر و/یا تخلیه مناسب دارند.

نکاتی در نصب سیستم های سپتیک تانک

سپتیک تانک ها نباید در جایی قرار داشته باشند که وسایل نقلیه از روی آنها عبور کنند. وزن یک وسیله نقلیه ممکن است به اجزای سیستم آسیب برساند و خاک اطراف را فشرده کند که توانایی آن در جذب پساب را کاهش می دهد.

ویژگی های زهکشی خاک ها هم در اندازه و هم در مکان یابی مخازن زهکشی اهمیت دارد. در خاک هایی با زهکش ضعیف، مانند خاک رس، ظروف زهکشی بزرگتری برای افزایش سطح خاکی که پساب می تواند در آن جذب شود، مورد نیاز است. در مقابل، برخی از ماسه‌های درشت می‌توانند آنقدر آزاد باشند که توانایی کمی برای فیلتر کردن آلاینده‌ها دارند. در این موارد ممکن است مطلوب باشد که طرفین و پایه زهکش ها را با خاک لوم یا سایر خاک های ریزدانه پر کنید.

در مناطقی که آبهای زیرزمینی کم عمق دارند و/یا جایی که فقط لایه نازکی از خاک سطحی با زهکش آزاد روی خاکهای کمتر جاذب قرار دارد، ممکن است لازم باشد ظروف زهکشی به طور کامل یا جزئی بالای سطح طبیعی نصب شوند. این امر برای دستیابی به خلاءهای آب زیرزمینی مورد نیاز و/یا اجازه دادن به پساب برای پراکندگی و جذب در خاکهای اطراف است.

سپتیک تانک چیست

مجوز ساخت

درخواست تأیید برای ساخت یک سیستم سپتیک بسته به توسعه باید به دولت محلی یا مدیر اجرایی بهداشت عمومی ارسال شود. دولت محلی شما می تواند به شما راهنمایی کند که درخواست برای چه کسی باید ارسال شود. این تأییدیه اجازه می دهد تا سیستم فقط ساخته شود، نه استفاده شود.

شروع ساخت و ساز یک سیستم فاضلاب بدون مجوز تخلف است. قبل از اینکه بتوان از آن استفاده کرد، دولت محلی باید سیستم را برای اطمینان از نصب صحیح آن بازرسی کند. در صورت تایید ، دولت محلی برای استفاده از سیستم مجوز صادر خواهد کرد. شروع استفاده از سیستم قبل از دریافت تاییدیه دولت محلی تخلف محسوب می شود.

نگهداری سیستم سپتیک تانک

پس از این که متوجه شدید سپتیک تانک چیست باید بدانید وظیفه اصلی سپتیک تانک جداسازی مواد جامد، گریس و روغن از فاضلاب قبل از ورود به مخازن زهکشی است. هنگامی که یک سیستم سپتیک تانک به درستی نصب و نگهداری می شود، باید برای چندین سال به طور موثر کار کند.

اگر سپتیک تانک ها لجن و کف زیادی را جمع کنند، حجم موثر مخزن کاهش می یابد که به نوبه خود زمان جداسازی را کاهش می دهد. این بدان معنی است که همه مواد جامد، گریس و روغن جدا نمی شوند و از سپتیک تانک ها خارج نمی شوند و به ظروف زهکشی می روند. این باعث مسدود شدن خاک اطراف مخزن زهکشی می شود و باید از آن اجتناب شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است سپتیک تانک ها را به طور مرتب لجن زدایی (پمپ کردن) کنید.

لجن زدایی مستلزم آن است که یک پیمانکار مجاز برای باز کردن سپتیک تانک ها و پمپاژ محتویات در دسترس باشد. به عنوان یک راهنما، هر هشت سال یک بار برای یک خانواده دو نفره، هر چهار سال یک بار برای یک خانواده چهار نفره و اغلب برای خانوارهایی با تعداد بیشتر توصیه می شود. ظروف زهکشی متناوب باید به طور منظم (سالانه) تعویض شوند.

سپتیک تانک بتنی چیست؟

مشکلات احتمالی

اختلال در کاربرد سپتیک تانک و خرابی سیستم های آن به طور کلی به معنای خرابی مخازن زهکشی است. خرابی بیشتر در سیستم های قدیمی ساخته شده با یک مخزن زهکشی غیر متناوب دیده می شود، به ویژه اگر حجم زیادی از آب به طور مکرر استفاده شود، یا در سیستم هایی که به درستی نصب یا نگهداری نشده اند. در سیستم هایی که برای مدتی مورد استفاده قرار گرفته اند، خاک اطراف مخزن زهکشی ممکن است شروع به مسدود شدن کند. پساب کمتر قادر به خیساندن آزادانه در خاک اطراف است و شروع به تجمع در مخزن زهکشی می کند تا زمانی که پر شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، موارد زیر ممکن است رخ دهد

فاضلاب شروع به برگشت به لوله های خانگی می کند. این معمولاً وقتی متوجه می‌شوید که وسایل خانگی مانند توالت یا سینک آشپزخانه به راحتی تخلیه نمی‌شوند، یا متوجه می‌شوید که فاضلاب از یک لوله رنده شده کوچک واقع در خارج از ساختمان به نام خندق قطع کننده سرریز می‌شود.

زمین در اطراف مخزن زهکشی خیس می شود و پساب ممکن است از خاک به سطح نشت کند. این بوی نامطبوع دارد و خطری برای سلامتی است.

در هر صورت، یک لوله کش یا پیمانکار زهکشی باید برای تعمیر کار فراخوانده شود.

هنگامی که خاک های اطراف مخزن زهکشی مسدود می شوند، اقدامات اصلاحی ضروری است. این‌ها ممکن است شامل پمپاژ کردن کل سیستم و جایگزینی خاک گرفتگی یا نصب یک مخزن زهکشی اضافی و جعبه دیورتر باشد تا به مخزن زهکشی قدیمی اجازه استراحت داده شود.

جمع بندی

امیدواریم که در پایان متوجه شده باشید سپتیک تانک چیست و چه کاربردی در تصفیه فاضلاب دارد. سپتیک تانک ها به عنوان یک سیستم پرکاربرد و بهینه در بسیاری از نقاط جهان پذیرفته شده و به کار گرفته می شود. شرکت پاک پساب اقلیم با مشاوره رایگان برای اجرا و طراحی سیستم سپتیک تانک و چربی گیر کنار شماست. در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید می‌توانید با ارتباط گرفتن با مشاورین تیم پاک پساب، هم پاسخ سوالات خود را بیابید و هم اطلاعات لازم جهت این کار را کسب کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp