تصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی : آب ماده ای ارزشمند است. آب های استفاده شده برای دفع به طبیعت و یا وارد شدن به چرخه مصرف، در جهت حفظ منابع آبی و همچنین تامین آب شرب مورد نیاز، نیازمند ضدعفونی و تصفیه می باشند. برای بالا بردن کیفیت آب تا حد ممکن، فرایندهای متفاوتی روی آب انجام میگیرد. به صورت کلی، فرایند تصفیه را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد. در فرایندهای دسته اول، مواد مضر از آب حذف می شوند. این فرایندها با حذف آهن ، حذف منگنز، نمک زدایی و مانند آن انجام می شود.در گروه دوم، فرایندها به طور خاص برای بهبود کیفیت و کنترل پارامترها مانند مقدار pH طراحی می شوند.مراحل تصفیۀ آب را میتوان به صورت جزِئی تر به گام های زیر تقسیم کرد:

  • تصفیه فیزیکی : در این مرحله فرایندهایی مانند هوادهی، رسوب گیری، وفیلتراسیون انجام میگیرد.
  • تصفیۀ بیولوژیکی: مانند تصفیه فاضلاب بی هوازی ، اکسیداسیون بیوشیمیایی یا هضم لجن
  • فرآیندهای شیمیایی مانند خنثی سازی ، گندزدایی و لخته سازی
  • فرآیندهای غشایی مانند فیلتراسیون ، اسمز و نانو فیلتراسیون

برای مشاوره پکیج تصفیه فاضلاب با ما ارتباط باشید.

بیشترین حجم فاضلاب تصفیه شده مربوط به تصفیه خانه های فاضلاب شهری است؛ به همین دلیل و برای اثر گذاری موثرتر در این گونه موارد، مجموعه ای از فرایندهای تصفیه لازم است. روشهای استفاده شده به نوع تصفیه خانه فاضلاب بستگی دارد. در ادامه این مقاله به توضیح مفصل تری از فرایند فیزیکی تصفیه پرداختیم.

آشغالگیر یا Screen

در مرحله اول ، فاضلاب بصورت مکانیکی تصفیه می شود. با این روش حدود 20 تا 30 درصد از مواد جامد موجود از آب حذف می شود. برای رسیدن به این هدف ، فاضلاب به یک سیستم غربالگری هدایت می شود؛ جایی که یک آشغالگیر  یا به نوعی الک ، ناخالصی های درشت مانند برگ ، کاغذ یا منسوجات را فیلتر می کند. اسکرین های مختلف ، از آشغالگیرهای درشت با فواصل چند سانتی متر بین شکاف ها ، تا صفحات ظریف با عرض شکاف چند میلی متر ، که از طریق آن آب با سرعت های مختلف جریان می یابد، مواد درشت را گام به گام فیلتر می کند. مواد باقی مانده روی آشغالگیرها معمولا سوزانده می شوند. (شکل 1)

آشغالگیر

شکل 1

screen

شکل 2

sand collector

شکل 3

شن زدایی یا Sand Collector

سپس آب  به درون آنچه که جمع کننده شن و ماسه نامیده می شود هدایت می گردد. در این مرحله ، از یک مخزن رسوب که به شکل استخر های طویلی هستند ،برای حذف ذرات درشت مانند سنگها ، تکه های شیشه ای یا شن و ماسه و همچنین مواد آلی با اندازه های بزرگ که توسط آشغالگیرها جدا نشده اند استفاده می شود. در این مرحله آب با سرعت نسبی حدود 0.3 متر بر ثانیه جریان دارد. به دلیل کند شدن سرعت جریان آب، مواد جامد معلق فرصت دارند تا تحت اثر وزن خود به کف مخازن سقوط کنند. رسوبات جمع شده در کف بستر مخازن که به نام لجن شناخته می شوند، معمولا به طور منظم، به صورت دستی یا اتوماتیک از کف مخازن جمع آوری می شوند. (شکل 3)

چربی و شن زدایی با هوادهی یا Aerated Sand Collector

هوادهی، چربی ها و روغن های اضافی را از فاضلاب حذف می کند. در این روش، هوای وارد شده به دلیل ایجاد جریان های غلتکی موجب می شود حباب های هوا، مواد سبک تری مانند روغن و چربی ها را به سطح آب حمل کنند و به فرایند شناورسازی این مواد سبک کمک می نمایند.

شکل 4

شکل 5

شن زدایی با نیروی گریز از مرکز یا Round Sand Collector

در این مرحله یک جمع کننده شن و ماسه گرد با نیروی گریز از مرکز، مواد را از فاضلاب جدا کرده و آنها را می مکد. در این فرایند، مواد جداشده در صورتی که شامل مواد آلی نباشند قابل بازیابی و استفاده در صنایعی مانند راه سازی هستند. در غیر این صورت، باید بقایای جمع کننده شن و ماسه به درستی دفع شده یا در نیروگاه های سوزاندن زباله از بین برود.

مخزن تصفیه فاضلاب اولیه یا Primary Wastewater Treatment Tank

در این مرحله، سرعت فاضلاب تقریباً 1.5 سانتی متر بر ثانیه است. این سرعت به طور قابل توجهی کندتر از سرعت آب در مرحلۀ جداسازی شن و ماسه است . کاهش سرعت جریان، با تعریض حوضچه ها به دست می آید. این سرعت کم جریان سیال، موجب می شود تا ذرات ریز خاک بتوانند ، بسته به ماهیت آنها ، در کف یا سطح آب قرار بگیرند. لجن تولید شده توسط رسوب (ته نشینی در کف مخزن) را لجن اولیه می نامند. این لجن معمولاً از مواد آلی تشکیل می شود. لجن اولیه توسط لیسه از پایین به داخل قیف لجن ابتدایی رانده می شود که پس از آن به وسیله پمپ، به محلی که به برج هضم معروف است منتقل می شود. در برج هضم به دلیل انجام فرایندهای بیهوازی ، گاز متان در چهار فاز  تولید می شود که میتوان آن را در جهت تولید برق استفاده کرد و بدین وسیله به تامین انرژی نیروگاه کمک می نماید . مراحل هضم در برج هضم تقریباً پس از چهار هفته به پایان می رسد و آنچه باقی می ماند لجن بدون بو است که اغلب پس از آبگیری توسط سانتریفیوژ یا فیلتر در کشاورزی استفاده می شود.

شکل 6

مراحل نامبرده به عنوان روش های تصفیه مکانیکی یا فیزیکی شناخته شده و همه یا برخی از آن ها در تصفیه آب یا فاضلاب استفاده می شوند. به طور متوسط ​​در فاز تصفیه فیزیکی، 30 تا 40 درصد از آلاینده ها حذف می شوند و فاضلاب آماده ورود به مراحل بعدی تصفیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button