سپتیک فاضلاب چیست؟

فهرست مطالب

سپتیک-فاضلاب-چیست

فهرست مطالب

سپتیک فاضلاب چیست؟

سیستم سپتیک فاضلاب چیست ؟

سیستم‌های سپتیک تانک نوعی “تأسیسات ساده فاضلاب در محل” (OSSF) هستند و تنها یک تصفیه اولیه را ارائه می‌دهند. برای خانه هایی که مستقر در مناطقی با زهکشی ضعیف هستند یا به شبکه فاضلاب محلی متصل نیستند، مخازن سپتیک امکان دفع ایمن فاضلاب را فراهم می کند. این سیستم ها که عمدتا در مناطق روستایی و حومه شهرهای مورد استفاده قرار میگیرند، فضولات و آب های مصرف شده ساختمان ها را در یک مخزن بزرگ زیرزمینی جمع میکنند. سپتیک تانک ها معمولاً به صورت مدفون و در فاصله 50 متری خانه نصب می شوند. این مخازن معمولاً از دو محفظه یا محفظه و یک مخزن تشکیل شده اند که فاضلاب را از یک لوله ورودی دریافت می کند. برای کسانی که در شهرهای بزرگ یا شهرک‌های مسکونی زندگی می‌کنند، غالبا نیازی به اجرای این سیستم ها وجود ندارد، چون جمع آوری فاضلاب این مناطق از طریق یک سیستم جمع آوری فاضلاب شهری که توسط سازمان های دولتی اداره میشود، صورت میگیرد.

این سیستم ها برای تصفیه و دفع حجم نسبتاً کمی از فاضلاب،( معمولاً از خانه ها و سایر مراکز انسانی واقع در مناطق حومه شهر و روستایی که توسط یک سیستم فاضلاب عمومی متمرکز سرویس دهی نمی شود) استفاده می شود. سیستم‌های سپتیک، فاضلاب را منابع تولید کننده آن مانند توالت، دوش، لباس‌شویی و غیره، به وسیله لوله های انتقال، دریافت و  از طریق فرآیندهای زیستی و غیرزیستی تصفیه می‌کنند. این فرایند ها معمولاً با ته‌نشین شدن مواد جامد در مخزن سپتیک شروع می‌شود و با تصفیه فاضلاب در خاک از طریق زهکشی ختم می‌شود. سیستم های سپتیک شامل طیف گسترده ای از سیستم های کوچک و بزرگ است که فاضلاب خانگی و تجاری را در احجام مختلف تصفیه می کند.

 نام های دیگر سپتیک فاضلاب چیست ؟

  • سیستم های تصفیه فاضلاب در محل
  • سیستم های تصفیه فاضلاب غیر متمرکز
  • سیستم های تصفیه جمعی
  • پکیج تصفیه
  • سیستم های on-lot
  • سیستم های فردی دفع فاضلاب
  • سیستم های خصوصی فاضلاب

برای دانستن بیشتر راجب فاضلاب شهری مقاله فاضلاب شهری چیست را بخوانید.

انواع مختلف تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز، اگر به درستی اجرا شوند، می توانند از سلامت عمومی محافظت کنند، منابع ارزشمند آب را حفظ کنند و منافع اقتصادی را برای یک جامعه ایجاد کنند. این سیستم ها انتخابی مقرون به صرفه و با عمر طولانی برای تصفیه فاضلاب، به ویژه در مناطق کم تراکم تر هستند.

مزایای استفاده از سپتیک فاضلاب چیست ؟

مزایای سلامت عمومی: استفاده صحیح از سیستم های تصفیه غیرمتمرکز خطر انتقال بیماری و قرار گرفتن انسان در معرض عوامل بیماری زا را که می تواند از طریق آب آشامیدنی، آب های سطحی و آلودگی بستر صدف ها رخ دهد، کاهش می دهد .

مزایای زیست محیطی : تصفیه فاضلاب، آلودگی را از آب های سطحی حذف می کند، سفره های زیرزمینی را تغذیه می کند و باعث افزایش حجم آب های زیرزمینی می گردد.

مزایای اقتصادی : سیستم های فاضلاب غیرمتمرکز به جوامع در کاهش هزینه های زیرساختی و مصرف انرژی در ساخت تصفیه خانه های متمرکز و سیستم های جمع آوری فاضلاب شهری کمک می کند .

آیا سیستم های سپتیک درهمه جا یکسان استفاده می شود؟

استفاده از سیستم های سپتیک در بعضی از کشورها رایج تر است. استفاده از این سیستم ها در ایران، سابقه طولانی ندارد، در صورتی که سالهاست در برخی از کشورها مورد استفاده قرار میگیرد. اداره سرشماری ایالات متحده گزارش می دهد که توزیع و تراکم استفاده از سیستم های سپتیک به طور گسترده ای بر اساس منطقه و ایالت متفاوت است، به صورتی که از حداکثر حدود 55 درصد در ورمونت تا حداقل، حدود 10 درصد در کالیفرنیا استفاده می گردد.

در آمریکا بیشتر از 60 درصد مردم از طریق سیستم های سپتیک، فاضلاب خود را مدیریت میکنند. همچنین، در حدود یک سوم ساخت و سازها و مناطق مسکونی جدید، از امکانات سیستم های سپتیک یا سایر سیستم های تصفیه غیرمتمرکز برای جمع آوری و تصفیه فاضلاب خود بهره می برند.

سپتیک تانک فایبرگلس چیست ؟

آیا سیستم های سپتیک باعث مشکلات سلامتی یا کیفیت آب می شوند؟

سیستم های سپتیک که به درستی برنامه ریزی، طراحی، مکان یابی، نصب، بهره برداری و نگهداری می شوند، می توانند با راندمانی بالا تصفیه فاضلاب را انجام دهند. با این حال، در مناطقی که ظرفیت زهکشی خاک، کمتر از ظرفیت سپتیک های مورد استفاده، می باشد یا چنانکه در مراحل طراحی، نصب، بهره برداری یا نگهداری، خدمات ضعیفی ارائه گردد، این سیستم ها مشکلاتی را ایجاد خواهند کرد.

اصلی ترین مشکلات شناسایی شده در استفاده از سیستم های سپتیک، آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی با پاتوژن های بیماری زا و نیترات است. مخاطرات دیگر شامل تخلیه بیش از میزان استاندارد نیتروژن به آب های ساحلی و آلودگی آب های سطحی به وسیله می باشد که موجبات رشد جلبک ها را افزایش می دهد. این مسئله کاهش میزان سطح اکسیژن محلول را در آب ها ایجاد میکند که خود موجب ایجاد تصفیه بیهوازی و تولید بوی نامناسب می گردد. همچنین آلودگی توسط عوامل بیماری زا در بسترها و مناطق ساحلی که مورد استفاده شناگران قرار میگیرد از دیگران نگرانی ها در این حوزه می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن (پلاستیکی) چیست ؟

سیستم های سپتیک چگونه تنظیم می شوند؟

در همه مناطق، ارگان های ذیربط قوانین مدون و ابلاغ شده ای را برای نصب سیستم های سپتیک بر اساس قوانین آن منطقه که بر حفاظت از سلامت و کاهش مزاحمت های عمومی حاکم است، صادر می کنند. برخی از کشورها به دلیل تأثیرات احتمالی نیتروژن و فسفر، مقررات حفاظت از منابع آب را به مقررات سیستم سپتیک خود اضافه می کنند.

در بیشتر کشورها تحت اکثر برنامه های نظارتی، سازمان های مربوطه ارزیابی های محلی را برای مشخص کردن ظرفیت زهکشی خاک ها برای استقرار سیستم های سپتیک انجام می دهند. این نظارت ها بر اساس حفظ سلامت منابع آب زیرزمینی و وجود فواصل لازم از مناطق مسکونی، مسیرهای عبور و مرور و آب های سطحی، صورت میگیرد.

در صورتی که ظرفیت خاک در مناطق مورد بررسی برای نصب سیستم های سپتیک تانک کافی نباشد، مراجع ذیربط سیستم های جایگزین را پیشنهاد میدهند.پس از دریافت مجوز نصب سیستم های سپتیک در منطقه، نظارت منظم بر آن ها در دوران بهره برداری بر عهده مالکین می باشد.

توضیح درمورد قسمت های مختلف سپتیک تانک به صورت جداگانه دشوار است. این سیستم یک سیستم پارچه در عملکرد و اجراست. در مورد قسمت هایی از این سیستم جزئی تر در ادامه توضیح خواهیم داد.

سپتیک تانک بتنی چیست؟

سپتیک تانک فاضلاب چیست ؟

سپتیک تانک یک مخزن ته نشینی غالبا مدفون است که برای تصفیه اولیه فاضلاب از طریق فرآیند های تجزیه بیولوژیکی و زهکشی استفاده میکند. این سیستم از فرآیندهای طبیعی مشخصی برای تصفیه فاضلاب منازل که به وسیله لوله های انتقال فاضلاب در مخزن اصلی جمع آوری می شوند، بهره میبرد. سپتیک تانک یک مخزن(بیشتر مستطیلی یا گرد) مدفون ضد آب است که از فیبر شیشه، پلاستیک یا بتن ساخته شده است.

قسمت های مختلف یک مخزن سپتیک تانک به همراه خروجی T شکل داخل آن مانع از خروج لجن و کف از بخش های مختلف می گردد.

اگر نیاز ب تصفیه فاضلاب دارید میتوانید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب شرکت پاک پساب اقلیم مراجعه کنید.

سپتیک فاضلاب چیست

یک سپتیک تانک به دولوله ورودی و خروجی متصل است؛ لوله ورودی برای انتقال فاضلاب خام از خانه و جمع آوری آن در سپتیک تانک استفاده می شود. با طی زمان مناسب که از طریق محاسبات برآورد شده است،فاضلاب در مخزن سپتیک تانک نگهداری میگردد تا به وسیله نیروی جاذبه مواد جامد از مایع جدا شود. همچنین با دادن زمان مناسب ماند، تصفیه بیهوازی در فاضلاب انجام میگردد. لوله دوم لوله خروجی است. این لوله، فاضلاب را که به صورت اولیه تصفیه شده است از سپتیک تانک خارج کرده و به طور یکنواخت در خاک (یا چاه جاذب) دفع می کند.

مطابق با تصویر زیر، پس از طی زمان ماند مناسب، فاضلاب ورودی به سپتیک به سه بخش تقسیم می شود؛ لایه بالایی روغن و گریس است و در سطح سیال شناور است. این لایه به عنوان “تفاله” شناخته می شود.لایه میانی شامل فاضلاب همراه با ذرات جامد آلاینده است.لایه سوم و پایینی شامل ذراتی است که سنگین تر از آب هستند و لایه ای از لجن را تشکیل می دهند. جداسازی سایر ذرات جامد یا محلول که از طریق گرانش در کف مخزن ته نشین نشده اند، از طریق تجزیه به وسیله باکتری هایبیهوازی در مخزن سپتیک صورت میگیرد. آنچه در ته مخزن باقی می ماند ، باید به صورت منظم در طی یک سال، از کف مخزن جمع آوری شود و این بخشی از عملیات نگهداری و بهره برداری از سپتیک تانک می باشد. به دلیل ماهیت تصفیه در سپتیک تانک، این سیستم جزو سیستم های اولیه و پیش تصفیه دسته بندی میگردد.

سپتیک فاضلاب چیست

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp