آلودگی در آب سطحی

آلودگی در آب های سطحی

آب باران و يا آب جاری ناشی از دوب برف بر روی زمین حرکت کرده و آلودگی ها را با خود همراه می کند. آین جریان آب با عنوان آب سطحی شناخته می شود. آین جریان آشغال ها را با خود حمل  کرده و  در نهایت نیازمند تصفیه خواهد شد.

هدف از تصفیه

تفاوت اصلی فاضلاب با آب تمیز همان فراوانی مواد خارجی و به ویژه مواد آلی در آن است. بسیاری از مراحل تصفیه آب برای مصارف آشامیدن و مصارف خانگی مانند تصفیه فاضلاب است با این تفاوت که استانداردهای تصفیه در مصارف مختلف متفاوت بوده و مثلا برای مصارف خانگی در حد بالاتری است. لذا هدف از تصفیه آب و یا فاضلاب عبارتست از :

  • گرفتن مواد معلق و شناور از فاضلاب
  • اکسیداسیون مواد ناپایدار آلی موجود در فاضلاب و تبدیل آنها به موادی پایدار مانند نیترات ها، سولفات ها و فسفات ها و سپس ته نشین ساختن و جداسازی مواد
  • جداسازی مواد سمی، محلول ها و نامحلول ها از فاضلاب نظیر ترکیب های فلزهای سنگین
  • گندزدایی و کشتن میکروب ها در فاضلاب

هدف از تاسیس تصفیه خانه (پالایشگاه)

تمام گازهای نامبرده در طبیعت و در مدت هایی نسبتا طولانی و بالغ بر چندین روز خود به خود انجام میگیرند. هدف از ساختن تاسیسات تصفیه خانه(پالایشگاه)‌ فاضلاب و تکامل دادن آن از یک سو سرعت بخشیدن به کارهای نامبرده و کوتاه نمودن مدت زمان پالایش تا حدود چند ساعت است و از سوی دیگر جلوگیری از آلوده شدن منبع های طبیعی آب و محیط زیست می باشد.

تصفیه فاضلاب چه وقتی که به صورت مصنوعی و در تصفیه خانه انجام میگیرد و چه وقتی که به صورت طبیعی و خود به خودی رخ می دهد، به سه گونه ممکن است انجام شود:

اول، تصفیه مکانیکی یا تصفیه فیزیکی

دوم، تصفیه زیستی یا تصفیه بیولوژیکی

سوم، تصفیه شیمیایی

تٚعیین مقدار آلودگی

بسته به مقدارآلودگی و یا محل مصرف آب یا پساب نوع و مراحل تصفیه متفاوت خواهد بود. در مقاله فاکتورهای آلودگی در مورد فاکتورهای تشخیص آلودگی صحبت شد. قابل ذکر است که در هر یک از روش های تعیین درجه آلودگی فاضلاب، مقادیر به دست آمده از این روش ها نمی توانند هیچ گونه ارتباط دقیقی با هم داشته باشند. هریک از سه آزمایش  BOD , COD  و TOD نمی توانند به تنهایی تمام اکسیژن مورد نیاز فاضلاب را تعیین نمایند. بسته به نوع مواد خارجی موجود در فاضلاب نسبتا اعداد به دست آمده از سه آزمایش نامبرده متفاوت خواهد بود. به ویژه در مورد تعیین روش COD نوع ماده اکسیدکننده مصرفی نیز در نتیجه به دست آمده بسیار موثر است. مثلا اعداد حاصله از مصرف دی کرومات پتاسیم برای تعیین COD به مراتب بیشتر از اعداد حاصله از مصرف پرمنگنات پتاسیم می باشد. به طوری که مقداد عددی COD می تواند بزرگ تر و یا کوچک تر از BOD 5 روزه باشد. در مورد فاضلاب های شهری به ویژه وقتی از دی کرومات پتاسیم استفاده شود، مقدار موادی که می توانند توسط آن اکسید شوند بیشتر از موادی است که قابلیت اکسیده شدن توسط باکتری ها را دارند لذا غالبا مقدار COD بزرگ تر از BOD 5 می باشد. در عمل می توان به طور تقریبی نسبت COD به BOD برای فاضلاب خام 0.4 تا 0.8 است.

نتیجه گیری

در نهایت با تعیین شاخص های آلودگی و نوع مصرف با توجه به استانداردهای تعیین شده پروژه های تصفیه طرح ریزی شده و با توجه به امکانات و بودجه اجرایی خواهند شد. در دنیای امروز استفاده بهینه از منابع آبی حائز اهمیت بوده و هزینه برای آن توجیه اقتصادی و محیط زیستی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button