بازچرخانی آب خاکستری

اهمیت بازچرخانی آب خاکستری

بازچرخانی آب خاکستری : کشور ایران به طور میانگین، یکی از کم بارش ترین مناطق جهان است و در سالیان گذشته خشکسالی های پیاپی، مخازن سد ها و سایر منابع آبی را تحت الشعاع قرار داده است. مشکلات مربوط به عدم مدیریت مصرف آب در کشور، بخش دیگری از مسائلی ست که به تنش آبی و نگرانی های ناشی از آن دامن می زند. نبود فرهنگ صرفه جویی، نگاه کوتاه مدت به بهره مندی از منابع، نبود برنامه های بهبود مصارف به خصوص در بخش های پر مصرف همچون کشاورزی و نبود نظارت موثر بر نحوه بهره برداری از منابع، از اصلی ترین عوامل انسانی کمبود آب در ایران می باشد.

بازچرخانی فاضلاب

از مهم ترین برنامه های مدیریتی در مصرف آب، بازچرخانی فاضلاب است که فرصت بهره مندی چند باره از آب را فراهم میکند. از سوی دیگر کاهش هزینه های انتقال فاضلاب، برطرف سازی مشکلات مربوط به تصفیه خانه های غیرمتمرکز و کاهش خطرات زیست محیطی از نقاط مثبت برنامه های بازیافت فاضلاب می باشد.

آب خاکستری، بخش قابل توجهی از فاضلاب تولیدی در منازل است که به دلیل تفاوت در کمیت و کیفیت آلاینده های موجود در آن، گزینه مناسبی برای بازچرخانی می باشد. موارد مصرف آب خاکستری تصفیه شده، شامل استفاده در فلاش تانک، آبیاری فضای سبز و کشاورزی، شستشوی محوطه، کارواش، استفاده در تاسیساتی برودتی و غیره می باشد؛ اما متاسفانه فرهنگ بازچرخانی و قوانین حمایت کننده از این شیوه مصرف علی رغم مشکلات متعدد موجود، آن چنان که باید توسعه نیافته است.

سیستم­‌های بازچرخانی آب خاکستری

به عنوان نمونه در کشور ژاپن با وجود وضعیت اقلیمی مناسب، موارد استفاده از سیستم­‌های بازچرخانی آب خاکستری در ساختمان­‌ها رو به افزایش است؛ به طوری‌که این تعداد از ۱۸ مورد در سال ۱۹۶۹ به ۱۰۴ مورد در سال ۲۰۱۰ رسیده است و تعداد کل پروژه­‌های استفاده مجدد از آب خاکستری در ساختمان­‌ها از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۰ برابر ۳۶۵۴ مورد بوده است. یوسوکی اوکازاکی – معاون مرکز همکاری ژاپن و خاورمیانه – در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا میگوید :اگر چه ژاپن دارای منابع آبی فراوانی است ولی استفاده بهینه از آب در این کشور نهادینه و فرهنگ سازی شده است. فن آوری به تنهایی قادر به حل مشکل کم آبی نیست، بلکه باید از سنین پایین در خصوص صرفه جویی در مصرف آب در میان کودکان فرهنگ سازی شود.

برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب کلیک کنید

وی میزان هدر رفت آب در ژاپن را صفر درصد بیان کرد و افزود: در این کشور از سنین دبستان به کودکان در خصوص ضرورت صرفه جویی در مصرف آب آموزش داده می‌شود. تجهیزات کاهنده مصرف آب و فلاش تانک‌های دو مرحله‌ای در تمام زیرساخت های ژاپن به صورت گسترده استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button