ته نشینی در تصفیه

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

ته نشینی در تصفیه

فهرست مطالب

ته نشینی در تصفیه

فرآیند ته نشینی در تصفیه بدین صورت است که یک مخزن ته نشینی با آب یا فاضلاب پر پر می شود و برای مدتی این آب ذخیره می شود تا ذرات معلق موجود در آن حذف شوند. این ذرات ممکن است در کف مخزن ته نشین شده و با استفاده از چنگک ها حذف شوند. اگر ذرات معلق وزن مخصوص پایینی نسبت به آب داشته باشند، در بالای مخزن جمع می شوند.

انواع مخازن ته نشینی در تصفیه

بسته به عوامل مختلف، مخازن ته نشینی در تصفیه به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

  1. بر اساس موقعیت در فرآیند تصفیه

      الف) ته نشینی اولیه در تصفیه

      ب) ته نشینی ثانویه در تصفیه

  1. بر اساس روش کار:

       الف) مخزن با جریان غیرپیوسته

       ب) مخزن با جریان پیوسته

  1. بر اساس شکل

       الف) مخزن دایره ای

       ب) مخزن مستطیلی

       ج) مخزن با کف قیفی یا مخروطی

ته نشینی اولیه در تصفیه فاضلاب

مخزن ته نشینی اولیه یک مخزن ته نشینی معمولی است که در آن آب برای مدتی در حالت استراحت ذخیره می شود و لجن جمع آوری شده در پایین و مواد روغنی جمع آوری شده در بالا حذف می شود. عملکرد کلی مخازن ته نشینی اولیه در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب به یک صورت است. در تصفیه فاضلاب پس از فرآیند ته نشینی اولیه، فاضلاب به واحد هوازی که در آن فرآیند لجن فعال انجام می شود، تخلیه می شود.

ته نشینی اولیه در تصفیه فاضلاب معمولاً دومین مرحله از فرآیند تصفیه فاضلاب است. این امر پس از عبور آب از فرآیند آشغالگیری رخ می دهد که در آن مواد جامد غیر آلی مانند مواد حل نشده، لوله های مرطوب و زباله ها از آب حذف می شوند. هنگامی که فاضلاب از این فرآیند خارج می شود، جامدات آلی همچنان در آن باقی می مانند. سرعت جریان فاضلاب قبل از ورود به مخازن رسوب اولیه به طور چشمگیری کاهش می یابد. این کاهش سرعت، دو اثر روی فاضلاب دارد:

  • چربی ها، روغن و گریس ها (که معمولاً به عنوان FOG شناخته می شوند) در سطح مخزن ته نشینی، شناور می شوند و توسط یک نوار اسکراپر یا تیغه که به طور مداوم در سراسر سطح مخزن می چرخد ​​جمع آوری شده و سپس دفع می شوند.
  • جامدات آلی سنگین تر از آب هستند و به دلیل گرانش به کف مخزن می افتند. پس از رسیدن به ته مخزن، رسوب یا لجن، توسط یک بازوی چنگکی جمع آوری شده و به مخزن ذخیره سازی نزدیک منتقل می شود.

ته نشینی ثانویه در تصفیه فاضلاب

پس از فرآیند لجن فعال، فاضلاب وارد مخزن ته نشینی ثانویه می شود که در آن ذرات معلق حاوی میکروب ها حذف می شوند و به سمت فیلتر هوازی منعکس میروند تا غلظت میکروب بالا در فیلتر هوازی حفظ شود.

اگر نیاز ب تصفیه فاضلاب دارید میتوانید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب شرکت پاک پساب اقلیم مراجعه کنید.

انواع مخازن ته نشینی در تصفیه بر اساس روش کار

مخزن ته نشینی غیرپیوسته

در مخزن ته نشینی غیرپیوسته، آب به طور پیوسته گردش ندارد. در این نوع مخازن، آب ورودی برای مدتی ذخیره می شود. این زمان ممکن است 24 ساعت باشد و در طول این مدت، ذرات معلق در کف مخزن ته نشین می شوند. پس از 24 ساعت، آب از طریق خروجی تخلیه می شود. سپس ذرات ته نشین شده حذف می شوند. این عمل حذف، به 6 تا 12 ساعت زمان نیاز دارد. بنابراین یک عمل کامل ته نشینی در صورت غیرپیوسته بودن مخزن، به 30 تا 40 ساعت زمان نیاز دارد.

مخزن ته نشینی در تصفیه با جریان پیوسته

در مخزن ته نشینی پیوسته، آب اجازه استراحت ندارد و آب همیشه در جریان است، اما با سرعت بسیار کمی. در طی این جریان، ذرات معلق در کف مخزن ته نشین می شوند. جریان ممکن است در جهت افقی یا عمودی باشد که هر دو نوع را اینجا بررسی می کنیم:

  • مخزن ته نشینی در تصفیه با جریان افقی: این مخازن عموماً مستطیل شکل هستند. طول آنها تقریبا دو برابر عرض آنها است است چون در این نوع مخازن، برای ته نشین شدن همه ذرات معلق به مسافت بیشتری نیاز است. حداکثر سرعت مجاز در مخزن ته نشینی جریان پیوسته افقی، 3 متر بر ثانیه است.
  • مخزن ته نشینی با جریان عمودی: مخازن رسوبی جریان عمودی عموماً دایره ای شکل هستند و جریان در جهت عمودی انجام می شود. برای دفع لجن جمع آوری شده، کف مخزن به شکل قیف در نظر گرفته شده است.

تاریخچه تصفیه فاضلاب در ایران و کل جهان را در مقاله تاریخچه فاضلاب بخوانید.

انواع مخازن ته نشینی در تصفیه بر اساس شکل

 مخزن ته نشینی دایره ای

    مخازن ته نشینی دایره ای برای نوع جریان عمودی پیوسته نسبت به دیگر اشکال ترجیح داده می شوند. در این نوع مخزن، جریان ورودی از طریق استوانه هادی که در وسط مخزن قرار دارد وارد مخزن شده و جریان به صورت شعاعی ایجاد می شود. چنگک ها و تیغه های مکانیکی برای جمع آوری لجن در این مخازن تعبیه شده اند و لجن جمع آوری شده از طریق لوله انتقال لجن در پایین مخزن حمل می شود. مخازن دایره ای در مقایسه با مخازن مستطیلی غیراقتصادی هستند اما راندمان شفاف سازی بالایی دارند.

مخزن ته نشینی مستطیل شکل

مخازن ته نشینی مستطیلی، معمول ترین نوع مخازن ته نشینی در تصفیه هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. جریان در جهت افقی و در طول مخازن مستطیل شکل صورت می گیرد. هزینه های نگهداری در مورد مخازن رسوب مستطیلی کم است. آنها همچنین برای نیروگاه های با ظرفیت بالا مناسب هستند.

مخزن ته نشینی قیفی یا مخروطی

در این نوع مخازن ته نشینی، یک جعبه دفلکتور در بالا قرار دارد که جریان ورودی از لوله مرکزی را به سمت پایین منحرف می کند. لجن در پایین جمع آوری شده و از طریق پمپ لجن یا ایرلیفت پمپ دفع می شود.

ته نشینی در تصفیه

روش های جمع آوری رسوب از مخزن ته نشینی

به طور کلی برای جمع آوری رسوب از کف مخزن ته نشینی دو روش وجود دارد. یکی استفاده از تیغه و چنگک و دیگری استفاده از مکش به وسیله پمپ لجن کش و یا ایرلیفت پمپ. چنگک و تیغه دستی ارزان ترین راه حل برای این منظور است و به طور ایده آل برای مخازن کوچکتر مناسب است. در سازه های بزرگتر، تراشیدن لجن ته نشین شده با چنگک مکانیکی نیاز به یک کف با شیب تند و در نتیجه سازه های عمیق و همچنین تجهیزات پیچیده دارد. از سوی دیگر، جمع آوری لجن با مکش پمپ برای سازه های بزرگتر و ایرلیفت پمپ برای سازه های کوچک مناسب است. روش ته نشینی در تصفیه زمان تماس لجن کنترل می شود و عمق سازه محدود می شود زیرا کف افقی است. در عمل، زلال‌کننده‌های مکش برای قطرهای بیش از 25 متر نسبت به تیغه ها ترجیح داده می‌شوند.

4/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

1 دیدگاه در “ته نشینی در تصفیه

  1. التفات شارقی گفت:

    با سلام وقتتون بخیرآقای مهندس عزیز مطالب شما بسیار عالی وبا دقت بیشتر تهیه شده است آرزوی توفیق روز افزون برای حضرتعالی ازخداوند سبحان خواستارم.با سپاس فراوان .شارقی هستم کارشناس بهداشت محیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من