تصفیه آب دریا چگونه صورت می گیرد؟

چرا در سال‌های اخیر، تصفیه آب دریا، موضوع مورد بحث در سرتاسر جهان بوده است؟ میدانید که حدود 3 درصد از آب کره زمین آب شیرین بوده و از این مقدار کمتر از یک درصد آن  برای مصرف در دسترس اند. با توجه به رشد روز افزون جمعیت و استفاده بی رویه از منابع آب برای صنعت، کشاورزی و شرب مسئله تامین آب  امروزه از اهمیت ویژه ای در جهان برخوردار است. همین طور استفاده بیش از حد از آب های زیر زمینی و شور این منابع را نیز غیر قابل استفاده کرده و این معزل در حالی که امروزه با بحران تآمین آب شیرین روبرو هستیم نیاز به بررسی و توجه ویژه دارد. در بسیاری از کشورها مشکل تامین آب شیرین به دلیل کمبود منابع آبی و یا نبود امکانات و تجهیزات برای بهره برداری از این منابع به چشم می خورد و کشور ما ایران یکی از این کشورهاست. موج جدیدی از تحقیقات امروزه برای یافتن راههای جدید حصول آب شیرین آغاز شده است. یکی از متداول ترین آنها نمک زدایی از آب های دریا و آب های شور است. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با تصفیه آب شور، کسب کنید.

تصفیه آب شور

نمک زدایی آب دریا را می توان نوعی  فرآیند تصفیه دانست که به پیش تصفیه نیاز نداشته و در طی آن مواد محلول در جریان آب دریا برای به دست آوردن محصولی خالص از آن جدا می شود. اگر چه روش های تصفیه یا شیرین سازی آب متنوع است ولی هیچ روش پذیرفته شده و استاندار جهانی برای این نوع تصفیه هنوز ثبت نشده است. با این آمار و شواهد می توان گفت که روش های حرارتی، تقطیر و نمک زدایی غشایی روشهایی مطرح هستند که چشم اندازی قابل قبول برای تصفیه آب دریا دارند. در حال حاضر فناوری های اولیه ای که برای مراحل تصفیه آب از فرآیندهای حرارتی استفاده می کنند عبارتند از فلاش چند مرحله ای، تقطیر چند افکتی و تقطیر فشرده سازی بخار، که در آن فرآیندهای مبتنی بر غشاء شامل اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون و الکترودیالیز است. در این میان روش های شیرین سازی آب صنعتی در مقیاس بزرگ مانند فلاش چند مرحله ای، تقطیر چند اثر و اسمز معکوس  با ظرفیت نسبتاً بالا فعالیت می کنند.

A title

Image Box text

نمک زدایی غشایی

پیشرفت و رواج فرآیندهای غشایی و حرارتی  تا سال 1980، نشان می دهد که روش های تقطیر حرارتی تا 75 درصد از توسعه ظرفیت نمک زدایی را به خود اختصاص داده است.نمودارهای تجمعی نشان داده شده در شکل  گواه آن است  که در 15 سال گذشته، تولید مبتنی بر فناوری اسمز معکوس در حال رشد بوده است.تا جایی که تا سال 2000 رشد سالانه آن  برابر با نرخ  پردازش حرارتی  شد. این نرخ با روندی خطی در حال افزایش بوده است.

خاکستری کمرنگ: روش غشایی – خاکستیر پررنگ: عملکرد حرارتی

در سال های اخیر در دسترس بودن، کارایی و قابلیت اطمینان سیستم های غشایی افزایش قابل توجهی داشته اند. کاهش سرمایه مورد نیاز و هزینه های عملیاتی این سیستم ها منجربه رشد تصاعدی  استفاده از این متدها در تصفیه خانه های غشایی در سراسر جهان شده است. بطور قابل توجهی این تحولات منجر شده است در این کارخانه ها ، که تا 59.85٪ از تولید آب شیرین در سراسر جهان تا پایان سال 2011، را به عهده داشتند استفاده از متدهای غشایی، فن آوری ای پیشرو محسوب می شد. بنابراین این نشان دهنده عملکرد مناسب تر و توجیه بیشتر اقتصادی در روش اسمز معکوس برای تصفیه آب دریا است.

نمک زدایی غشایی سریع ترین فناوری در حال رشد است و انتظار می رود که به فناوری رایج نمک زدایی در آینده ای نه چندان دور تبدیل شود.

نمک زدایی حرارتی (روش تقطیر حرارتی)

امکانات مدرن نمک زدایی حرارتی نه تنها در ساختار و طرح تبخیر متفاوت است بلکه عملکرد  متفاوتی به عنوان منبع انرژی و نوع اتصال خود به نیروگاه داراست. انرژی گرمایی به عنوان یک منبع اولیه برای تبخیر معولا به شکل گرما با حرارت کم استفاده می شود. منبع ثانویه حرارتی انرژی الکتریکی است.  معمولاً به صورت گرمای کم دمای استفاده می شود و منبع ثانویه آن الکتریکی است. فراگیرترین متدها در روش حرارتی همین دو روش می باشد.

معایب نمک زدایی

اگرچه نمک زدایی از آب دریا یکی از روش‌های رایج  برای مشکل کمبود آب شیرین است و  این روش جای خود را در بسیاری از نقاط پیدا کرده اما بررسی و آگاهی از معایب آن نیز ضروری به نظر میرسد. از جمله این معایب ایجاد آلودگی حرارتی ناشی از تاسیسات بزرگ نمک زدایی در دریا و مناطق زیست آبزیان است که میتواند حیات آنها را به خطر بیندازد. همچنین دستگاههای شیرین کننده آب در مقیاس های وسیع مقرون به صرفه نیست و آب تولید شده با این روش گران قیمت خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله به صورت مختصر به روش هایی در مورد تصفیه آب دریا و نمک زدایی از آب شور اشاره کردیم. روش هایی نظیر نمک زدایی حرارتی و نمک زدایی غشایی مورد بررسی قرار گرفت و مزایا و معایب نمک زدایی از آب دریا نیز ذکر شد. در دنیای امروز با توجه به کمبود آب، رشد جمعیت و نیاز روزافزون در استفاده از آب شیرین بررسی روش های مختلف و مقرون به صرفه و تامین تجهیزات مورد نیاز در کشوری مانند کشور ما به نظر لازم میرسد. در مقالات بعدی به صورت جزئی تر به بررسی روش های ذکر شده خواهیم پرداخت. همچنین در صورتی که نیاز به پکیج تصفیه فاضلاب برای آب خاکستری یا آب دریا داشتید، میتوانید با مشاورین تماس بگیرید.

منابع:

Large-scale water desalination methods: A review and new perspectives

DOI:10.1080/19443994.2012.750792

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button