تصفیه طبیعی فاضلاب

تصفیه طبیعی

 طی دو دهه گذشته در پی افزایش جمعیت شهری، افت کمی و کیفی منابع آب رخ داده است. افزایش فاضلاب شهری، نگرانی رو به افزایش از اثر آلودگی فاضلاب بر منابع تامین آب، همچنین اهمیت یافتن کیفیت پساب و لجن خروجی در طرح های استفاده مجدد از فاضلاب باعث شده که تصفیه فاضلاب و افزایش علوم و تکنولوژی مربوطه توجه زیادی را از سوی دستگاههای قانون گذار دولتی به خود جلب کند. فاضلاب ها بسته به مبدا پیدایش آنها به سه گروه خانگی، صنعتی و سطحی تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی مختصری از دو روش در تصفیه طبیعی فاضلاب حواهیم پرداخت.

تصفیه فاضلاب چرا؟

 با توجه به این که فاضلاب از یک سو مهم ترین عامل آلودگی آب محسوب می شود و از طرفی درصورت تصفیه کافی می تواند یکی از منابع جایگزین آب تازه باشد،تصفیه فاضلاب شهری و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده به عنوان یک منبع ارزشمند آب برای مصارف مختلف از مهم ترین اهداف تصفیه فاضلاب می باشد. در استفاده مجدد از پساب در صورت عدم توجه به کیفیت میکروبی پساب و جنبه های بهداشتی آن خطر جدی برای بهداشت و سلامتی انسان و محیط زیست ایجاد خواهد شد. در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط برخالف کشورهای صنعتی مشکلات زیادی در مورد تامین آب و مدیریت فاضلاب تولیدی وجود دارد. جمع آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب باعث حفاظت از محیط زیست، بهداشت عمومی و ایجاد رفاه در جامعه می شود.
در جهان امروز، مهم ترین مساله در انتخاب فرآیندهای تصفیه، تصمیم گیری در مورد مناسب ترین گزینه تصفیه بر مبنای مسایل اقتصادی و زیستی محیطی با هدف هدایت صحیح سرمایه های ملی و جلوگیری از اتلاف منابع مالی است.

برکه های تثبیت

برکه های تثبیت جزء ساده ترین فرآیندهای تصفیه فاضلاب میباشند که در مقایسه با سایر سیستم های تصفیه، از راندمان بالا در حذف ارگانیسم های بیماری زا، شوک پذیری در مقابل مواد سمی و بارهای آلی و هیدرولیکی برخوردار میباشند. تعداد بسیار زیادی از این برکه ها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به کارگرفته شده اند. در کشور ایران نیز بر اساس بخشنامه مدیریت شرکت آب و فاضلاب در سال 1370 در صورت امکان، ساخت و استفاده برکه های تثبیت نسبت به سایر روش های تصفیه فاضالب در اولویت قرار دارد. قابل ذکر است که با توجه به مطالعات انجام شده، راهبری صحیح و اصولی از مهم ترین عوامل در عملکرد بهینه برکه های تثبیت به شمار می آید.
بی توجهی به مسائل بهره برداری در این روش منجر به ایجاد مشکلات عمده ای از جمله تولید بو، تجمع حشرات و در نهایت تولید پسابی با کیفیت نامطلوب می گردد. برکه های تثبیت به حداقل مصرف انرژی، تجهیزات مکانیکی و الکتریکی نیاز دارند. عیب عمده برکه های تثبیت فاضلاب نیاز به زمین زیاد است. در کشور ما به دلیل مناسب بودن شرایط آب و هوایی از نظر درجه حرارت در اکثر مناطق می توان به طور موثر از برکه های تثبیت برای تصفیه فاضلاب با هزینه های کم تر استفاده نمود.

نیزارها

یکی از دیگر از روش های تصفیه طبیعی فاضلاب استفاده از نیزارها می باشد. نیزارها به عنوان یک ذخیره طبیعی در تمام تاریخ بشری شناخته شده اند و قدمت آن به قدمت زمین می رسد. بشر اولیه از تالاب ها یا نیزارها برای تصفیه فاضلاب استفاده کرده اما نیزارهای مصنوعی که حدود 40 سال قبل به طور جدی وارد عرصه تصفیه فاضلاب شده اند، در یک دهۀ اخیر در تمام نقاط دنیا مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. اکثر نیزارها در حذف آلاینده ها از فاضلاب کارایی قابل قبولی دارند اما از بعضی جهات نسبت به برکه های تثبیت، کمتر موثر واقع می شوند. قابلیت شوک پذیری سیستم نیزار با جریان زیر سطحی یکی از توانایی های ویژه این سیستم می باشد.

پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب را در دپارتمان ساختمان سبز شرکت پاک پساب اقلیم مشاهده کنید.


برگرفته از کتاب بررسی کارایی سیستم های طبیعی و لجن فعال جهت تصفیه فاضلاب شهری نوشته دکتر رضا شکوهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button