تاریخچه تصفیه فاضلاب

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

فهرست مطالب

تاریخچه تصفیه فاضلاب

در این مقاله قصد داریم تاریخچه تصفیه فاضلاب را بررسی کنیم. ابتدا تاریخچه فاضلاب را در برخی تمدن های باستانی به تفیک توضیح مختصری می دهیم و سپس تاریخچه فاضلاب در ایران باستان را بررسی خواهیم کرد و پس از آن تاریخچه فاضلاب در اروپا را. همچنین در ادامه مقاله تاریخچه فاضلاب صنعتی و مسیر و قدم های آغازین ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب امروزی را شرح خواهیم داد.

تاریخچه فاضلاب در جهان

بین النهرین

در حدود 4000 سال قبل از میلاد، لوله های فاضلاب سفالی به دنیا معرفی شد که برای جذب آب باران در چاه ها یا حذف فاضلاب استفاده می شد. در حدود 3200 سال قبل از میلاد، آنها همچنین جهان را با اولین نمونه‌های شناخته شده از توالت یا دستشویی های آجری آشنا کردند.

مصر باستان

لوله های مسی زهکشی در هرم ساهور (2400 قبل از میلاد) و در یک مجموعه معبد مجاور کشف شده است.

آسیای شرقی باستان

شواهدی از برخی از قدیمی ترین چاه های آب ساخته شده توسط انسان در چین باستان (در اوایل 6000 تا 7000 سال پیش) کشف شده است. شواهد لوله کشی از سلسله های کین (221 تا 206 قبل از میلاد) و هان (206 قبل از میلاد تا 220 پس از میلاد) نیز کشف شده است.

تمدن دره سند

این تمدن در شرق آسیا شواهد اولیه زیادی برای تصفیه فاضلاب دارد. این تمدن از 3300 قبل از میلاد تا 1300 قبل از میلاد (در واقع از 2600 قبل از میلاد تا 1900 قبل از میلاد) دوام آورد و خانه های آن از خشت گلی یا گلی و همچنین آجر سفالی ساخته شده بود. اکثر خانه‌ها توالت شخصی خود را داشتند و فاضلاب از طریق زه‌کشی‌های زیرزمینی با آجرهایی که به دقت چیده شده بودند، دفع می‌شد. آنها یک سیستم مدیریت آب پیچیده برای آن زمان داشتند، با مخازن متعددی که ایجاد شده بود و از خانه ها به زهکش های عمومی بزرگتر متصل می شد. آب از پشت بام و حمام های طبقه فوقانی از طریق لوله های سفالی محصور یا لوله های باز منتقل می شد که در عمل به زهکش های خیابان تخلیه می شد.

اگر به تصفیه فاضلاب احتیاج دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب  پاک پساب اقلیم مراجعه کنید.

یونان باستان

تمدن مینوی کرت، معروف به تمدن یونان باستان کرت، اولین کسانی بودند که از لوله های سفالی زیرزمینی برای اهداف بهداشتی استفاده کردند. آنها یکی از اولین کسانی بودند که در حدود قرن 18 قبل از میلاد از توالت فلاش استفاده کردند.

مکزیک کلاسیک و اوایل مدرن

کشف شده است که مایاهای کلاسیک پالنکه، که در حدود قرن هفتم میلادی در جنوب مکزیک شکوفا شدند، دارای قنات‌های زیرزمینی و توالت‌های سیفون بودند.

در این بخش، به بررسی تاریخچه فاضلاب در جهان باستان و برخی تمدن ها به تفکیک پرداختیم. درباره تاریخچه فاضلاب در ایران باستان و تاریخچه فاضلاب در اروپا نیز در ادامه این مقاله به تفصیل سخن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

آیا مراحل تصفیه آب را میدانید مقاله مراحل تصفیه فاضلاب را بخوانید.

تاریخچه تصفیه فاضلاب در ایران باستان

اولین سیستم های بهداشتی در ایران ماقبل تاریخ بین سال های 3000 تا 2000 قبل از میلاد ساخته شد. در ایران باستان برای اولین بار به منظور آبرسانی از قنات های ایرانی و برای سرمایش از آب انبارها استفاده شد.

باستان شناسان ایرانی سیستم فاضلاب باستانی را در تخت جمشید، پایتخت ایران باستان در زمان سلسله هخامنشی، کشف کرده اند. بررسی باستان‌شناسی سیستم‌های فاضلاب باستانی تخت جمشید نشان می‌دهد که دارای کانالهای زهکشی و اصلی بسیاری به سمت شرق و غرب بودند. هنگامی که باستان شناسان بیش از 15 فوت را حفر کردند تا کانال هایی را که سیستم های فاضلاب باستانی را تشکیل می دادند، آشکار کنند، نقوش برجسته جدیدی کشف شد.

باستان شناسانی که تاریخچه آب و فاضلاب ایران را بررسی کرده اند، تخت جمشيد سه سيستم مجزا برای فاضلاب داشته است. یکی برای جمع آوری و انتقال آب باران به سمت آب های زیر زمینی و سیستم دیگری برای عدم ورود آب باران و تجمع آن در تخت جمشید و هم چنین یک سیستم برای دستشویی.

تصفیه فاضلاب به روش SBR چیست ؟ مقاله تصفیه فاضلاب SBR را بخوانید.

تاریخچه تصفیه فاضلاب در اروپا

با بررسی تاریخچه فاضلاب جهان، مشاهده می شود که بسیاری از شهرهای باستانی در جهان، سیستم های زهکشی داشتند. اما هدف اصلی آنها انتقال آب باران از پشت بام ها و پیاده روها بود. یک مورد قابل توجه، سیستم زهکشی روم باستان است. این سیستم شامل مجراهای سطحی بسیاری بود که به یک کانال طاقدار بزرگ به نام کلواکا ماکسیما (“فاضلاب بزرگ”) متصل بودند که آب زهکشی را به رودخانه تیبر می برد. کلواکا ماکسیما که از سنگ و در مقیاس بزرگ ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین بناهای موجود مهندسی رومی است.

طبق بررسی های تاریخ فاضلاب جهان و اروپا، در قرون وسطی پیشرفت کمی در زهکشی یا فاضلاب شهری وجود داشت. در این دوران از حوضچه‌ها استفاده می‌شد و بیشتر زباله‌ها به سادگی در ناودان‌ها ریخته می‌شدند تا توسط سیل از طریق زهکشی ‌ها تخلیه شوند. اولین فاضلاب بسته ساخته شده در پاریس در سال 1370 میلادی در خیابان مونمارتر طراحی شد و 300 متر طول داشت که برای کمک به مبارزه با بوی بد ساخته شده بود. توالت (کمدهای آب) در اوایل قرن نوزدهم در خانه ها نصب می شد، اما معمولاً به حوضچه ها وصل می شدند نه به فاضلاب.

در مناطق پرجمعیت، شرایط محلی به سرعت غیرقابل تحمل شد، زیرا آبگیرها به ندرت تخلیه می شدند و اغلب سرریز می شدند. تهدید سلامت عمومی آشکار شد. در انگلستان در اواسط قرن نوزدهم، شیوع وبا مستقیماً از منابع آب چاه آلوده به فضولات انسانی از طاق های مخفی و حوضچه ها نشات گرفت. پس از آن لازم شد که تمام کمدهای آب یا همان توالت ها در شهرهای بزرگتر به طور مستقیم به فاضلاب طوفان متصل شوند. این سیستم، فاضلاب را از نزدیک خانه ها به آب های مجاور منتقل می کرد. بنابراین، یک مشکل جدید پدید آمد: آلودگی آب های سطحی.

تاریخچه تصفیه فاضلاب صنعتی

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ساخت اولین تصفیه خانه های فاضلا صنعتی، عمدتاً در بریتانیا و ایالات متحده آغاز شد. به جای تخلیه مستقیم فاضلاب به آبهای مجاور، ابتدا فاضلاب از طریق ترکیبی از فرآیندهای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی که برخی یا بیشتر آلاینده ها را حذف می کرد، تصفیه شد. همچنین از دهه 1900، سیستم‌های جمع‌آوری فاضلاب جدید برای جداسازی آب طوفان از فاضلاب خانگی طراحی شد، به طوری که تصفیه خانه‌ها در دوره‌های بارانی، بیش از حد بارگذاری نمی‌شوند.

پس از اواسط قرن بیستم، افزایش نگرانی عمومی در مورد محیط زیست منجر به مقررات گسترده تر و دقیق تر روش های دفع فاضلاب شد. سطوح بالاتری از درمان مورد نیاز بود. به عنوان مثال، پیش تصفیه فاضلاب صنعتی، با هدف جلوگیری از تداخل مواد شیمیایی سمی با فرآیندهای بیولوژیکی مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب، اغلب به یک ضرورت تبدیل شد. در واقع، فن آوری تصفیه فاضلاب تا جایی پیشرفت کرد که حذف تقریباً همه آلاینده ها از فاضلاب امکان پذیر شد. با این حال، این امر به قدری گران بود که چنین سطوح بالای تصفیه معمولاً توجیه نمی شد.

در این دوره از تاریخ فاضلاب صنعتی، تصفیه خانه های فاضلاب به تاسیسات بزرگ و پیچیده ای تبدیل شده بودند و برای کارکرد آنها به انرژی قابل توجهی نیاز داشت. پس از افزایش قیمت نفت در دهه 1970، نگرانی برای حفظ انرژی به عامل مهمتری در طراحی سیستم های جدید کنترل آلودگی تبدیل شد. در نتیجه، دفع زمین و دفع زیرسطحی فاضلاب در صورت امکان، توجه بیشتری را به خود جلب کرد. چنین روش‌های کنترل آلودگی با فناوری پایین نه تنها ممکن است به صرفه جویی در انرژی کمک کند، بلکه ممکن است به بازیافت مواد مغذی و پر کردن منابع آب زیرزمینی نیز کمک کند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من