تصفیه فاضلاب به روش SBR چیست

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب به روش SBR

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب به روش SBR چیست

تصفیه فاضلاب به روش SBR یا Sequencing Batch Reactor سیستمی است که برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری استفاده می شود. SBR از فرآیند لجن فعال، پر کردن و کشیدن در یک مخزن برای دستیابی  به چندین فرآیند بیولوژیکی از جمله تصفیه هوازی و بدون اکسیژن استفاده می کند. از این سیستم در موارد زیادی برای تصفیه انواع فاضلاب استفاده می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا با تصفیه فاضلاب به روش SBR اطلاعات جامعی را کسب کنید.

سیستم SBR چیست؟

در واقع این سیستم ها (SBRs)، که به عنوان راکتورهای ناپیوسته متوالی نیز شناخته می شوند، سیستم های لجن فعال هستند که در تصفیه فاضلاب به کار می روند. سیستم های SBR ، ارتقاء یافته سیستم های لجن فعال معمولی هستند که با ادغام عملکردهای جداگانه در یک سیستم تصفیه واحد، عملکرد را بهینه کرده است. اجزای استاندارد SBR معمولاً شامل حوضه راکتور، مکانیسم تخلیه لجن آب، تخلیه پساب و سیستم کنترل فرآیند است. این مغایر با سیستم تصفیه فاضلاب به روش MBR است.

فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی (SBR) یکی از محبوب ترین فن آوری های تصفیه هوازی است که برای تصفیه فاضلاب شهری و فاضلاب صنایع مختلف از جمله پالایشگاه ها و کارخانه های پتروشیمی استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب به روش SBR چگونه کار می کنند؟

چهار مرحله اصلی برای فرآیند SBR وجود دارد.

  • شارژ : فاضلاب ابتدا به اولین محفظه نگهدارنده می رود، جایی که مواد جامد فیلتر می شوند. از آنجا، فاضلاب به مخزن SBR هدایت می شود.
  • هوادهی : پاکسازی بیولوژیکی توسط میکروارگانیسم ها اکنون در مخزن SBR انجام می شود. “لجن فعال” اکنون می تواند با میلیون ها میکروارگانیسم توسعه یابد و آب را تمیز کند.
  • مرحله استراحت : در مرحله استراحت، لجن زنده به پایین سیستم فرو می رود. این اجازه می دهد تا یک منطقه آب شفاف تر در بالای مخزن SBR تشکیل شود.
  • استخراج آب شفاف : فاضلاب تصفیه شده اکنون به یک آبراه تخلیه یا یک سیستم نفوذ وارد می شود. پس از آن، لجن از مخزن دوم به مخزن اول برگشت داده می شود.

فناوری bioCYCLE™ SBR ما راه حلی مقرون به صرفه و کارکرد آسان را ارائه می دهد که از نظر مکانیکی ساده، انعطاف پذیر و جمع و جور است، در حالی که به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد.

چرا تصفیه فاضلاب به روش SBR ؟

SBRها مشابه سایر سیستم‌های لجن فعال عمل می‌کنند، تنها تفاوت قابل توجه این است که تمام فرآیندهای تصفیه را از داخل یک مخزن انجام می‌دهند. بر خلاف سیستم های لجن فعال معمولی، SBR ها پس از پر شدن راکتور، یک منبع پیوسته از فاضلاب ورودی دریافت نمی‌کنند.

کاربرد SBR ها اجزای متعدد موجود در سیستم های لجن فعال معمولی را حذف می کند که شامل پمپ های لجن فعال برگشتی و لجن اولیه می‌شود. تکنسین ها فقط بر روی یک لجن در یک تنظیمات SBR برای هر دسته فاضلاب تصفیه شده تمرکز می کنند و انعطاف پذیری و کنترل بیشتری بر فرآیندهای تصفیه دارند. تأسیسات تصفیه ای که راکتورهای ناپیوسته متوالی را اجرا می کنند، می توانند کیفیت جریان پساب را با حذف ترکیبات آلی از طریق یک سیستم پیچیده جابجایی مواد جامد که شامل غلیظ کننده و هاضم هوازی است، به طور قابل توجهی بهبود بخشند.

این فناوری چندین مزیت عملیاتی و عملکردی نسبت به ASP معمولی ارائه می دهد. فرآیند SBR تمام عملکردهای یک کارخانه لجن فعال معمولی (حذف بیولوژیکی آلاینده ها، جداسازی جامد/مایع، و حذف پساب تصفیه شده) را با استفاده از یک حوضه با حجم متغیر واحد در یک حالت عملیات متناوب انجام می دهد که نیاز به زلال سازهای نهایی را برطرف می کند. عملکرد سیستم SBR مقرون به صرفه است و علاوه بر اینکه سیستمی انعطاف پذیراست قابل اطمینان هم هست. همچنین با این سیستم می‌توان رشد حجم‌دهی لجن را که یک مشکل رایج در فرآیندهای مرسوم و سایر سیستم‌های لجن فعال است، کنترل کرد.

کاربردهای یک سیستم SBR

SBR ممکن است برای حذف آلاینده ها از جمله COD، BOD، آمونیاک، نیترات و فسفر استفاده شود. پس از تکمیل چرخه ها، پساب تصفیه شده ممکن است مستقیماً به محیط یا فاضلاب تخلیه شود. عملکرد فرآیند bioCYCLETM SBR به دلیل ابزار دقیق و کنترل هایی که در هر سیستم گنجانده شده است، ساده شده است. هر فرآیند بیولوژیکی و ته نشینی نظارت می شود و می توان آن را از راه دور کنترل کرد تا از تصفیه کارآمد در هر چرخه اطمینان حاصل شود.

 در کاربردهای صنعتی مدیران معمولاً SBR ها را در سیستم های جریان کم به دلیل محدودیت های زمان خود پیاده سازی می کنند. با این حال، SBR ها به کمترین فضای ذخیره سازی در مقایسه با سیستم های لجن فعال معمولی نیاز دارند. به این ترتیب، مسئول  تأسیسات ممکن است SBR ها را با راکتورهای اضافی برای ایجاد سیستم های ترکیبی پیشرفته در صنایع مختلف نیز ترکیب بکند.

این فناوری راه حلی مقرون به صرفه با کارکرد آسان را ارائه می دهد که از نظر مکانیکی ساده، انعطاف پذیر است. قادر به تصفیه انواع پساب ها مانند فاضلاب شهری، دفن زباله و لبنیات است.

اگر به دنبال ارتقاء یک SBR قدیمی هستید، شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم می‌تواند تمام تجهیزات و تخصص مورد نیاز را برای تغییر حوضچه تصفیه موجود شما به راکتور بیوفیلم با بستر متحرک (MBBR)، بیوراکتور غشایی bioFLOW (MBR) یا bioPULSE Airlift MBR ارائه دهد.

مزایا و معایب تصفیه فاضلاب به روش SBR

این سیستم نیز هر سیستمی در اجرا و عملکرد مزایا و معایبی دارد.

֎ مزایای تصفیه فاضلاب به روش sbr

این سیستم کاربردهای شهری و صنعتی دارد  و تمام فرآیندهای بیولوژیکی از جمله تصفیه و ته نشین شدن در یک مخزن واحد رخ می دهد و با کاهش هزینه های نصب و راه اندازی سیستمی مقرون به صرفه است. کارکرد و نگهداری آسانی داشته و اتوماسیون کامل و نظارت از راه دور برای این سیستم ممکن است. با کاهش موثر BOD/COD سیستمی پرکاربرد بوده و قابلیت تعویض یا ارتقا این سیستم را محبوب کرده است. همین دلایل، باعث شده تا از این سیستم در معماری سبز نیز استفاده بشود.

֎ معایب سیستم تصفیه فاضلاب به روش sbr

SBR ها دارای معایب متعددی در مقایسه با سیستم های کنترل لجن فعال کمتر پیچیده هستند، از جمله هزینه های بالا، تعمیر و نگهداری پیچیده، تخصص فنی بالاتر، و ایرادات احتمالی در فرآیندهای یکسان سازی و هوادهی که ممکن است به روش های تصفیه اضافی نیاز داشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله بطور کامل تصفیه فاضلاب به روش sbr را بررسی کردیم. شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم تامین کننده پیشرو محصولات علمی با کیفیت برای طیف وسیعی از تنظیمات آکادمیک و آزمایشگاهی است. این شرکت بررسی های دقیق کیفیت را انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که شما بالاترین کیفیت محصولات علمی را دریافت می کنید. ما متحد مورد اعتماد شما در کشف

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من