تصفیه و بازیافت فاضلاب

محیط زیست با تصفیه!!

در نگاه اول شاید حفاظت از محیط زیست را در حفظ حیات وحش؛ کاهش آلودگی هوا و مانند آن بدانیم. اما آیا این اولین عنصر حیات آب؛ تا چه اندازه در حفظ یا آلودگی محیط زیست نقش ایفا می کند؟ یا اصلا نقش تصفیه فاضلاب در محیط زیست چیست؟

طبق سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مهم‌ترین تأثیرات فعالیت‌های انسان بر روی آبها در سه مورد خلاصه می‌شود: مصرف بیش از حد آب و از بین رفتن منابع آب و آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی. امروزه تأمین آب شیرین برای بعضی کشورها یک بحران جدی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش‌های این سازمان در سال ۲۰۰۱، در صورت عدم اقدامات مناسب، در سال ۲۰۳۰، ۳٫۹ میلیون نفر دچار این بحران خواهند شد. قابل توجه‌است که این بحران خود با روند کنونی افزایش جمعیت اوج نیز خواهد گرفت.

آب به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای بشری از دیرباز مورد توجه واستفاده انسان بوده است. رشد صنعت و تکنولوژی نیز نه تنها از نیاز انسان به آب کم نکرد، بلکه وابستگی او را به آب روز به روز افزایش داد. به جرأت میتوان گفت که امروزه ما برای تولید هرکالایی به مصرف آب نیازمندیم. دربرخی صنایع مانند صنایع لبنی بخشی ازآب پس از گذر از چند فرآیند به محصول تبدیل میگردد. و اما این منبع ارزشمند چگونه در معرض آلودگی قرار می گیرد؟

تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب : درمصارف شهری و بهداشتی حدود 50 درصد از آب مصرفی به فاضلاب تبدیل شده و دفع میگردد اما درمصارف صنعتی این نسبت به نوع فرآیند مورد استفاده بستگی دارد. در هنگام استفاده از آب در فرایند های صنعتی کیفیت آن دچار تغییر می گردد. به عنوان مثال هنگامی که از آب جهت شستشو در انواع صنایع استفاده می شود مواد شسته شده وارد جریان آب شده و موجب آلودگی آن می شوند.

درگذشته این فاضلابها بدون هیچ محدودیتی وارد منابع پذیرنده همچون چـاهها، رودخانه ها،دریاچه ها و دریاها میشد، درحالیکه امروزه با افزایش حجم این فاضلابها منابع طبیعی دیگر قادر به پذیرش و خود پالایی آنها نیستند. قوانین و الزاماتی که امروزه در اکثر جوامع برای دفع فاضلاب در نظر گرفته شده است، مستقیماً در جهت حفظ محیط زیست و ارتقای سطح سلامت انسانها وضع شده اند. همزمان با پیشرفت علوم و همچنین افزایش بارآلودگی و تنوع فاضلاب ها روش های تصفیه نیز از پیشرفت و تنوع روز افزونی برخوردار شده اند. اگرچه تفاوت های زیادی در روش های اجرای این سیستم ها می توان یافت اما چهارچوب کلی آنها تفریبا یکی است. در ادامه به شرح مختصری از این روش ها خواهیم پرداخت.

اهمیت بازیافت

دسترسی به آب شیرین یکی از مهمترین موضوعات حیات بشری است.مطابق برآوردهای جهانی ظرف پنجاه سال آینده شمار روزافزونی از مناطق جهان با بحران کمبود آب مواجه خواهند شد. این موضوع توجه جهانیان را به خود معطوف ساخته است به طوری که در دستور کار کنفرانس محیط زیست و توسعه 1992 ” آب به عنوان عامل کلیدی در توسعه پایدار” معرفی گشت.
اهداف و برنامه های مربوط به توسعه پایدار، با تمرکز بر مدیریت منابع طبیعی، به دنبال شناخت و برطرف کردن نیاز نسلهای آینده است. مشکلات جهانی به دلیل محدودیت دسترسی همیشگی به منابع آب سالم و مناسب شرب و بهداشتی به خصوص در مناطق خشک و کم باران، دولتها را به چاره اندیشی و بهره مندی از منابع جایگزین آب تازه و همچنین توسعه استراتژیهای بازیافت هدایت کرده است. یکی از مهمترین جایگزین ها برای محدودیت است. با تصفیه فاضلاب میتوان منبعی مناسب برای تامین کشاورزی و برخی نیازهای روزمره در دنیای مدرن یافت و جایگاه تاثیرگذار تصفیه فاضلاب در محیط زیست را بهتر دید.

روش های تصفیه فاضلاب

بطورکلی روشهای تصفیة فاضلاب را میتوان به سه دستة اصلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی نمود. به ندرت اتفاق می افتد که یکی از روشهای گفته شده بتواند تمامی خواسته ها را از سیستم تصفیه برآورده سازد. بنابراین در اکثر موارد لازم است که ترکیبی از روشهای فوق استفاده شود.

در ابتدا فاضلاب از محل تولید به اولین واحد تصفیه خانه وارد می شود. متناسب با وضعیت محل پروژه، انتقال فاضلاب می تواند ثقلی یا به وسیله ایستگاه پمپاژ صورت گیرد. در بخش اول، با ایجاد حالت ایستا و حداقل تلاطم، مواد قابل ته نشینی یا چربی و روغن که قادر به صعود به سطح فاضلاب هستند، از سیال جدا می شوند. هنگامی که فرآیند جداسازی انجام شد ، مایع وارد محفظه دوم می شود . این محفظه مجهز به سیستم هوادهی می باشد. وجود سیستم هوادهی کمک میکند تا هوا در اطراف محفظه گردش کرده و به این ترتیب موجب افزایش رشد باکتری های هوازی میگردد. این باکتری ها به تجزیه آلاینده های موجود در آب کمک و به طور موثر آن را تمیز می کند.

آخرین مرحله تصفیه خانه فاضلاب واحد ته نشینی ثانویه می باشد. این مخزن نهایی اجازه می دهد تا جامدات تصفیه شده که به صورت معلق در پساب وجود دارند، به وسیله کاهش سرعت سیال در کف مخزن ته نشین شوند و پساب امکان مصرف مجدد، دفع یا تخلیه در رودخانه و مسیل ها را مطابق با استانداردهای محیط زیستی به دست می آورد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد این روش ها به بخش مقالات مراجعه کنید و فراموش نکنیم که نقش تصفیه فاضلاب در محیط زیست بسیار تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button