پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

تصفیه فاضلاب یکی از ارکان توسعه پایدار و از اهداف ارتقای سطح سلامت جامعه میباشد. فاضلاب با دارا بودن 99 درصد آب و 1 درصد جامدات، منبع مناسبی برای بازیافت و استفاده مجدد از آب می باشد. از سوی دیگر آلودگی موجود در فاضلاب، یکی از منابع اصلی انتشار بیماری های واگیردار و نابودی اکوسیستم های گیاهی و جانوری میباشد. آلاینده های موجود فاضلاب دارای منشا آلی و معدنی میباشد که سهم منشا آلی، به طول معمول در برخی از فاضلاب ها بیشتر از مواد معدنی میباشد. از مهم ترین و موثر ترین روش های تصفیه فاضلاب های با منشا مواد آلی، استفاده از روش های هوازی میباشد. اگر قصد خرید پکیج تصفیه فاضلاب هوازی با ما همراه باشید.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

استفاده از فرایندهای هوازی، از متداول ترین روش های تصفیه فاضلاب است. از علل اقبال زیاد طراحان به روش های هوازی میتوان به راندمان بالای فرایندهای هوازی در تجزیه آلایندها های آلی و هزینه کمتر بهره برداری و نگهداری تاسیسات تصفیه خانه هوازی اشاره کرد.

فلسفه تصفیه مواد آلی با روش های بیولوژیکی بر دو اصل غذا و اکسیژن استوار است و عامل این نوع از تصفیه فعالیت میکروارگانیسم های هوازی میباشد که از مهم ترین آن ها می توان به هتروتروف ها اشاره کرد. این باکتری ها به منظور تکثیر و رشد خود نیازمند منبع انرژی، منبع کربنی که از مواد آلی به دست می آورند، مواد مغذی غیر آلی مانند نیتروژن و فسفر و در نهایت اکسیژن هستند. مصرف مواد آلی با تجزیه این مواد به دی اکسید کربن و آب و تولید سلول های جدید همراه است.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی، با طراحی شرایطی که به موجب آن سرعت و عملکرد تصفیه طبیعی هوازی به وسیله باکتری ها بیشتر میشود، باعث تصفیه فاضلاب میگردد. این پکیج ها هم میتواند به صورت منفرد به خصوص در تصفیه فاضلاب های بهداشتی، انسانی و خاکستری استفاده شود و هم میتواند بخشی از فرایند تصفیه در سایر فاضلاب ها به خصوص فاضلاب های صنعتی باشد.

روش های تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

روش‌های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب هوازی، انواع مختلفی دارد که مهم ترین آن ها را معرفی میکنیم:

 • فرایند لجن فعال متداول (Convectional Activated Sludge)
 • سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده (Extended Aeration Activated Sludge)
 • فرایند رشد چسبیده (Attached Growth Systems) که شامل فیلترهای چکنده (Trickling Filters) و راکتورهای بستر ثابت (Fixed Bed Reactors) هستند.
 • فرایند بیوفیلم‌های متحرک (Moving Bed Biofilm Reactors – MBBR)
 • راکتورهای بستر سیال (Fluidized Bed Reactors – FBR)
 • لجن فعال با غشای بیولوژیکی (Membrane Bioreactors – MBR)
 • راکتورهای بایولوژیکی پیوسته (Continuous Flow Stirred Tank Reactors – CSTR)
 • تصفیه با هوادهی پله‌ای (Step Aeration)
 • هوادهی سطحی (Surface Aeration)

مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی

استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی، مزایای متعددی دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی
 • کاهش بوی نامطبوع

فرآیندهای هوازی به دلیل استفاده از اکسیژن، مانع از تولید و انتشار بوی نامطبوع میشوند.

 • کارایی بالا در حذف مواد آلی

در فرآیندهای هوازی میکروارگانیسم‌های هوازی با استفاده از اکسیژن، مواد آلی را به آب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌کنند و از این ظریق، به طور موثر باعث حذف یا کاهش مواد آلی میشوند.

 • زمان ماند کمتر

برخلاف فرآیندهای بی‌هوازی، فرآیندهای هوازی معمولاً زمان ماند کمتری نیاز دارند.

 • تولید لجن کمتر و با کیفیت بهتر

به دلیل سرعت بالای تجزیه مواد آلی  در فرآیندهای هوازی ، تولید لجن کمتر است و لجن تولیدی دارای تثبیت بهتر و آبگیری راحت تری میباشد.

 • سهولت بهره‌ برداری و نگهداری

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی، معمولا از تجهیزات پیچیده ای استفاده نمیکند و به همین دلیل، دارای بهره برداری راحت تر و هزینه های کمتر برای نگهداری هستند.

 • انعطاف‌پذیری 

پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی می‌توانند در مقیاس‌های مختلف از تصفیه فاضلاب‌های خانگی کوچک تا تصفیه‌خانه‌های بزرگ صنعتی به کار روند.

اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی بخش های مختلفی دارد که به صورت یک سیستم یکپارچه برای تصفیه فاضلاب عمل می‌کنند و هر کدام تاثیر قابل توجهی در حذف آلاینده های فاضلاب دارد. مهم ترین اجزای تشکیل دهنده پکیج تصفیه فاضلاب هوازی به شرح زیر میباشد :

 • آشغالگیر / دانه گیر: به منظور حذف دانه یا جامدات درشت از جریان فاضلاب استفاده میشود.
 • مخزن متعادل‌سازی (Equalization Tank): فاضلاب را از جهت بار آلودگی و هیدرولیکی یکنواخت کرده و به واحدهای فرایندی منتقل میکند.
 • مخزن هوادهی (Aeration Tank): فرآیند اصلی هوادهی و تجزیه مواد آلی توسط میکروارگانیسم‌های هوازی در این مخزن صورت میگیرد. هوا از طریق دیفیوزرهای تعبیه شده در این واحد به داخل فاضلاب تزریق می‌شود تا اکسیژن لازم برای میکروارگانیسم‌ها فراهم شود.
 • دیفیوزرها یا دستگاه‌های هوادهی (Diffusers or Aerators): این تجهیزات هوا را به داخل مخزن هوادهی تزریق می‌کنند و باعث توزیع یکنواخت اکسیژن در فاضلاب می‌شوند.
 • مخزن ته‌نشینی (Sedimentation Tank): در این واحد، لخته های تشکیل شده ناشی از فعالیت میکروارگانیسم ها از جریان فاضلاب به وسیله نیروی ثقل جدا میشوند. لجن ته‌نشین شده به کف مخزن می‌رود و فاضلاب زلال شده به قسمت بعدی منتقل می‌شود.
 • پمپ‌های برگشت لجن (Sludge Return Pumps): این تجهیزات بخشی از لجن ته‌نشین شده را به مخزن هوادهی باز می‌گردانند تا فرآیند تجزیه مواد آلی تداوم یابد و غلظت میکروارگانیسم‌ها در مخزن هوادهی حفظ شود.
 • مخزن ذخیره لجن (Sludge Holding Tank): این مخزن برای نگهداری لجن اضافی که باید از سیستم خارج شود، استفاده می‌شود.
 • واحد گندزدایی (Disinfection System): این واحد شامل تجهیزاتی مانند تجهیزات کلرزنی یا لامپ‌های UV است که برای ضدعفونی نهایی فاضلاب تصفیه شده و حذف میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا استفاده می‌شود.
 • واحد فیلتراسیون (Filters): استفاده از واحدهای فیتراسیون نظیر اولترافیلتراسیون، فیلتر شنی و یا فیلتر کربنی به منظور بهبود عملکرد جداسازی مواد معلق از فاضلاب و ارتقای کیفی ظاهر پساب تصفیه شده صورت میگیرد.
 • مخزن خروجی (Effluent Tank): این مخزن برای نگهداری فاضلاب تصفیه شده نهایی که آماده تخلیه به محیط زیست یا استفاده مجدد است، استفاده می‌شود.

معایب پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی

معایب پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی

هرچند پکیج های تصفیه هوازی فاضلاب مزایای بسیاری دارند، اما دارای معایبی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه تعدادی از معایب این روش‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • مصرف زیاد انرژی

فرآیندهای هوازی  تصفیه فاضلاب، نیاز به هوادهی مداوم دارند که این امر مستلزم مصرف زیاد انرژی برای تامین اکسیژن مورد نیاز است. این موضوع می‌تواند هزینه‌های سرمایه گذاری اولیه را افزایش دهد و از نظر اقتصادی برای برخی از کاربردها نامناسب باشد.

 • تولید لجن

هرچند که مقدار لجن تولید شده در فرایندهای هوازی نسبت به فرایندهای بی‌هوازی کمتر است، اما باز هم این فرآیندها مقدار قابل توجهی لجن تولید می‌کنند که نیاز به مدیریت و دفع مناسب دارد. اگرچه استفاده از برخی فرایندهای هوازی مانند فرایند هوادهی گسترده، به مدیریت حجم و کیفیت لجن تولیدی کمک میکند.

 • نیاز به نگهداری

فرآیندهای هوازی به منظور حفظ کارایی سیستم، نیاز به نگهداری و کنترل دقیق دارند. این عملیات شامل نظارت مداوم بر پارامترهای کلیدی مانند اکسیژن محلول، pH، دما و غلظت لجن فعال است. عدم کنترل مناسب فرایند تصفیه، می‌تواند منجر به کاهش کارایی و مشکلات عملیاتی شود.

 • حساسیت به شوک های آلی

روش‌های هوازی به تغییرات ناگهانی در بار آلودگی و جریان فاضلاب حساس هستند. نوسانات شدید می‌تواند باعث کاهش کارایی سیستم و اختلال در فرآیند تصفیه شود.

 • نیاز به فضای بیشتر

برخی از فرآیندهای تصفیه هوازی به مخازن و تجهیزات بزرگتری نیاز دارند که این امر می‌تواند باعث نیاز به فضای بیشتر برای نصب سیستم شود.

 • پتانسیل تولید کف

فرایندهای تصفیه هوازی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی همچون تولید کف در مخازن هوادهی شود.

 • حساسیت بیشتر نسبت به دما

فرآیندهای هوازی به دما و شرایط محیطی حساس هستند. در دماهای پایین فعالیت میکروارگانیسم‌های هوازی کاهش یافته و کارایی تصفیه را تحت تأثیر قرار میدهد.

 • هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه بالا

راه‌اندازی یک سیستم تصفیه هوازی به دلیل استفاده از تجهیزات هوادهی احتمالا نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالاتری نسبت به فرایندهای بیهوازی دارد.

 • نیاز به مدیریت لجن

لجن تولید شده در فرآیندهای هوازی نیاز به مدیریت دقیق دارد تا از بروز مشکلات زیست محیطی جلوگیری شود.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هوازی به عوامل متعدد وابسته است که توجه به هر کدام از این عوامل در ارائه یک سیستم بهینه با قیمت مناسب تاثیر زیادی دارد.  تعدادی از این عوامل به شرح زیر هستند:

 • ظرفیت پکیج تصفیه

ظرفیت تصفیه پکیج تصفیه یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت است. پکیج‌هایی که ظرفیت بالاتری دارند معمولاً هزینه بیشتری دارند.

 • نوع فرآیند تصفیه

نوع فرآیند تصفیه هوازی انتخاب شده (مانند لجن فعال، MBBR، MBR و غیره) بر هزینه تاثیر می‌گذارد. برخی از فرآیندها ممکن است نیاز به تجهیزات و فناوری پیشرفته‌تری داشته باشند.

 • متریال و کیفیت تجهیزات مورد استفاده 

کیفیت و نوع مواد و تجهیزات مورد استفاده (مانند دیفیوزرها، پمپ‌ها، مخازن، سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ) نیز بر قیمت تاثیرگذار است. تجهیزات با کیفیت بالاتر و برندهای معتبر معمولاً گران‌تر هستند.

خرید پکیج تصفیه فاضلاب هوازی از پاک پساب اقلیم

از مهم ترین عواملی که امکان خرید یک سیستم کارا و با قیمت مناسب را فراهم میکند، استفاده از خدمات کارشناسی مناسب و انجام طراحی تخصصی سیستم های تصفیه فاضلاب میباشد. تعهد شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم به طراحی علمی، ساخت با کیفیت و توسعه پکیج های تصفیه فاضلاب هوازی از دلایل ارائه محصولات کارآ، موثر و با قیمت مناسب است که نیاز مصرف کننده را به انجام هزینه های بیشتر در زمان بهره برداری و نگرانی از عدم عملکرد صحیح پکیج برطرف میکند. جهت کسب راهنمایی در خصوص انتخاب بهترین سیستم تصفیه یا خرید پکیج تصفیه فاضلاب هوازی با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من