انواع بلوئر کدامند و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب چیست؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

انواع بلوئر

فهرست مطالب

انواع بلوئر کدامند و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب چیست؟

در تصفیه خانه فاضلاب، فاضلاب و لجن فعال نیاز به هوادهی دارند. هوادهی یک فرآیند کلیدی ضروری است. هوادهی فرآیند افزودن هوا به فاضلاب برای امکان تخریب زیستی اجزای آلاینده است. هوادهی اکسیژن را به باکتری ها برای تصفیه و تثبیت فاضلاب می دهد. برای آنکه تجزیه زیستی و در پی آن عمل تصفیه صورت پذیرد، لازم است به به باکتری ها تغذیه داده شود، که تغذیه آن ها، اکسیژن است. در این مقاله درباره انواع بلوئر و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب صحبت خواهیم کرد.

انواع بلوئر

انواع بلوئر

در یک تصفیه خانه فاضلاب، مصرف انرژی بلوئرهای هوادهی فاضلاب حدود نیمی از کل انرژی مصرفی را تشکیل می دهد. بنابراین انتخاب بلوئر مناسب نقش مهمی در صرفه جویی در هزینه های عملیاتی دارد.

اساسا چهار نوع بلوئر هوادهی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد:

 • بلوئر روتس (Roots blower)
 • بلوئر گریز از مرکز چند مرحله ای (Multistage centrifugal blower)
 • بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای با سرعت بالا (Single-stage high-speed centrifugal blower)
 • بلوئر بلبرینگ مغناطیسی (Magnetic bearing blower)

بلوئر روتس

یکی از انواع بلوئر ها بلوئر روتس است که از روتورهای دو یا سه پره برای ایجاد حرکت نسبی در سیلندر برای انتقال هوا استفاده می کند. بلوئر روتس پایدار، قابل اعتماد، با قدرت مکانیکی بالا، تعمیر و نگهداری آسان است.

در این نوع بلوئر هنگامی که فشار در یک محدوده خاص تغییر می کند، سرعت بدون تغییر باقی می ماند، در واقع سرعت جریان ثابت است.

بزرگترین ویژگی آن این است که وقتی فشار در محدوده مجاز تنظیم می شود، دبی کمی تغییر می کند. محدوده انتخاب فشار گسترده است و با افزایش فشار قدرت افزایش می یابد.

این نوع بلوئرها، یکی از انواع رایج بلوئرها در تصفیه خانه های فاضلاب می باشد. این نوع بلوئر توانایی تامین هد و دبی در مقیاس کوچک و بزرگ را دارد.

بلوئر روتس

چرا به این نوع بلوئر “روتس” گفته می شود؟

دمنده لوب دوار مثبت در دهه 1850 توسط برادران فرانسیس و فیلاندر روتس طراحی شد. بعداً در سال 1860 توسط برادران ثبت اختراع شد و نام Roots به نام طرح تبدیل شد. به همین دلیل به این نوع دمنده هوا “روتس” گفته می شود.

کاربرد بلوئر ساید چنل و روتس در تصفیه خانه

بلوئر هوادهی یکی دیگر از انواع بلوئر ها است که ساید چنل اغلب در ظرفیت های پایین و در محل هایی که فشار پایین تر است استفاده می شود.

بلوئرهای هوادهی روتس اغلب در تصفیه خانه هایی که فشار کاری و دبی هوای تولیدی بالاتر است، استقاده می گردد.

کاربرد بلوئر روتس

بلوئر گریز از مرکز چند مرحله ای

به بلوئر گریز از مرکز، بلوئر توربین نیز گفته می شود. با چرخش پروانه، فشار و سرعت گاز افزایش یافته و می تواند به طور مداوم هوا را در چهار خط تامین نماید.

اصل کار آن این است که وقتی موتور می چرخد، پروانه فن را به چرخش می کشاند. تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز، گاز به بیرون پرتاب می شود و جهت جریان تغییر می کند. انرژی جنبشی به انرژی فشار ساکن تبدیل می شود و گاز از درگاه اگزوز تخلیه می شود.

بلوئر گریز از مرکز را می توان با توجه به تعداد پروانه ها به بلوئر گریز از مرکز چند مرحله ای و بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای تقسیم کرد. بلوئر گریز از مرکز با سرعت کم چند مرحله ای معمولاً به بلوئر گریز از مرکز اطلاق می شود که روتور آن به صورت سری با دو یا چند پروانه روی یک دوک نخ ریسی متصل است. سرعت روتور آن 3000-3600r/min است.

در مقایسه با بلوئر روتس، بلوئر سانتریفیوژ چند مرحله ای کم سرعت دارای مزایایی مانند صدای کم، عملکرد پایدار و قابل اعتماد و راندمان بالا است. اما هنوز هم معایبی دارد، مانند اندازه بزرگ، سنگین وزن، عملکرد ضعیف تنظیم جریان، راندمان پایین و مصرف انرژی بالا.

بلوئر گریز از مرکز چند مرحله ای

دمنده گریز از مرکز تک مرحله ای با سرعت بالا

بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای با سرعت بالا از دهه 1990 با استفاده از “نظریه جریان سه بعدی” در طراحی کمپرسور گریز از مرکز و بلوئر توسعه یافته است. بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای از گیربکس برای افزایش سرعت استفاده می کند و با روغن موجود در گیربکس روغن کاری و خنک می کند.

بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای با سرعت بالا با تئوری جریان سه بعدی طراحی شده است. آن را بیشتر با قانون جریان سیال مطابقت می دهد. راندمان پروانه آن بسیار بالاتر از بلوئر سانتریفیوژ چند مرحله ای کم سرعت با پروانه دو بعدی است. و سازه ای در مرحله اول با عبور جریان کوتاه و تلفات کمتر می باشد. این باعث می شود راندمان آن 10٪ تا 15٪ بیشتر از بلوئر گریز از مرکز چند مرحله ای کم سرعت باشد.

بلوئر بلبرینگ مغناطیسی

بلوئر گریز از مرکز تعلیق مغناطیسی یک حالت تعلیق است که از اثر الکترومغناطیسی یا هوا تشکیل می شود. مقاومت اصطکاک کم و راندمان بالایی دارد. همچنین می تواند جریان هوا را از طریق پره های راهنمای وارداتی تنظیم کند. راندمان بلوئر گریز از مرکز تعلیق به دلیل نیروی اصطکاک کم بیشتر خواهد بود.

پروانه فن تعلیق مغناطیسی نیز از نوع پرسرعت تک مرحله ای می باشد. منحنی عملکرد آن شبیه به منحنی عملکرد بلوئر گریز از مرکز تک مرحله ای است. موتور پرسرعت یک پروانه جریان سه بعدی را مستقیماً به حرکت در می آورد، گیربکس را حذف می کند، افت مکانیکی انتقال را از بین می برد و به سرعت بالا دست می یابد.

در بالا به توضیح انواع بلوئر های هوا پرداختیم. اما لازم است بدانیم که در تصفیه خانه های فاضلاب، بلوئرهای روتس و گریز از مرکز (که به آن ها ساید چنل نیز گفته می شود) از سایر انواع بلوئر رایج تر و پرکاربردتر می باشند.

کاربرد بلوئر در تصفیه فاضلاب

اول از همه، مهم است که بدانیم چرا هنگام تصفیه فاضلاب به بلوئر نیاز است. بلوئر ها معمولاً برای تأمین هوادهی در تصفیه خانه های لجن فعال و تقویت هضم هوازی استفاده می شوند. آنها مواد جامد را در کانال ها و در واحدهای هوادهی معلق نگه می دارند که برای یک اکوسیستم تصفیه مناسب کاملاً ضروری است.

کاربرد بلوئر هوا در تصفیه فاضلاب ایجاد فشار قوی و ایجاد جریان هوای کارآمد برای تامین هوا در فرآیند هوادهی است. جریان هوا که به آن نرخ جریان نیز می گویند. هوا برای باکتری های هوازی یا میکروارگانیسم های طبیعی برای تصفیه فاضلاب مورد نیاز است.

سیستم دمنده هوا برای تولید جریان هوای ثابت فشار ایجاد می کند. بنابراین فشار هوا و سرعت جریان هوا عوامل بسیار مهمی برای یک بلوئر هوا هستند.

برای سفارش پکیج تصفیه فاضلاب به این صفحه مراجعه کنید.

انواع برند بلوئر هوادهی

امروزه شرکت های معتبر بسیاری، سازنده بلوئر هستند و از آن ها در تصفیه خانه های آب و فاضلاب استفاده می گردد. از جمله شرکت های سازنده می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • بلوئر ارزن Aerzen
 • بلوئر هوادهی روبوسکی Robuschi
 • بلوئر هوادهی لانگ تک Longtech
 • بلوئر هوادهی گریتک Greatech
 • بلوئر هوادهی گرین کو Green Co
 • بلوئر هوای کوبیچک Kubicek
 • بلوئر پدروجیل Pedrogil
 • بلوئر تراندین trundean
 • و …

برای تهیه و تامین و اطلاع از قیمت بلوئر هوادهی مد نظر خود می توانید با کارشناسان شرکت پاک پساب اقلیم در تماس باشید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من