آب قلیایی چیست و چه فوایدی دارد؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

آب قلیایی
آب قلیایی چیست و چه فوایدی دارد؟

آب قلیایی چیست؟

به بیان ساده، آب قلیایی آبی است که پتانسیل هیدروژن بالاتری نسبت به آب آشامیدنی معمولی دارد. سطح pH با مقدار یون هیدروژن موجود در یک محلول اندازه گیری می شود. غلظت بالای یون‌های هیدروژن باعث pH پایین (مواد اسیدی) می‌شود، در حالی که سطوح پایین یون هیدروژن منجر به pH بالا (مواد پایه) می‌شود.

مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است. هر چیزی کمتر از 7 (از 0 تا 6.9) اسیدی است و هر چیزی بالاتر از 7 (از 7.1 تا 14) بازی است. خون در رگ های شما کمی قلیایی است (pH = 7.4)، در حالی که صابون (pH = 12) و سفید کننده (pH = 13) بسیار قلیایی هستند. از طرف دیگر، قهوه کمی اسیدی است (pH = 5) و آب گوجه فرنگی (pH = 4) و آب لیمو (pH = 2) بسیار اسیدی هستند.

آب قلیایی چه آبی است؟

ترکیبات قلیایی (بازی) موادی مانند نمک ها، فلزات و مواد معدنی هستند که وقتی به آب اضافه می شوند، آن را قلیایی تر می کنند. آب همیشه حاوی مقداری جامدات محلول از جمله مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم، اما آب قلیایی تمایل به داشتن مقدار بیشتری از کل جامدات محلول دارد که سطح pH آن را افزایش می‌دهد. آب آشامیدنی معمولی معمولاً خنثی با سطح pH 7 و آب قلیایی کمی پایه با سطح pH حدود 8 یا 9 است.

فواید آب قلیایی چیست؟

به نظر می رسد این ایده که آب قلیایی دارویی، شفابخش و می تواند سلامتی مطلوب را به ارمغان بیاورد، مبتنی بر این باور است که خواص اسیدی موجود در بدن و خون عامل بیماری و بیماری است و باید خنثی شود. بنابراین، بدن قلیایی تر منجر به سلامتی بهتر می شود.

آب قلیایی حاوی چهار ماده معدنی اصلی است که به سلامت انسان کمک می کند:

کلسیم: برای سلامت استخوان ها و همچنین عملکرد قلب، ماهیچه ها و اعصاب مهم است

منیزیم: به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند و برای بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن ضروری است.

سدیم: فشار خون و حجم را تنظیم می کند و از عملکرد عصب/عضله حمایت می کند

پتاسیم: نوعی الکترولیت که برای عملکرد ماهیچه ها ضروری است و هضم سالم را تقویت می کند

وقتی صحبت از مزایای نوشیدن آب قلیایی می شود، ادعاهای زیادی وجود دارد، از جمله حمایت از سیستم ایمنی، کاهش وزن و مقاومت در برابر سرطان. اگرچه این ادعاها قابل توجه هستند، اما فاقد تحقیقات علمی اثبات شده هستند. با این حال، نوشیدن آب قلیایی چندین فواید سلامتی باورنکردنی دارد که از نظر علمی ثابت شده است.

همانطور که در مقالات پیشین درباره پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و مطالب مرتبط با حوزه فاضلاب پرداختیم اکنون نیز به خواص و ویژگی آب های قلیایی خواهیم پرداخت.

بهبود سلامت استخوان

برخی تحقیقات در مورد اثرات مصرف قلیایی بر استخوان ها انجام شده است. مطالعه‌ای که در مجله علمی Bone منتشر شد، تأثیر مثبتی بر تحلیل استخوان در افرادی که آب قلیایی غنی از بی‌کربنات مصرف می‌کردند، نشان داد.  تحلیل استخوان فرآیندی است که در آن سلول‌های استخوان قدیمی شکسته می‌شوند و با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند. تحلیل استخوان کمتر و بیشتر تراکم مواد معدنی باعث استحکام بهتر استخوان می شود. نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که “آب معدنی قلیایی غنی از بی کربنات و کلسیم، جذب استخوان را بیشتر از یک آب معدنی اسیدی غنی از کلسیم کاهش می دهد.”

تسکین رفلاکس اسید معده با آب قلیایی

مطالعه ای نشان داد که نوشیدن آب قلیایی با pH 8.8 می تواند به تسکین رفلاکس اسید کمک کند، زیرا سطح pH بالاتر، پپسین را می کشد، آنزیمی که در تجزیه پروتئین های غذایی نقش دارد و عامل اصلی رفلاکس اسید است. رفلاکس زمانی است که محتویات معده، که اسیدی هستند، به سمت لوله غذا پاشیده می‌شوند. رفلاکس اسیدی که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد، می‌تواند باعث آسیب و بیماری به نام بیماری ریفلاکس معده به مری یا GERD شود.

کاهش فشار خون بالا، قند خون و کلسترول

در سال 2016، دانشمندان در شانگهای دریافتند که سه تا شش ماه پس از نوشیدن آب قلیایی، افراد مبتلا به فشار خون بالا (فشار خون بالا)، قند خون بالا (دیابت) و چربی خون بالا (کلسترول) در هر یک از این عوامل اندازه گیری کمتری داشتند. محققان دریافتند که آب الکترولیت با pH بالا، ویسکوزیته خون، ضخامت و چسبندگی خون شما را پس از ورزش کاهش می دهد. این ممکن است به کاهش فشار قلبی عروقی ناشی از کم آبی کمک کند

افزایش هیدراتاسیون

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که نوشیدن آب قلیایی با کاهش قابل توجه وزن مخصوص ادرار، تأثیر مثبتی بر وضعیت هیدراتاسیون پس از ورزش بی هوازی دارد. مصرف آب قلیایی همچنین تأثیر مثبتی بر pH ادرار در طی پروتکل تست بی‌هوازی نشان می‌دهد. و استفاده کارآمدتر از لاکتات پس از تمرین تناوبی با شدت بالا. علاوه بر افزایش هیدراتاسیون، استفاده کارآمد از لاکتات منجر به افزایش انرژی می شود، زیرا لاکتات به عنوان منبع انرژی در عضلات اسکلتی عمل می کند.

در مقابل، افرادی که به طور منظم آب آشامیدنی مصرف می کردند، هیچ تغییری در مدت زمان مشابه نشان ندادند. این نتایج نشان می‌دهد که مصرف همیشگی آب قلیایی ممکن است یک ناقل تغذیه‌ای ارزشمند باشد که بر تعادل اسید-باز و وضعیت هیدراتاسیون و همچنین سطح انرژی در بزرگسالان سالم فعال تأثیر می‌گذارد.

افزایش طول عمر با آب قلیایی

مطالعه ای که در سال 2016 منتشر شد، تأثیر مصرف آب قلیایی را بر روی 150 موش طی یک دوره سه ساله بررسی کرد. نتایج نشان داد کسانی که آب قلیایی می‌نوشیدند، نشانه‌های طول عمر بیشتری داشتند، به عبارت دیگر، کمتر پیر می‌شدند و بیشتر عمر می‌کردند. بررسی بافت‌شناسی کلیه‌ها، روده‌ها، قلب، کبد و مغز موش‌ها به منظور بررسی خطر بیماری‌های مرتبط با نوشیدن آب قلیایی انجام شد. هیچ آسیب قابل توجهی وجود ندارد، اما تغییرات پیری ظاهر شد. اندام‌های حیواناتی که با آب قلیایی آب‌کشی می‌کنند، نسبتاً به کنترل‌ها اضافه می‌شوند و مزایای مصرف آب قلیایی در انسان را روشن می‌کنند.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، آب قلیایی فواید بسیاری برای سلامت انسان دارد و مصرف آن توصیه می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من