تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک چیست؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک چیست؟
تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک چیست؟

سپتیک تانک و ایمهاف تانک اجزای حیاتی سیستم های تصفیه فاضلاب هستند. مخازن سپتیک که معمولاً در محیط های مسکونی استفاده می شوند، از ته نشینی ثقلی و هضم بی هوازی برای جداسازی جامدات قابل ته نشینی و تجزیه آلاینده های آلی قبل از رهاسازی فاضلاب استفاده می کنند. در مقابل، مخازن ایمهاف طی یک طراحی دو بخشی، فرآیند جامع تری را ارائه می کند. این مخازن مراحل ته نشینی و هضم را جدا و جداسازی موثر جامدات و مایعات را تضمین می کنند. در ادامه به معرفی و معرفی موارد تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک میپردازیم.

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک جزء اساسی سیستم های درجای مدیریت فاضلاب است که معمولاً در مکان هایی که به خطوط فاضلاب شهری متصل نیستند استفاده می شود. این واحد به عنوان یک واحد تصفیه اولیه عمل می کند و فاضلاب را از توالت ها، دوش ها، سینک ها و دیگر منابع تولید دریافت و تصفیه می کند.

سپتیک تانک چیست؟

طراحی مخزن سپتیک تانک، اجازه ته نشین شدن ثقلی مواد جامد را می دهد که لایه ای به نام لجن را در کف مخزن تشکیل می دهند، در حالی که روغن و چربی که وزن مخصوص کمتری از فاضلاب دارند، به عنوان کف به سمت بالا شناور می شوند. فعالیت باکتری های بیهوازی در مخزن، موجب تجزیه مواد آلی شده و تا حدی فاضلاب را تصفیه می کند. مایع شفاف شده، که به عنوان پساب شناخته می شود، از مخزن خارج می شود و در یک زمین قابل زهکشی یا چاه جذبی دفع می شود؛ جایی که با نفوذ در لایه های خاک تحت فیلتراسیون طبیعی قرار می گیرد.

ایمهاف تانک چیست؟

ایمهاف تانک، راهکاری به منظور انجام تصفیه اولیه فاضلاب، از طریق فرآیندهای ته نشینی ثقلی و هضم بیولوژیکی در یک ساختار واحد استفاده می شود. این مخزن دو بخشی، دارای یک محفظه بالایی برای ته نشینی جامدات و یک محفظه پایینی برای هضم بی هوازی لجن ته نشین شده است. گرانش به فرآیند جداسازی کمک می کند: جامدات سنگین تر در محفظه بالایی ته نشین می شوند و یک لایه لجن تشکیل می دهند، در حالی که فاضلاب نیمه تصفیه شده برای هضم بیشتر به محفظه پایینی جریان می یابد.

ایمهاف تانک چیست

طراحی منحصر به فرد، امکان تصفیه کارآمد فاضلاب را با ایجاد مناطق مجزا برای ته نشینی و هضم و بهینه سازی تجزیه مواد آلی فراهم می کند. با انباشته شدن لجن در قسمت بالایی، تجزیه باکتریایی صورت می پذیرد و حجم آن کاهش می یابد و نیاز به دفع مکرر لجن به حداقل می رسد. پساب شفاف شده از قسمت پایینی را می توان برای انجام مراحل بعدی تصفیه، منتقل کرد یا به طور ایمن در چاه جذبی یا زمین های زهکشی رها کرد.

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک در طراحی آنها و فرآیندهایی است که برای تصفیه فاضلاب استفاده می کنند.

1. طراحی

  • سپتیک تانک: این یک معمولا سیستم دو محفظه است که در آن مواد جامد در قسمت پایین ته نشین می شوند و پتوی لجن را تشکیل می دهند در حالی که چربی و روغن و مواد سبک تر در قسمت بالایی به عنوان کف شناور هستند. لایه میانی از طریق اتصالات موجود در بافل میانی، به محفظه دیگری که به عنوان زلال ساز شناخته میشود، وارد میشود و پس از طی زمان طراحی شده، از سپتیک خارج میگردد.
  • ایمهوف تانک: نحوه طراحی ایمهاف تانک به این صورت است که بیشترین بهره برداری از نیروی گرانش برای جداسازی جامدات و شفاف سازی فاضلاب صورت پذیرد. این مخزن از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یک قسمت حاوی مواد ته نشین شده و لجن در کف و مواد سبک شناور شده در سطح و قسمت دیگر، فضایی برای هضم بیهوازی فاضلاب و در نهای خروج پساب زلال شده میباشد.
تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک در طراحی

2. عملکرد

  • Septic Tank: عمدتاً از طریق هضم بی هوازی و ته نشینی ثقلی عمل می کند و تا حدی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نماید.
  • ایمهاف تانک: فرآیندهای ته نشینی و هضم را جدا و تجزیه مواد آلی را بهینه می کند. با ایجاد مناطق متمایز برای ته نشین شدن و هضم، امکان تصفیه بهتر را فراهم نموده و نیاز به حذف مکرر لجن را به حداقل می رساند.

3. کارایی و استفاده

  • سپتیک تانک: معمولاً در محیط های مسکونی و کاربردهای در مقیاس کوچک مدیریت فاضلاب استفاده می شود.
  • ایمهاف تانک : اغلب در جوامع کوچکتر، تاسیسات صنعتی یا مناطقی که به یک پیش تصفیه فاضلاب کارآمدتر و صرفه جویی در فضا نیاز است استفاده می شود.

مزایای ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک

مخزن Imhoff چندین مزیت نسبت به مخزن سپتیک سنتی دارد:

1. تصفیه کارآمدتر

2. بهره وری بالاتر در فضای اشغالی

3. نیاز کمتر به تعمیرات و نگهداری

4. مدیریت بهتر لجن

معایب ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک

معایب ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک

1. پیچیدگی طراحی بیشتر

2. مشکلات بالقوه بوی نامطبوع

3. چالش های تعمیر و نگهداری به دلیل پیچیدگی سیستم

4. نیاز به نیروی متخصص در نصب و راه اندازی

5. قیمت بالاتر

سخن پایانی

مدیریت فاضلاب، از مهمترین اقدامات ایمنی و بهداشتی در جوامع انسانی میباشد. استفاده از تاسیسات پیش تصفیه مانند سپتیک تانک و ایمهاف تانک، یکی از پر کاربردترین گزینه های مدیریت و تصفیه فاضلاب است. در مقاله ای که خواندید تلاش کردیم به معرفی این دو واحد پیش تصفیه، توضیح تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک و همچنین مزایا و معایبی که ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک دارد، بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید این دو واحد پیش تصفیه با ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من