انواع دریچه منهول را بشناسید

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

دریچه منهول
انواع دریچه منهول را بشناسید

دریچه منهول ، یک صفحه قابل جابجایی می باشد که بر روی دهانه حفره یا چاه دسترسی قرار داده می شود. دهانه ای به اندازه کافی بزرگ برای عبور شخص از آن که به عنوان نقطه دسترسی برای طاق یا لوله زیرزمینی استفاده می شود. در واقع دریچه منهول برای جلوگیری از افتادن هر کسی یا هر چیزی و جلوگیری از ورود افراد و مواد غیرمجاز طراحی شده است. در این مقاله درباره دریچه های منهول صحبت خواهیم کرد.

دریچه منهول چیست؟

سطح زیرین یک شهر بزرگ مملو از تاسیسات زیرسطحی است: فاضلاب، فاضلاب طوفان، تونل بخار، و راهروهای تاسیساتی. راه‌های دسترسی، به نام منهول‌ها، در فواصل زمانی معین به این مجرای زیرسطحی حفر می‌شوند تا به کارگران تعمیر و نگهداری اجازه دسترسی به آن‌ها را بدهد. منهول ها مورد نیاز است تا مردم بتوانند تاسیسات زیرسطحی را تمیز، بازرسی یا تعمیر کنند.

به محض اینکه مردم شروع به زندگی در شهرها کردند، مشکل این بود که با زباله های انسانی چه کنیم. اولین شهرها در کنار رودخانه های بزرگ ساخته شدند که به عنوان فاضلاب روباز عمل می کردند. این به دلیل طاعون های دوره ای که از ضایعات بیش از حد انسانی در تماس نزدیک با مردم ناشی می شد، به سختی رضایت بخش بود. مهندسان عمران رومی با اختراع فاضلاب زیرزمینی این مشکل را حل کردند. فاضلاب رومی که با دست حفر شده بود و با آجر پوشیده شده بود، زباله های یک شهر را جمع آوری کرده و در پایین دست ته نشین می کرد. رومی ها راه های دسترسی به این فاضلاب ها را برای تمیز کردن دوره ای ایجاد کردند. سرپوش‌های سنگی منهول که این راه‌های دسترسی را پوشانده است، هنوز در شهر قدیمی رومی جراش در اردن دیده می‌شود.

دریچه منهول

مدت زیادی طول کشید تا تمدن مدرن به سطح رومیان برسد. ساخت و ساز در سیستم فاضلاب شیکاگو در سال 1856 آغاز شد. شهر نیویورک تا سال 1870 تنها 200 مایل (320 کیلومتر) خط فاضلاب کشیده شده بود، در مقایسه با 6200 مایل (10000 کیلومتر) امروز. اولین منهول ها با درپوش احتمالاً در اوایل قرن نوزدهم نه برای فاضلاب، بلکه برای لوله کشی آب یا گاز شهری ساخته شدند. هیچ یک از دریچه های این منهول ها تا به امروز شناخته شده نیست.

قطر دریچه منهول باید حداقل 22 اینچ (56 سانتی متر) باشد، اما می تواند تا 60 اینچ (1.5 متر) قطر داشته باشد. وزن پوشش متوسط ​​بین 250 تا 300 پوند (113-136 کیلوگرم) است. مهم است که دریچه منهول فاضلاب سنگین باشد زیرا فاضلاب می‌تواند گاز متان تولید کند که می‌تواند پوشش‌های سبک وزن را از مسیر خارج کند و گازهای مضر را وارد خیابان کند.

جنس دریچه منهول

دریچه چدنی منهول: دریچه منهول در جنس های مختلفی از جمله چدن، بتن یا ترکیبی از این دو ساخته می شود. این باعث می شود آنها ارزان، قوی و سنگین باشند و معمولاً بیش از 113 کیلوگرم وزن دارند. وزن به نگه داشتن آنها در هنگام عبور ترافیک از روی آنها کمک می کند و برداشتن آنها را برای افراد غیرمجاز بدون ابزار مناسب دشوار می کند.

دریچه کامپوزیتی منهول همچنین دریچه منهول ممکن است از پلاستیک تقویت شده با شیشه یا سایر مواد کامپوزیت ساخته شود (به ویژه در اروپا، یا جایی که سرقت درپوش نگران کننده است). امروزه دریچه های منهول از جنس کامپوزیتی به دلیل برتری نسبت به دریچه بتنی، کاربرد و استفاده بیشتری دارند.

جنس دریچه منهول

دریچه های منهول معمولاً دارای “سوراخ‌های انتخاب” هستند که یک ابزار دسته قلاب برای بلند کردن آنها وارد می‌شود. این دریچه ها محل عبور نور و همچنین برای باز کردن درب منهول می باشند. البته به جای آن نیز می توان از آهنرباهای الکتریکی نیز استفاده کرد.

علیرغم وزن و ماهیت دست و پا گیر آنها، روکش منهول ها گاهی اوقات به سرقت می روند، معمولاً برای فروش مجدد به عنوان قراضه، به ویژه هنگامی که قیمت فلز افزایش می یابد. این اتفاقا بیشتر در مورد دریچه های چدنی اتفاق می افتد. به همین خاطر یکی دیگر از دلایل استفاده از دریچه های کامپوزیتی، عدم سرقت آن هاست.

شکل ظاهری دریچه منهول

دریچه منهول دایره ای شکل

این سؤال که چرا روکش‌های منهول معمولاً گرد هستند (در برخی کشورها) زمانی که مایکروسافت شروع به پرسیدن آن به عنوان سؤال مصاحبه شغلی کرد، مشهور شد. این مسئله که در اصل به عنوان یک ارزیابی روانشناختی از نحوه برخورد با یک سؤال با بیش از یک پاسخ صحیح مورد استفاده قرار می‌گرفت، تعدادی توضیح جایگزین را ایجاد کرده است، از توضیح توتولوژیک یا منطقی (“پوشش منهول‌ها گرد هستند زیرا منهول‌ها گرد هستند”) تا توضیح فلسفی. .

دلایل اینکه اغلب دریچه های منهول گرد هستند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • لوله های گرد قوی ترین و کارآمدترین شکل در برابر فشردگی زمین در اطراف خود هستند.
  • پوشش منهول گرد با قطر معین دارای سطح کمتری نسبت به پوشش مربعی با همان عرض است، بنابراین مواد کمتری برای ریخته‌گری درب منهول مورد نیاز است که به معنای هزینه کمتر است.
  • روکش‌های دایره‌ای برای همسو شدن با منهول نیازی به چرخش ندارند.
  • روکش منهول گرد را می توان با رول شدن راحت تر جابجا کرد.
  • یک ریخته‌گری فلزی صاف گرد معمولاً در مرکز خود تاب می‌خورد (مقعر یا محدب) و لبه را صاف و یکنواخت نگه می‌دارد، در حالی که یک ریخته‌گری با چندین ضلع معمولاً در گوشه‌های خود تاب می‌خورد که به رنده اجازه می‌دهد تا هنگام عبور ترافیک از آن تاب بخورد.

دریچه منهول دایره ای

دریچه منهول غیر دایره ای

اشکال دیگر منهول، معمولا مربع یا مستطیل را می توان یافت. به عنوان مثال، در انگلستان تقریباً تمام دریچه های منهول مربع یا مستطیل و گاهی اوقات مثلثی هستند، اما تقریباً هرگز دایره ای نیستند. نشوا، نیوهمپشایر، برای داشتن پوشش های مثلثی منهول که در جهت جریان زیرین قرار دارند، غیرمعمول است. در سال 2011، شهر شروع به حذف تدریجی مثلث ها کرد، که توسط یک ریخته گری محلی ساخته شده بودند، زیرا آنها به اندازه کافی بزرگ نبودند که استانداردهای ایمنی مدرن را رعایت کنند و سازنده ای برای مثلث های بزرگتر پیدا نشد. برخی از منهول ها در همیلتون، برمودا، مثلثی و لولایی هستند. برخی از پوشش های مثلثی آب اصلی نیز در سانفرانسیسکو وجود دارد.

دریچه منهول غیر دایره ای

شرکت پاک پساب اقلیم تامین کننده انواع دریچه منهول چدنی، کامپوزیتی و نانو کامپوزیتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من