تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی از چه روشی انجام می شود؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی از چه روشی انجام می شود؟
تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی از چه روشی انجام می شود؟

تصفیه فاضلاب کاغذ سازی از موارد پرکاربردی است که این روزها به دغدغه افراد تبدیل شده است. یکی از بزرگترین چالش های جوامع شهری در قرن اخیر، کاهش اثرات فعالیت های صنعتی بر انسان و محیط زیست میباشد. این فعالیت ها به شیوه های مختلفی بر سلامت انسان و محیط زیست و اکوسیستم های گیاهی و جانوری تاثیر میگذارد و در این میان، تولید پسماندهای صنعتی مانند فاضلاب کارخانه ها از بزرگترین معضلات مورد توجه سازمان های حفاظت از محیط زیست و دولت ها در سراسر جهان است. فاضلاب های صنعتی حاوی آلاینده های مختلفی است که از فرآیندهای تولید و فرآوری صنعتی ناشی می‌شود. این آلاینده‌ها می‌توانند شامل مواد شیمیایی سمی، فلزات سنگین، رنگ‌ها، روغن‌ها، ضایعات آلی و بیولوژیکی و سایر مواد آلاینده باشند. کنترل اثرات این پسماندها، از مهمترین برنامه های دولت ها در حوزه محیط زیست میباشد و در این حوزه، کاهش تولید پسماندهای صنعتی از یک سو و تصفیه و پاکسازی این پسماندها از سوی دیگر، دو برنامه اصلی در مواجهه با این معضل زیست محیطی بوده است.

تصفیه فاضلاب صنعتی به معنای حذف یا کاهش آلودگی‌ها و مواد آلاینده از فاضلاب صنعتی است. این فرآیند شامل مراحل مختلفی مانند جداسازی ذرات بزرگ، ته نشینی، تصفیه بیولوژیکی و تصفیه شیمیایی و گندزدایی میباشد. با انجام این مراحل، مواد آلاینده موجود در فاضلاب صنعتی به طور موثری حذف می‌شوند و آب پاک شده قابل استفاده مجدد یا دفع بهداشتی در طبیعت میگردد.

یکی از صنایع پر کاربرد در جهان، تولید کاغذ و مقواست و مراحل مختلف فرایند تولید و بازیافت آن، مقادیر قابل توجهی فاضلاب را تولید می کند. این فاضلاب که به پساب کارخانه کاغذسازی معروف است حاوی آلاینده های مختلفی است که قبل از تخلیه یا استفاده مجدد باید تصفیه شوند. در این مقاله درباره اهمیت تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و همچنین راه های تصفیه آن صحبت می کنیم.

اهمیت تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی

صنعت کاغذ و فرآیند تولید کاغذ به آب زیادی نیاز دارد و یکی از صنایع پر پساب به شمار می رود. در کارخانه های کاغذسازی معمولا از خمیر به عنوان خوراک کاغذ استفاده می شود و از منابع سلولزی مانند چوب و بامبو نیز برای تولید خمیر استفاده می شود. به طور کلی از سه ماده اولیه مختلف در صنعت خمیر و کاغذ به عنوان الیاف غیر چوبی و مواد چوبی استفاده می شود. پساب از فرآیند خمیرسازی و رنگرزی تولید شده و براساس تخمین سالانه حدود 100 میلیون کیلوگرم آلاینده های سمی از این صنعت خارج می شود. علاوه بر حجم زیاد، پساب صنایع کاغذسازی دارای غلظت بالایی از آلاینده های فاضلاب به خصوص COD می باشد. این مقاله درباره تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و روش تصفیه فاضلاب را شرح می دهد.

اهمیت تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی

آلاینده های فاضلاب صنایع کاغذسازی بسیار متنوع بوده و ساختار پیچیده ای دارد که احتیاج به تصفیه فاضلاب قبل از دفع در محیط دارند. به دلیل موارد زیر تخلیه فاضلاب تصفیه نشده از کارخانه کاغذسازی ممکن است خطرهای زیادی را برای محیط زیست به همراه داشته باشد:

  1. به علت بودن الیاف ریز که به شکل جامدات معلق در فاضلاب وجود دارند، امکان گرفتگی دریچه ها، پمپ ها و کانال ها وجود دارد.
  2. پساب هایی که در صنایع کاغذسازی تصفیه نشوند باعث می شود آب پایین دست را تا 80 کیلومتر آلوده کند.
  3. ترکیب های شیمیایی پیچیده و رنگ زیاد موجود در فاضلاب کاغذسازی باعث شده که فرآیند تجزیه آنها بسیار آرام انجام شود.
  4. با توجه به اینکه مواد شیمیایی و رنگ های زیادی وارد جریان آب می شوند، امکان افزایش شدید مصرف اکسیژن در آب زیاد است و این مسئله سطح اکسیژن موجود در آب را کاهش داده و به زندگی آبزیان آسیب زیادی وارد مینماید.

اگر قصد خرید پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی را دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

مشخصات کیفی فاضلاب صنایع کاغذسازی و مقواسازی

پساب کارخانه کاغذسازی معمولاً دارای سطوح بالای مواد آلی، جامدات معلق و جامدات محلول است. همچنین ممکن است حاوی لیگنین، الیاف، رنگ‌ها، حلال‌ها، مواد شیمیایی غیرآلی (مانند کلرات‌ها و کلریدها) و مقادیر کمی از فلزات سنگین باشد. کیفیت فاضلاب صنایع کاغذسازی بسته به نوع کاغذ تولید شده و فرآیندهای تولید مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.

مشخصات کیفی فاضلاب صنایع کاغذسازی و مقواسازی

در جدول زیر مقادیر کلی پارامترهای کیفی فاضلاب کاغذسازی نشان داده شده است:

پارامترمقدار
BOD52500-14000 میلیگرم در لیتر
cod8000-22000 میلیگرم در لیتر
ph8-9.5
ts4410
tss3300

در صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به معرفی این پکیج ها پرداخته ایم.

روش تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ سازی و مقواسازی

فاضلاب صنایع خمیر سازی و کاغذسازی حاوی مقادیر زیادی مواد جامد و محلول است. فرایند های اصلی مورد استفاده برای حذف مواد جامد از فاضلاب صنایع کاغذسازی عبارت است از غربالگری، ته نشینی/ زلال سازی و شناورسازی (فلوتاسیون). روش انتخاب شده بستگی به ویژگی های ماده جامد حذف شده و الزامات موجود در کیفیت پساب تصفیه شده دارد.

جداسازی جامدات از فاضلاب با کمک آشغالگیرها، دانه گیرها و مخازن ته نشینی انجام می شود. آشغالگیر ها واحدهایی هستند که طبق فرآیند الک/فیلتراسیون عمل می کنند. عملکرد آشغالگیر ها حذف اجزای درشت، حجیم و فیبری از پساب ها است. سیستم‌های دانه گیر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به طراحی ،به صورت دانه گیرهای طولی و دایره ای و گردابی مورد استفاده قرار میگیرند.

روش تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ سازی و مقواسازی

صنعت کاغذسازی از انواع روش های تصفیه فاضلاب استفاده می کند. مشخص نمودن چگونگی ترکیب فرایندها وابسته به مشخصات کیفی فاضلابی است که قصد تصفیه آن را داریم.

1. فرایند های ته نشینی

یکی از روش ها در تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، استفاده از فرایندهای ته نشینی میباشد. فرایند های ته نشینی، ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش های جداسازی مواد جامد از فاز مایع است. راندمان بالا در مراحل بعدی تصفیه فاضلاب زمانی حاصل می شود که مواد جامد معلق در آن تا حد امکان در یک مخزن ته نشینی، ته نشین شده و لجن ته نشین شده از آن مخزن خارج شود. تجهیزات ته نشینی با مجموعه ای از صفحات لاملا به ویژه برای فاضلاب های با غلظت بالای الیاف- همچون فاضلاب کاغذسازی- استفاده می شود.

جهت خرید پکیج های تصفیه آب خاکستری از صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری دیدن کنید.

2. فرایند های تصفیه بیولوژیکی

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب برای تجزیه آلاینده های محلول در فاضلاب ها طراحی شده است که به وسیله میکروارگانیسم ها صورت میپذیرد. میکروارگانیسم ها از این مواد برای بقا و تولید مثل استفاده می کنند. در واقع، این آلاینده های آلی به عنوان مواد مغذی برای میکروارگانیسم ها عمل مینمایند؛ با این حال، شرط لازم برای چنین فعالیت زیستی این است که آلاینده ها، محلول در آب و غیر سمی باشند.

3. فرایند های تصفیه بی هوازی

از اوایل دهه 1980، تصفیه بی هوازی فاضلاب های صنعتی کاربرد گسترده ای در تصفیه فاضلاب کاغذ سازی پیدا کرده است. صدها تصفیه خانه بر مبنای فرایند های بیهوازی، در حال تصفیه طیف وسیعی از فاضلاب های صنایع خمیرسازی و کاغذسازی میباشند.تصفیه بی هوازی که جزو فرایند های تصفیه بیولوژیکی میباشند، بیشتر برای فاضلاب های حاصل از کارخانه های بازیافت کاغذ، به ویژه در هنگام تولید کاغذ مقوا استفاده می شود.

4. فرایندهای تصفیه هوازی

میکروارگانیسم های هوازی برای انجام فعالیت متابولیکی خود به اکسیژن نیاز دارند. در تصفیه فاضلاب، اکسیژن به صورت هوا توسط تجهیزات مخصوص هوادهی به فاضلاب تزریق می شود. تصفیه هوازی، امکان تجزیه بیولوژیکی کامل فاضلاب کارخانه کاغذسازی را فراهم می کند. تصفیه خانه هایی که به صورت هوازی کار می کنند، پایداری عملکردی بالاتری را نشان می دهند و نسبت به نوسانات فاضلاب و پارامترهای کیفی حساسیت کمتری دارند.

5. ته نشینی ثانویه

ته نشینی ثانویه برای جداسازی زیست توده (لجن فعال) تشکیل شده در راکتورهای بیولوژیکی در نظر گرفته شده است و بنابراین یک عنصر کلیدی در مراحل پایانی تمام تصفیه خانه های بیولوژیکی محسوب میشود. کیفیت عملکرد فرآیند ته نشینی به همان اندازه که خود تصفیه بیولوژیکی برای کیفیت پساب نهایی حیاتی است، پر اهمیت است.

6. تصفیه پیشرفته و ثالثیه

تصفیه ثالثیه یا پیشرفته فاضلاب، برای حذف آلاینده های موجود در فاضلاب های خاصی است که با تصفیه ثانویه قابل حذف نیستند استفاده می شود. فرآیندهای مختلف تصفیه برای حذف نیتروژن، فسفر، مواد جامد معلق اضافی، مواد آلی سخت تجزیه پذیر یا جامدات محلول ضروری است. با این وجود، فرآیندهای پیشرفته تصفیه گاهی با تصفیه اولیه یا ثانویه (مثلا، افزودن مواد شیمیایی به زلال سازهای اولیه یا حوضچه های هوادهی برای حذف فسفر) ترکیب و یا به جای تصفیه ثانویه استفاده می شوند.

تصفیه پیشرفته فاضلاب در صنعت کاغذسازی عمدتاً بر روی راکتورهای غشایی بیولوژیکی اضافی، تصفیه ازن و تکنیک‌های فیلتراسیون غشایی مانند میکرو، اولترا یا نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس متمرکز است.

سخن پایانی

رهاسازی فاضلاب صنایع مختلف در طبیعت بدون انجام فرایندهای تصفیه، تبعات عمدتا جبران ناپذیری برای سلامت انسان و محیط زیست او به همراه دارد. در این میان، تصفیه فاضلاب کاغذسازی به عنوان یکی از صنایعی که آب زیادی مصرف میکند و جامدات محلول و غیر محلول بسیاری را در فاضلاب خود دارد، از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم، در حوزه تصفیه فاضلاب کاغذ سازی خدمات مشاوره، طراحی، تولید، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه فاضلاب و همین طور بهسازی و توسعه تصفیه خانه های مربوطه را ارائه می نماید. جهت کسب راهنمایی یا اطلاع از هزینه خرید پکیج های تصفیه فاضلاب کاغذ سازی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من