تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ از چه روشی انجام می شود؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ از چه روشی انجام می شود؟

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ از چه روشی انجام می شود؟

تصفیه فاضلاب کشتارگاه نقش حیاتی در پایداری محیط زیست و حفاظت از سلامت عمومی ایفا می‌کند که شامل فرایند پیچیده‌ای از تکنیک‌ها و فناوری‌های  پیشرفته است. تصفیه مناسب فاضلاب کشتارگاه منجر به حذف آلاینده‌های مضر، حفاظت از منابع آبی و کاهش خطر آسیب به سلامت انسان و محیط زیست می‌شود و یک سرمایه گذاری ضروری به شمار می‌رود که به دنبال آن اثرات زیست محیطی پساب به حداقل رسیده و میزان بهره‌وری این صنعت افزایش خواهد یافت.

در این مقاله به بررسی خصوصیات فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام و فناوری‌ها و تکنیک‌های مختلف برای تصفیه مؤثر آن می‌پردازیم.

منابع اصلی تولید فاضلاب کشتارگاه

منابع اصلی تولید فاضلاب کشتارگاه

منابع تولید فاضلاب کشتارگاه شامل 4 بخش زیر است:

 • فاضلاب حاصل از فضولات دام‌ها در محل نگهداری، سالن‌های تخلیه، بخش ورود حیوانات به محل کشتار و محل بهاربند
 • فاضلاب حاصل از مو، پشم و کرک زدایی، تخلیه محتویات شکم، آماده سازی پوست، آماده سازی روده، شست و شوی سیرابی و زبان و شست و شوی خون و لاشه
 • فاضلاب ناشی از نظافت سردخانه‌ها، تانک‌های ته نشینی و ذخیره، بخش بی استخوان کردن گوشت، بخش بسته بندی، قطعه بندی و خطوط رندرینگ
 • آب تمیز سیستم‌های تهویه، پشت‌بام‌ها، آب باران، کمپرسورها و سیستم‌های خنک کننده

در صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تمامی موارد مربوط به این پکیج ها را توضیح داده ایم.

مشخصات کمی و کیفی فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام

فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ از آلوده‌ترین فاضلاب‌های صنعتی به شمار می‌روند که از اصلی‌ترین شاخصه‌های فیزیکی و شیمیایی این نوع فاضلاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارامتربازه غلظت
PH6.5-8.5
دما25-35 سانتی گراد
کل جامدات معلق (TSS)1500-5000 میلی گرم در لیتر
اکسیژن خواهی شیمیایی (COD)5000-10000 میلی گرم در لیتر
اکسیژن خواهی بیولوژیکی(BOD)1500-5000 میلی گرم در لیتر
نیتروژن کل کجدال5-500 میلی گرم در لیتر
فسفر کل5-100 میلی گرم در لیتر
چربی، روغن و گریس (FOG)100-2000 میلی گرم در لیتر
کل جامدات محلول (TDS)2000-6000 میلی گرم در لیتر
آمونیاک نیتروژن100-1000 میلی گرم در لیتر
نیترات نیتروژن5-50 میلی گرم در لیتر
کل باکتری کلیفرم1×10^7 – 3×10^9  MPN/100 میلی لیتر
 • میزان PH پساب می‌تواند بر عملکرد فرایندهای تصفیه فاضلاب کشتارگاه تأثیر بگذارد و همچنین می‌تواند اثرات زیست محیطی به همراه داشته باشد. فاضلاب کشتارگاه بسته به نوع عملیات صنعت، می‌تواند اسیدی یا قلیایی باشد. به عنوان مثال، استفاده از اسیدها برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن می‌تواند منجر به کاهش pH شود، در حالی که وجود خون می‌تواند سطح PH را افزایش دهد.
 • دمای فاضلاب می‌تواند بر سرعت واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی تأثیر بگذارد. دماهای بالاتر می‌تواند سرعت این واکنش ها را افزایش دهد، در حالی که دمای پایین تر منجر به کاهش سرعت این فرایند می‌شود.
 • میزان مواد جامد معلق (TSS) از منابع مختلفی از جمله بافت‌های حیوانی، کود و خوراک دام به دست می‌آید که می‌تواند در فرایندهای تصفیه فاضلاب کشتارگاه مشکلاتی ایجاد کند و همچنین به آبزیان و کیفیت آب‌های سطحی آسیب برساند.
 • فاضلاب کشتارگاه به دلیل وجود مواد آلی از فضولات و بافت‌های حیوانی دارای BOD بالایی است. سطوح بالای BOD می‌تواند در فرایندهای تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ اختلال ایجاد کرده و همچنین  باعث کاهش اکسیژن در توده‌های آب دریافتی شود که منجر به اثرات نامطلوب بر زندگی آبزیان می‌شود.
 • فاضلاب کشتارگاه به دلیل وجود مواد آلی از فضولات و بافت‌های حیوانی COD بالایی دارد. سطوح بالای COD نشان دهنده وجود ترکیبات سمی و خطرناک در فاضلاب است.
 • فاضلاب کشتارگاه حاوی سطوح بالایی از فسفر و نیتروژن ناشی از فضولات و بافت‌های حیوانی است که باعث اوتروفیکاسیون محیط‌های آبی و رشد بیش از حد جانداران می‌شود.
 • میزان بالای چربی‌ها، روغن‌ها و گریس (FOG) فاضلاب کشتارگاه می‌تواند منجر به مسدود شدن لوله‌ها و سایر تجهیزات شود.
 • آمونیاک شکلی از نیتروژن است که در طی تجزیه ترکیبات نیتروژن دار در فضولات و بافت‌های حیوانی تولید می‌شود. فاضلاب کشتارگاه حاوی سطوح بالایی از آمونیاک است که اگر بدون تصفیه در محیط‌های آبی ریخته شود می‌تواند برای آبزیان سمی باشد.
 • باکتری های کلیفرم معمولاً به عنوان عامل آلودگی مدفوعی آب شناخته می شوند. مقادیر زیاد باکتری کلیفرم موجب افزایش عفونت در افراد می‌شود.
مشخصات کمی و کیفی فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام

اگر قصد خرید پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی را دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

روش تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ

همان‌طور که اشاره کردیم، فاضلاب کشتارگاه حاوی انواع آلاینده‌ها مانند مواد آلی و معدنی، چربی‌ها، روغن‌ها و گریس است و قبل از تخلیه باید تصفیه شود.

روش تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ

روند تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ شامل چندین مرحله است که در زیر توضیح داده شده است:

֎ تصفیه فیزیکی فاضلاب کشتارگاه

این اولین مرحله تصفیه بوده و شامل حذف مواد جامد بزرگ و شن از فاضلاب است. تصفیه فیزیکی معمولاً مراحل غربالگری، ته نشینی و حذف شن را شامل می‌شود. غربالگری شامل عبور فاضلاب از یک صفحه یا فیلتر مشبک برای حذف اجسام جامد بزرگ مانند استخوان و غضروف حیوانات است. ته نشینی شامل راکد نگه داشتن فاضلاب برای ته نشین شدن مواد سنگین و جداسازی مواد جامد معلق از سطح فاضلاب است. در مرحله حذف شن نیز جداسازی ذرات سنگین مانند شن و ماسه از فاضلاب صورت می‌گیرد.

֎ چربی زدایی

این مرحله شامل حذف چربی‌ها، روغن‌ها و گریس (FOG) از فاضلاب است. چربی زدایی معمولاً از طریق چربی گیری و استفاده از عوامل شیمیایی اجرا می‌شود. در مرحله شناورسازی، چربی‌ها و روغن‌های شناور از سطح فاضلاب حذف شده و در ادامه افزودن عوامل شیمیایی، به تسریع تجزیه و امولسیون FOG باقی مانده کمک می‌کنند.

֎ متعادل سازی

این مرحله شامل تنظیم pH و دمای فاضلاب برای تسهیل فرایند تصفیه بیولوژیکی در گام بعدی است. تعادل سازی معمولاً از طریق افزودن مواد شیمیایی و استفاده از مبدل‌های حرارتی حاصل می‌شود.

֎ تصفیه بیولوژیکی

این مرحله در فرایند تصفیه فاضلاب کشتارگاه بسیار حائز اهمیت است و شامل استفاده از میکروارگانیسم‌ها برای تجزیه و حذف آلاینده‌های آلی از فاضلاب می‌شود. متداول‌ترین انواع تصفیه بیولوژیکی عبارت‌اند از: هوادهی گسترده EAAS، لجن فعال اختلاط کامل (CMAS)، پتوی لجن بی هوازی با جریان بالا (UASB) و راکتور تصفیه بی‌هوازی بستر ثابت (UAFB). در فرایند هوادهی گسترده EAAS، اکسیژن به فاضلاب اضافه می‌شود تا رشد میکروارگانیسم‌هایی را که مواد آلی را مصرف و تجزیه می‌کنند، تسهیل کند. CMAS شامل مخلوط کردن فاضلاب با میکروارگانیسم‌ها در یک مخزن یا حوضچه بزرگ است و میکروارگانیسم‌ها مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می‌کنند. فرایندهای UASB و UAFB فرایندهای بی هوازی هستند که مواد آلی موجود در فاضلاب را به بیوگاز تبدیل می‌کنند.

֎ کلرزنی

مرحله نهایی تصفیه، ضدعفونی است که شامل استفاده از کلر برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های باقی مانده در فاضلاب است. کلر به روشی کنترل شده اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود که ضدعفونی مؤثر است و در عین حال اثرات محیطی کلر را به حداقل می‌رساند. کلرزنی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که فاضلاب تصفیه شده برای استفاده مجدد یا تخلیه به محیط در نظر گرفته شود.

برای شناخت پکیج های مناسب تصفیه فاضلاب دامداری مقاله تصفیه فاضلاب دامداری را مطالعه کنید.

مزایای تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام

همان‌طور که در بخش‌های قبل توضیح دادیم، پساب کشتارگاه‌ها عاملی مخرب و خطرناک برای محیط زیست و سلامت انسان‌ها به شمار می‌رود.

مزایای تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام

تصفیه فاضلاب کشتارگاه مرغ و دام شامل مزایا و کاربردهای بسیاری است که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • فاضلاب تصفیه نشده کشتارگاه حاوی انواع آلاینده‌ها مانند مواد آلی و معدنی، چربی‌ها، روغن‌ها و گریس است که در صورت تخلیه می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند. تصفیه فاضلاب این آلاینده‌ها را از بین می‌برد و آن را برای تخلیه به محیط زیست ایمن‌تر می‌کند.
 • فاضلاب تصفیه نشده کشتارگاه حاوی پاتوژن‌های مضر است که منجر به بیماری افراد می‌شود. تصفیه فاضلاب این عوامل بیماری زا را از بین می‌برد و آن را برای تخلیه یا استفاده مجدد ایمن‌تر می‌کند.
 • به‌کارگیری روش‌های مناسب در تصفیه فاضلاب کشتارگاه می‌تواند به استفاده مجدد آن در فرایندهای کشاورزی و صنعتی، و همچنین کاهش استفاده از منابع آب شیرین کمک کند.
 • پساب تصفیه شده کشتارگاه را می‌توان در آبزی پروری مورد استفاده قرار داد و منبع مواد مغذی برای ماهی‌ها و سایر آبزیان را فراهم کرد.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله فرآیند IDEA در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی را مطالعه کنید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه پساب کشتارگاه‌ها به عنوان یکی از آلوده‌ترین فاضلاب صنایع حامل خطرات جدی برای محیط زیست و سلامت افراد است، تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام و مرغ، امری مهم و ضروری به شمار می‌رود. شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم آماده ارائه خدمات تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی، مشاوره، و اجرای سیستم‌های تصفیه فاضلاب با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و مطابق با نیازهای صنعت است. این شرکت در نظر دارد تا با بهره گیری از بهترین فناوری‌ها، بتواند سیستم‌هایی با کمترین تأثیر زیست محیطی و با هزینه‌های اجرایی و فنی مقرون به صرفه، ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان پاک پساب اقلیم در تماس باشید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من