آشغالگیری در تصفیه فیزیکی

آشغالگیری در تصفیه

آشغالگیری در تصفیه فیزیکی : مجموعه عملیاتی که به منظور آماده کردن آب برای مصارف مورد نظر اجرا نی شود تصفیه آب و مجموعه تاسیسات و تجهیزاتی که عملیات تصفیه را در بر میگیرد، تصفیه خانه نامیده می شود. بنابراین برای تهیه آبی مناسب برای شرب و مصارف عمومی شهری، یک رشته عملیات در تصفیه خانه آب به مورد اجرا گذاشته می شود تا آب دریافتی از منابع آب را با کیفیتی قبل قبول در چهارچوب استاندارد آب اشامیدنی تحویل نماید.

تصفیه چیست؟

عملیاتی که در تصفیه خانه آب آشامیدنی در رابطه با تصحیح کیفیت آب اجرا می شود، بستگی به کیفیت آب منابعی دارد که برای تامین آب آشامیدنی در نظر گرفته می شود و طرح تاسیسات پکیج تصفیه فاضلاب نیز با در نظر گرفتن اینکه آب تصفیه شده برای مصارف شرب و برای مصارف عمومی شهری به کار برده خواهد شد پیش بیمی می شود.

فرایندهای تصفیه آب

از نظر کلی تصفیه خانه ها شامل گروهی از واحد ها و تجهیزات خواهند بود که بر اساس کیقیت آب و محل مصرف آب تصفیه شده ، به کار گرفته خواهند شد. مراحل نصفیه معمولا شامل مراحل فیزیکی(مکانیکی)، تصفیه شیمیایی و سالم سازی آب است.

تصفیه فیزیکی آب

هرگونه تصفیه ای که در آن به وسیله روشهای فیزیکی عوامل آلودگی از آب حذف می شوند، تصفیه فیزیکی آب نامیده می شود. از جمله دانه گیری، زلال سازی، صاف سازی، و استفاده از اشعه ماورای بنفش در سالم سازی آب را می توان نام برد.

تصفیه شیمیایی آب

هر گونه تصفیه ای که در آن به کمک مواد شیمیایی عوامل آلودگی از آب حذف شوند تصفیه شیمیایی آب نامیده می شود. انعقا، سختی زداییُ کلر زنی نمونه هایی از تصفیه سیمیایی است.

سالم سازی آب

هر گونه روش فیزیگی و یا شیمیایی که موجب حذف عوامل بیولوژیکی بیماری زا از آب گردد، روش سالم سازی نامیده می شود. صاف سازی و کلر زنی از این گروه است.


آشغالگیری و حذف ماسه

از جمله مراحل تصفیه فیزیکی آشغالگیری و حذف ماسه است.

آشغالگیری در تصفیه آب

در آبگیری از آبهای سطحی شاخ و برگ و الیاف و یا مواد دیگر شناور به وسیله شبکه های آشغالگیر از آب جدا می شوند. این شبکه ها مواد شناوری را که همراه است در خود نگه میدارند و مانع ورود آنها به بخش بعدی تصفیه خانه می شوند. آشغالگیر ممکن است در محل ورود آب به تصفیه خانه و یا ورود آب به تاسیسات انتقال آب به تصفیه خانه نصب شده باشد و در هر حال روزانه حداقل یک بار باید تمیز شود. انواع آشعالگیر با توجه ویژگی های آنها  و کاربرد و موقعیت مورد نیاز انتخاب می شود.

موادی که روش آشغالگیر جمع می شوند. باید بعد از جمع آوری از نزدیکی آب دور برده شوند و بهتر است هر چه زودتر از تصفیه خانه به خارج حمل گردند.

حذف ماسه

این بخش از تاسیسات در برداشت آبهای زیرزمینی در صورتی که چاه و یا چاههای مورد بهره برداری ماسه دهی داشته باشند، نصب می شود تا ماسه و نرمه ماسه را قبل از ورورد آب به بخش های دیگر تصفیه حذف کرده باشند. دستگاهی که معمولا به کار برده می شود به نام سیکلون خوانده شده و روزانه حداقل یک مرتبه شیر تخلیه تحتانی را که ماسه جمع آوری شده را بیرون می دهد باز و بسته می کنند. در مورد برداشت از آبهای سطحی از ته نشینی ساده برای حذف مواد قابل ته نشینی از جمله ماسه و نرمه ماسه استفاده می شپود.

 این دو مرحله تنها مرحله کوچکی از کل فرایند تصفیه است. مراجل زیادی برای به حد استاندرد رساندن کیفیت آب انجام می شود که  در مقالات قبل به آن پرداخته شده و این موضوع همچنان مورد بحث در مقالات بعدی خواهد بود.  برای مطالعه بیشتر در زمینه تصفیه فیزیکی به مقاله مربوطه در سایت مراجعه کنید.

برگرفته از نشریه 177  راهنمای بهره برداری و نگهداری واحدهای تصفیه خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button