آنچه باید درباره تصفیه خانه فاضلاب بدانید!

تصفیه خانه فاضلاب

در پی کمبود منابع آبی در سراسر جهان، همواره بحث تصفیه آب، مطرح بوده است. اما موارد مصرف مجدد، می‌تواند روی نحوه تصفیه تاثیر بگذارد. برای مثال، اگر قرار باشد آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده شود، معمولا نیاز به تصفیه با درصدهای بالا نیست و این آب را می‌توان با تصفیه فاضلاب، در تصفیه خانه فاضلاب ، تهیه کرد.

در این مقاله نگاهی کلی به کارکرد عمومی تصفیه خانه فاضلاب خواهیم داشت و به سوال های پایه در این زمینه پاسخ می دهیم.

تصفیه خانه فاضلاب چیست و چگونه کار می کند؟

اساس تصفیه خانه فاضلاب، عبور و گردش جریان هوا و هوادهی پساب است. در واقع همیشه این باکتری ها هستند که کار تصفیه را انجام می‌دهند و ما در تصفیه خانه ها با تامین وسایل مورد نیاز آن‌ها، سرعت رشد و عملکرد آن‌ها را برای تجزیه فاضلاب بالا می بریم و یا به عبارت دیگر آنها را تشویق به تصفیه می کنیم. هدف از تصفیه  این است که پساب های بسیار تمیزتر و سازگار با محیط زیست ارائه شود. فرآیند تصفیه در تصفیه خانه ها و سپتیک تانک ها تا حدودی مشابه بوده اما دارای تفاوت های کلیدی است. با توجه به دبی فاضلاب ورودی، اندازه و ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب تعیین می شود.

wastewater treatment

شکل 1 – یک تصفیه خانه فاضلاب

مراحل تصفیه فاضلاب

در تمامی انواع پکیج تصفیه فاضلاب، در ابتدا فاضلاب از محل تولید به اولین واحد تصفیه خانه وارد می شود. متناسب با وضعیت محل پروژه، انتقال فاضلاب می تواند ثقلی یا به وسیله ایستگاه پمپاژ صورت گیرد. در بخش اول، با ایجاد حالت ایستا و حداقل تلاطم، مواد قابل ته نشینی یا چربی و روغن که قادر به صعود به سطح فاضلاب هستند، از سیال جدا می شوند.

در میان روش های مختلف تصفیه فاضلاب ، مهم ترین تفاوت بین یک تصفیه خانه کامل با سپتیک تانک در بخش های بعدی می باشد. هنگامی که فرآیند جداسازی انجام شد ، مایع وارد محفظه دوم می شود . این محفظه مجهز به سیستم هوادهی می باشد. وجود سیستم هوادهی کمک میکند تا هوا در اطراف محفظه گردش کرده و به این ترتیب موجب افزایش رشد باکتری های هوازی میگردد. این باکتری ها به تجزیه آلاینده های موجود در آب کمک و به طور موثر آن را تمیز می کند.

آخرین مرحله تصفیه خانه فاضلاب واحد ته نشینی ثانویه می باشد. این مخزن نهایی اجازه می دهد تا جامدات تصفیه شده که به صورت معلق در پساب وجود دارند، به وسیله کاهش سرعت سیال در کف مخزن ته نشین شوند و پساب امکان مصرف مجدد، دفع یا تخلیه در رودخانه و مسیل ها را مطابق با استانداردهای محیط زیستی به دست می آورد. چگونگی تخلیه پساب خروجی از تصفیه خانه ها در قیاس با واحد سپتیک، یکی دیگر از تفاوت های مهم این دو گونه از سیستم های تصفیه می باشد؛ زیرا پساب خروجی از سپتیک تانک استانداردهای لازم را جهت تخلیه بی واسطه در پذیرنده های طبیعی ندارد. برای مثال چنانچه قصد دفع پساب را داشته باشید می بایست آن را در چاه های جاذب دفع نموده و به این ترتیب اجازه تصفیه دیگری توسط لایه های درونی زمین با به پساب بدهید.

آیا تخلیه لجن های سیستم تصفیه فاضلاب الزامی است؟

هدف از احداث تصفیه خانه فاضلاب، انجام فرایند پالایش تا حد ممکن است. این فرایند متناسب با روش تصفیه و سایر مشخصات فنی تصفیه خانه، در طول زمان تولید لجن دارد و در مدت زمان مشخصی نیاز به تخلیه میباشد؛ اگرچه اغلب به مراتب کمتر از یک سپتیک تانک نیاز به تخلیه دارند. بنابراین مهم است که یک تصفیه خانه به طور منظم حداقل یک بار در سال یا طبق دستورالعمل های راهنمای استفاده و نگهداری سیستم عمل تخلیه صورت گیرد.

مزایای تصفیه خانه های فاضلاب

  • قابل اعتماد است و در صورت کاربری بر اساس دستورالعمل ها و نگهداری مناسب، بعید است با مشکل روبرو شوید.
  • قابل نصب حتی در مکان های چالش برانگیز یا کوچک
  • مقرون به صرفه در طول زمان به دلیل مصرف کم انرژی و اپراتوری آسان

معایب تصفیه خانه های فاضلاب

  • این سیستم برای کارکردن به منبع ثابت برق نیاز دارد
  • سالانه و در صورت بروز مشکلات احتمالی نیاز به تعمیر و نگهداری فنی با حضور کارشناسان مربوطه دارد.
  • طراحی و نصب سیستم باید توسط متخصصان مربوطه انجام شود.

همانطور که گفته شد ، شاید مهم ترین چالش در استفاده ازیک سیستم تصفیه فاضلاب نیاز به به تعمیرات دوره ای  و ارائه خدمات مربوط به نگهداری توسط شرکت سازنده پکیج تصفیه می باشد. این بدان معناست که انتخاب یک شرکت مناسب جهت طراحی اقتصادی و با کیفیت بالا که ارائه دهنده خدمات پس از فروش باشد و در تمام سال های استفاده از سیستم تصفیه، پشتیبان دائمی و حامی فنی تصفیه خانه شما باشد، الزامی است.

اینجا و در شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم ما نه تنها آماده پاسخ به سوالات احتمالی شما در زمینه طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب هستیم، همچنین به شما این اطمینان را می دهیم که در صورت استفاده از محصولات ما، همواره تیم فنی شرکت را در کنار خود و پاسخگوی نیازهای فنی و کارشناسی خود خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سفارش، خرید، نصب و راه اندازی و یا خدمات پس از فروش در دوره نگهداری محصولات، با شماره های درج شده در بخش تماس با ما، ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button