انعقاد در فاضلاب ها

انعقاد در فاضلاب ها

انعقاد در فاضلاب ها : پساب ها برای رهاسازی در طبیعت نیازمند تصفیه شدن هستند تا به استانداردهای مجاز برسند و موجب تخریب محیط زیست نگردند. تصفیه مکانیکی،‌ بیولوژیکی،‌ شیمیایی از مراحل تصفیه فاضلاب هستند. در بخش مقالات سایت به صورت مفصل تری در مورد تصفیه مکانیکی مطالبی ارائه شده است. در ادامه در مورد تصفیه شیمایی مختصری توضیح داده خواهد شد.

تصفیه شیمیایی

اساس کار در تصفیه شیمیایی استفاده از مواد شیمیایی برای تصفیه فاضلاب است. علاوه بر اینکه می توان از این مواد برای گندزدایی و ضدعفونی و کشتن میکروب های موجود در فاضلاب استفاده کرد، این مواد برای تاثیرگذاری روی مواد نامحلول خارجی نیز کاربرد دارند.

تاثیر روی مواد نامحلول خارجی

یکی از مهمترین روشهایی که با کمک مواد شیمیایی برای جداسازی مواد معلق موجود در فاضلاب استفاده میشود عبارتند از:

  • انعقاد یا لخته سازی
  • شناور سازی
  • جذب سطحی

انعقاد یا لخته سازی

هدف از انعقاد یا لخته سازی این است که با استفاده از مواد شیمیایی، مواد معلق سبک و به ویژه مواد نامحلول و کلوئیدی شکل را به صورت لخته ها و قطعات بزرگی در آورده تا در اثر وزن خود ته نشین شوند. به عبارت دیگر انعقاد عملی است تشدید کننده عمل ته نشینی در تصفیه مکانیکی.

استفاده از مواد منعقد کننده در تصفیه فاضلاب، مقدار لجن به دست آمده را در استخرهای ته نشینی را دو تا سه برابر افزایش می دهد. به علاوه لجنی که با مواد شیمیایی استخراج می شود، گاز بیشتری تولید می کند. به عبارت دیگر افزودن مواد شیمیایی منعقد کننده، درجه تصفیه فاضلاب را افزایش میدهد.

دستگاههای اضافه کننده مواد شیمیایی به فاضلاب، نخست محلول رقیق شده مورد نظر را با آب تهیه کرده و سپس آن را طبق نتایج آزمایشگاهی با نسبت از پیش تعیین شده به فاضلاب می افزایند.

شناورسازی

برعکس عمل لخته سازی از شناورسازی برای جداسازی مواد سبک موجود در فاضلاب استفاده می شود. مواد شیمیایی اضافه شده در این روش موجب می شود که ذرات هوا به مواد معلق موجد در فاضلاب چسبیده و وزن مخصوص آن را کاهش داده و موجب افزایش سرعت بالاروندگی آن می شود.  در این روش مواد  معلق در فاضلاب به صورت کف روی استخر ظاهر می شود.

جذب سطحی

برخی از مواد شیمیایی مانند کربن فعال به علت خاصیت جذب سطحی زیاد می توانند ذرات معلق و کلوئیدی موجود در فاضلاب را جذب کنند. استفاده از اینگونه مواد در تصفیه پساب برخی از کارخانه های بسار موثر است.

جمع بندی

تصفیه شیمیایی یکی از مراحل تصفیه فاضلاب است و انعقاد با کمک مواد شیمیایی لخته ساز یکی از رایج ترین روش های جداسازی مواد معلق در تصفیه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button