برکه تثبیت فاضلاب (WPS) چیست و انواع آن کدام است؟

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

برکه های تثبیت فاضلاب

فهرست مطالب

برکه تثبیت فاضلاب (WPS) چیست و انواع آن کدام است؟

برکه تثبیت فاضلاب یا WSP، حوضچه های بزرگ و کم عمقی هستند که با سدهای خاکی محصور و در آن ها فاضلاب بر اثر فرایندهای طبیعی توسط جلبک ها و باکتری ها تصفیه می شود. این روش، یکی از روش های تصفیه فاضلاب می‌باشد که در برخی موارد، بسیار کاربردی و همچنین به صرفه به حساب می‌آید. در ادامه به بررسی برکه های تثبیت فاضلاب پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید.

برکه تثبیت فاضلاب

به علت استفاده از فرایندهای طبیعی، در فرآیند برکه تثبیت فاضلاب ، سرعت اکسیداسیون در آن ها کم و در نتیجه زمان ماند هیدرولیکی زیاد و حدود 30 تا 50 روز می باشد.

این برکه تثبیت به ویژه از نظر هزینه و الزامات نگهداری و حذف باکتری های مدفوعی، به اندازه کافی در مقایسه با سایر روش های تصفیه فاضلاب برای ظرفیت های بیش از 100 نفر، مزایای متعددی دارند. برکه ها در اقلیم های گرم یعنی جایی که زمین به مقدار کافی در دسترس و دما برای عملکرد این برکه ها مناسب است، مهم ترین روش تصفیه فاضلاب محسوب می شوند.

انواع برکه های تثبیت فاضلاب

 1. برکه تثبیت اختیاری
 2. برکه تثبیت فاضلاب تکمیلی
 3. برکه های بی‌هوازی

علاوه بر این لاگون های هوادهی، برکه هایی هستند که در آن ها تجهیزات مکانیکی هوادهی تعبیه شده و احداث واحد در ابعاد کوچکتر را میسر می کند.

وجود دیوارهای متعدد برای اطمینان از ایجاد الگوی جریان قالبی و طولانی کردن مسیر جریان برای برکه های تکمیلی ضروری است. صرف نظر از کاهش مرگ و میر باکتری ها، این کار غلظت فیتوپلانکتون ها (جلبک ها) را در پساب نهایی کاهش می دهد.

برکه های تثبیت فاضلاب
برکه های تثبیت فاضلاب

توالی تصفیه

برای تصفیه پساب نباید تنها از یک برکه تثبیت در تصفیه فاضلاب استفاده شود. به طور معمول، برکه ها به صورت متوالی و بر حسب یک توالی معین ساخته می شوند. ساده ترین توالی عبارت است از یک برکه اختیاری که پس از آن یک برکه ثانویه و دو یا چند برکه تکمیلی ساخته می شود. اندازه برکه های اختیاری بر اساس بار ورودی اکسیژن خواهی بیوشیمیایی به برکه تعیین و زمان ماند آن ها اغلب 30 تا 50 روز است. برکه های ثانویه، تکمیل واکنش های زیستی تصفیه را میسر می سازند و زمان ماند پساب در آن ها 10 تا 15 روز است. برکه های تکمیلی کوچکتر و زمان ماند آن ها حدود 50 روز است و به حذف باکتری های E.coli کمک می کنند.

اگر فاضلاب قوی باشد، ممکن است در ابتدای سیستم یک یا دو برکه بی‌هوازی وجود داشته باشد که به طور معمول، پس از آن برکه های اختیاری کوچک تر، یک برکه ثانویه و دو یا چند برکه تکمیلی قرار می گیرد. اگر زمین کمیاب یا گران باشد، توالی برکه های بی‌هوازی و در پی آن یک لاگون هوادهی، گزینه مطلوبی است و اغلب کوچکتر از یک برکه اختیاری معمولی با یک برکه ثانویه و برکه های تکمیلی خواهد بود. احداث یک نهر تکمیلی گزینه ای است که به عنوان واحد نهایی در هر یک از این توالی ها می تواند قرار گیرد.

کیفیت پساب

با توجه به زمان ماند طولانی فاضلاب در برکه ها، پساب تولیدی آن ها بسیار پایدار است به همین دلیل کیفیت آن در طول زمان تغییر چندانی نمی کند. به طور معمول، کیفیت پساب تولیدی بسیار خوب است. هر چند، کاهش آمونیاک در فصول سرد و در مناطق سردسیر مشکلاتی به وجود می آورد. اغلب مواد جامد معلق پساب در سطح قرار می گیرند و برای حل این مشکل لازم است یک نهر تکمیلی به عنوان واحد نهایی تصفیه ایجاد شود. همچنین در زمان های خاصی، ممکن است پساب از لحاظ محتوای مواد جامد معلق و آمونیاک با استانداردهای تخلیه مطابقت نداشته باشد.

به طور معمول، پساب تصفیه شده حاصل از برکه برای آبیاری استفاده می شود که روش دفع مناسبی است. اگر سیستم مناسبی طراحی شود، پساب حاصل از آن در مقایسه با پساب تصفیه خانه مکانیکی که خوب کار نمی کند، بسیار مطلوب تر است.

مقاله پیشنهادی: تفاوت فاضلاب و پساب چیست

مزایا و معایب برکه های تثبیت فاضلاب

برکه تثبیت فاضلاب دارای معایب و مزایایی است ک در ادامه برایتان شرح می‌دهیم:

مزایای برکه های تثبیت فاضلاب

 • سادگی ساخت و راهبری
 • ارزان بودن
 • راندمان بالا
 • قابلیت تحمل شوک مواد آلی و سمی و بالا بودن راندمان حذف فلزات سنگین

در مقاله حذف فلزات سنگین از فاضلاب به معرفی روش‌های حذف این فلزها پرداخته‌ایم.

معایب برکه های تثبیت فاضلاب

 •  بو
 • پرورش حشرات
 • بالا بودن جامدات معلق
 • نیاز به زمین زیاد
 • اتلاف زیاد زمین
 • احتمال آلودگی آب های زیرزمینی

در کل این روش مناسب مناطقی است که دارای زمین های بلااستفاده، دور از مناطق مسکونی و ارزان قیمت باشند و نمی‌توان از این نوع تصفیه، برای مواردی مثل ساختمان های سبز یا کارخانجات استفاده کرد و برای این موارد، شاید لازم باشد تا با پکیج تصفیه فاضلاب آشنا بوده و بهترین گزینه را انتخاب کرد.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی راجع به برکه تثبیت فاضلاب به شما عزیزان داده باشیم. همچنین در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید، می‌توانید در قسمت تماس با ما، با مشاورین گروه پاک پساب اقلیم ارتباط بگیرید. اگر سوالی در این زمنیه داشتید، می‌توانید در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ داده شود.


WSP: Wastewater stabilization Pond (برکه های تثبیت فاضلاب)

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp