پکیج پلی الکترولیت

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

پکیج پلی الکترولیت چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

فهرست مطالب

پکیج پلی الکترولیت

روش های شیمیایی یکی از راهکارهای مورد استفاده در تصفیه فاضلاب میباشد. در این میان استفاده از پلیمرها در سیالات باعث ادغام و تجمع ذرات می شوند و این تجمع، باعث افزایش چگالی آن شده و در نهایت باعث ته نشین شدن ذرات معلق می شود. پلیمرها به دلیل ساختار مولکولی بزرگ به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شوند. بیشتر پلیمرها پودری هستند و باید در فرآیندهای مختلفی برای تهیه و سنتز فرموله شوند. یکی از پلیمرهای پرکاربرد در صنعت تصفیه آب، پلی الکترولیت است و به تجهیزاتی که به وسیله آن این ماده شیمیایی آماده سازی و تزریق میشود پکیج پلی الکترولیت می گویند.

پکیج پلی الکترولیت چیست

وجود مواد معلق در آب با بارهای مشابه یکی از بزرگترین مشکلات در سیستم های تصفیه آب است که در نهایت به تجهیزات داخلی دستگاه آسیب رسانده و منجر به کاهش کیفیت آب می شود. با توجه به ساختار مولکولی پلیمرها و ویژگی ایجاد بارهای منفی و مثبت و یا خنثی سازی محیط، از این خاصیت در طراحی و ساخت پکیج پلی الکترولیت استفاده شده است. به عبارت دیگر پکیج تزریقی پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید مجموعه ای از فعالیت ها مانند تزریق پلیمر به آب و ایجاد بارهای مثبت و منفی در آب است.

پکیج پلی الکترولیت چیست

از آنجاییکه ذرات معلق در آب دارای بارهای مثبت یا منفی هستند، در نتیجه امکان اینکه در کف مخزن ته نشین شوند وجود ندارد. با طراحی و ساخت پلی الکترولیت و تزریق آن در محلول، محیط باردار شده و باعث جذب ذرات به یکدیگر می شود. ذرات چسبنده به دلیل وزن زیاد در نهایت در ته دستگاه ته نشین می شوند.

برای خرید پکیج های صنعتی به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مراجعه کنید.

انواع پکیج پلی الکترولیت

سیستم های آماده سازی و تزریق پلیمر به دو دسته پکیج های دستی و اتوماتیک طبقه بندی می شوند. جنس پکیج ها معمولا S.S.316L ، S.S.304، PVC، PP  و HDPE ساخته می شوند. سیستم کنترل بسته به تجهیزات آماده‌سازی و دوز پلی‌الکترولیت که با استفاده از رله، میکروکنترلر یا PLC در دسترس است.

اجزای پکیج پلی الکترولیت

با توجه به کاربرد دستگاه، قطعات مختلفی در طراحی و ساخت پکیج پلی الکترولیت در نظر گرفته می شود. به طور کلی می توان به موارد زیر به عنوان اجزای پکیج تزریق پلی الکترولیت اشاره کرد:

 • ظرف مخصوص قرار دادن پودر پلی الکترولیت
 • سیستم تزریق پودر یا مایع پلی الکترولیت
 • میکسر
 • مخزن آماده سازی و رقیق سازی
 • مخزن اصلی
 • پایپینگ
 • سیستم کنترلی
 • دوزینگ پمپ

برای تهیه پکیج های بهداشتی تصفیه فاضلاب به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

مزایای پکیج تزریق پلی الکترولیت

با توجه به بحران آب که مسئله اساسی در جهان امروز است، تصفیه آب، بازیافت و نمک زدایی آب دریا اهمیت پیدا کرده است. به این ترتیب می توان آب قابل استفاده بیشتری را حفظ کرد و فشار بر منابع طبیعی را کاهش داد. برای این منظور صنایع بیش از هر زمان دیگری به سیستمی مانند سیستم اتوماتیک پلی الکترولیت برای تصفیه آب نیاز دارند. در اینجا به برخی از مزیت های استفاده از پکیج پلی الکترولیت اشاره میشود:

 • فرآیندهای تصفیه آب با استفاده از روش هایی مانند استفاده از پلی الکترولیت ها می تواند به مناسب تر کردن آب برای مصارف صنعتی کمک کند. برخی از صنایع برای عملکرد به آب تمیز و سالم نیاز دارند. هدف از این روش تصفیه آب، حذف آسان آلاینده ها از آب است.
 • آب ناشی از چاه یا چشمه ها و همچنین آب های مصرف شده که به فاضلاب شناخته میشوند، دارای ذرات کوچکی هستند که به سختی حذف می شوند. فرآیندهای انعقاد و لخته سازی با استفاده از پلی الکترولیت ها برای تشکیل ذرات بزرگتر استفاده می شود تا بتوان آن را به راحتی جدا کرد. ذرات کوچک در آب معلق می شوند و یک کلوئید تشکیل می دهند. سپس این ذرات کلوئیدی با استفاده از روش لخته سازی حذف می شوند.
 • تصفیه آب و فاضلاب می تواند به صنایع کمک کند تا نیاز آبی خود را بدون آسیب رساندن به محیط زیست تامین کنند. بازیافت آب می تواند به حفظ منابع آب کمک کند. به همین ترتیب، تصفیه فاضلاب صنعتی قبل از رها شدن در منابع آب می تواند به جلوگیری از آلودگی کمک کند.

صنایع به مشاوران قابل اعتمادی نیاز دارند که بتوانند به آنها در یافتن راه حل مناسب برای مشکلاتشان کمک کنند. در این شرایط است که ارائه دهندگان راه حل های تصفیه آب وارد عمل می شوند. یک تیم متخصص می تواند به شما کمک کند تا بر اساس نیازهای خود، مسیر صحیح عملیاتی را تعیین کنید. همچنین می توانند به شما کمک کنند تا راه حلی برای بهبود کارایی و عملکرد و در عین حال کاهش ضایعات و هزینه پیدا کنید. شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم، طراح و سازنده پکیج پلی الکترولیت با سالها تجربه و تخصص راه حل قابل اعتمادی را که مطابق با نیازهای خاص شما می باشد، به شما ارائه می دهد.

در مقاله پکیج فلزی تصفیه فاضلاب درباره پکیج های فلزی توضیح داده ایم.

نحوه عملکرد پکیج تزریق پلی الکترولیت

پکیج آماده سازی پلی الکترولیت یک سیستم خودکار است که به اختلاط پودر پلی الکترولیت در محلول کمک می کند. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که به صورت اتوماتیک، دوز ایمن و بهینه را برای اختلاط و تزریق بر هر کاربردی به مشتریان ارائه می دهد.

یک سیستم خودکار پلی الکترولیت به تزریق کنترل شده محلول پلی الکترولیت برای نیازهای تصفیه آب کمک می کند. استفاده از پکیج تزریق پلی الکترولیت، به افزایش کارآمدی و کنترل سیستم تصفیه شیمیایی کمک میکند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه های جاری میشود و اجرای بهترین فرآیند تصفیه آب را تضمین می کند.

مصارف پکیج تزریق پلی الکترولیت

میزان استفاده و درک اهمیت پلی الکترولیت ها به سرعت در حال افزایش است. تعداد تولیدکنندگانی که این مواد را تولید می کنند نیز در حال افزایش است. پلی الکترولیت های مصنوعی کاربردهای قابل توجهی در زمینه های مختلفی همچون تصفیه آب و فاضلاب، فولاد، پالایش نفت و گاز، معدن، مواد غذایی، شکر، الکترونیک، کود، مواد شیمیایی، نساجی، کاغذ و خمیر و سیمان پیدا کرده اند.

مصارف پکیج تزریق پلی الکترولیت

پلی الکترولیت های تجاری موجود عبارتند از: پلی دی متیل آمونیوم کلرید (PolyDMAC)، پلی اکریلیک اسید (PAA) و پلی استایرن سولفونات. کاربردهای خاص پلی الکترولیت ها در صنایع فرآیندی شامل:

 •  شفاف سازی آب شکر خام در صنعت قند
 • جداسازی گچ از فرآیند مرطوب اسید فسفریک
 • بهبود ته نشینی در عملیات زغال شویی
 • در فرایند تولید سیمان به روش مرطوب
 • جداسازی ناخالصی های خاک رس از جریان های داغ بوراکس
 • بهبود کیفیت رسوب فلز در پالایش الکترولیتی یا الکترووینینگ مس و روی
 • بهبود عملیات غلیظ سازی در فرآوری اورانیوم و غیره

از پلی الکترولیت ها می توان برای تصفیه فاضلاب صنعتی نیز استفاده کرد. کنترل آلودگی رودخانه ها روز به روز بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و صنایع به تمام کمک هایی که می توانند دریافت کنند نیاز دارند. پلی الکترولیت ها در حال تبدیل شدن به یک عامل مهم فزاینده در حل کنترل آلودگی های ناشی از فاضلاب صنایع هستند. در آینده پلی الکترولیت ها تاثیر بیشتری بر تصفیه فاضلاب صنعتی نسبت به تصفیه فاضلاب شهری خواهند داشت.

اگر می خواهید درباره تصفیه فاضلاب هتل ها بدانید مقاله تصفیه فاضلاب هتل را مطالعه کنید.

طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلی الکترولیت

طراحی دستگاه تزریق پلی الکترولیت به دلیل تاثیر زیاد بر کیفیت آب در مصارف صنعتی و حتی شرب، باید طبق استانداردهای جهانی انجام شود. با توجه به طراحی و ساخت پکیج پلی الکترولیت بر مبنای ظرفیت های گوناگون و مشخصات خاص در هر پروژه در شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم ، بهره وری و کیفیت این سیستم ها به صورت خاص مورد توجه قرار میگیرد .

طراحی و ساخت دستگاه تزریق پلی الکترولیت

به طور کلی در طراحی و تولید پلی الکترولیت از سه مخزن نگهداری پودر، آماده سازی محلول و مخزن اصلی استفاده می شود که همگی دارای بدنه های مقاوم در برابر ضربه و خوردگی هستند. همچنین لازم به ذکر است که مقاومت سایر قطعات و اجزای پکیج تهیه و تزریق پلی الکترولیت نیز در تمامی مراحل طراحی در نظر گرفته شده است.

فرایند ته‌نشینی با استفاده از پکیج تزریق پلی الکترولیت

پلی الکترولیت ها بر اساس نوع ماده و پودری که در آب حل می شود عموما به دوگروه پلی الکترولیت کاتیونی و پلی الکترولیت آنیونی تقسیم می شوند.

1. پلی الکترولیت کاتیونی

تزریق پودرهای کاتیونی مواد پلی الکترولیت به پساب که ذرات معلق در آن عموما دارای بارهای مثبت و منفی هستند، موجب ایجاد بارهای مثبت می‌شود. بار مثبت یا کاتیون ایجاد شده در آب، ذرات منفی را به خود جذب کرده و بر روی آب لخته ایجاد می کند و در نهایت در ته مخزن سقوط میکند.

2. پلی الکترولیت آنیونی

تزریق پلی الکترولیت های آنیونی به آب، به دلیل ایجاد بارهای منفی در آن به تشکیل لخته های آنیونی منجر می‌شود. مانند نوع کاتیونی، در نهایت بارهای منفی محیط باعث لخته شدن و ته نشین شدن ذرات با بار مثبت پس از تراکم در طول زمان می شود.

پلی الکترولیت آنیونی

لازم به ذکر است که ایجاد بار منفی یا مثبت در محیط در مرحله اول بستگی به این دارد که پس از طراحی بسته پلی الکترولیت از چه پودری در دستگاه استفاده شود. در نتیجه می توان گفت با توجه به پودر و پلیمری که در آب تزریق می شود، پلی الکترولیت را می توان به گروه های بیوپلی الکترولیت، پلی آکریل آمید کاتیونی نوع دو و سه، دی آلیل دی متیل کلرید، پلی الکترولیت پیوندی، پلی اتیلن آمین کاتیونی تقسیم کرد.

در مقاله پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی می توانید درباره این پکیج بیشتر مطالعه کنید.

هزینه پکیج پلی الکترولیت

هزینه پکیج پلی الکترولیت در مرحله اول به ظرفیت مخازن آن بستگی دارد و بنابراین نمی توان نرخ مشخصی برای این تجهیزات در این مقاله ارائه کرد. علاوه بر این، جنس بدنه و نوع قطعات و اجزای داخلی نیز در قیمت پکیج پلی الکترولیت تاثیرگذار است.

سخن پایانی

الکترولیت ها به دو دسته معدنی و آلی تقسیم می شوند. الکترولیت هایی که در صنعت برای لخته سازی مورد استفاده می گیرند از نوع آلی و زنجیره ای می باشند که اصطلاحا به آن ها پلی الکترولیت گفته می شود. پلی الکترولیت ها در بعضی صنایع به عنوان منعقدکننده و در مواقع دیگر به عنوان کمک منعقدکننده یا لخته ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم ، از تولید کنندگان تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب میباشد که طراحی و تولید پکیج تزریق پلی الکترولیت را به منظور جداسازی ذرات معلق در آب به عنوان بخشی از خدمات مدیریت فاضلاب ارائه میدهد. ساخت پکیج پلی الکترولیت در این مجموعه، توسط مهندسین حرفه ای و مجرب و مطابق با استانداردهای جهانی صورت میپذیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا سفارش محصول، با کارشناسان ما در تماس باشید.

4.9/5 - (27 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من