تصفیه فاضلاب هتل

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب هتل چگونه است.jpg

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب هتل

امروزه هتل ها از مهم ترین ارکان صنعت گردشگری به شمار میروند. این صنعت ارتباط جدایی ناپذیری با طبیعت و محیط زیست دارد، چرا که بخش بزرگی از دلیل حضور گردشگران در هتل ها، بازدید از جاذبه های طبیعی آن منطقه میباشد. لذا پیشگیری از ورود آلاینده های ناشی از اقامت در این گردشگاه ها، به پایداری صنعت گردشگری و حفظ سلامت محیط زیست کمک شایانی می نماید. تصفیه فاضلاب هتل ها، یکی از روش های مدیریت آلودگی ها در این اماکن می باشد. در یک بررسی جامع، از طریق ارائه پرسشنامه در محل و ارزیابی پاسخ های جمع آوری شده در خصوص موضوعات انرژی، آب، فاضلاب و زباله های تولید شده، شیوه های استفاده از منابع و مدیریت آن ها، هر دو ناکارآمد شناسایی شده اند.

لزوم تصفیه فاضلاب هتل ها

هتل های بزرگ برای بسیاری از مسافران از اهمیت زیادی برخوردارند، زیرا همه می خواهند در مکانی امن و تمیز اقامت داشته باشند. گردشگران همیشه از مکان هتل، امکانات و تمیزی هتل آگاه هستند. اگر هتل شما در مدیریت بهداشتی خود دچار مشکلاتی باشد، بدون شک تأثیر بدی روی مسافران و ساکنین در هتل خواهد گذاشت.

اقامت مسافران در هتل و مجموع خدماتی که در این مکان به مسافران اعطا میشود، موجب تولید فاضلاب میگردد. این فاضلاب که به صورت عمومی به فاضلاب هتل ها شناخته میشود، چنانچه تحت یک برنامه تخصصی مورد تصفیه قرار نگیرد، باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای محیط زیست و افراد ساکن در نزدیکی این مجموعه های اقامتی میشود.

لزوم تصفیه فاضلاب هتل ها

از سوی دیگر، با توجه به دسترسی آسان مسافران به نظرات سایر افرادی که از هتل شما استفاده کرده اند، نارضایتی از وضع بهداشتی و زیست محیطی هتل، میتواند موجب اعطای امتیازات کم در نظرات و کاهش مجبوبیت مجموعه شما در نزد سایر مسافران و گردشگران شود. در نتیجه اگر هتل‌ها می‌خواهند توسط بازدیدکنندگان امتیاز بالایی کسب کنند یا چنانچه نگران امنیت بهداشتی مصرف کنندگان و محیط اطراف خود هستند، باید یک یک سیستم تصفیه فاضلاب کارآمد داشته باشند. پکیح های تصفیه فاضلاب با در نظر گرفتن ایمنی بهداشتی و رفاه انسان طراحی شده اند و سعی در ایجاد محیطی سالم و بهداشتی دارند. این سیستم های تصفیه، آلاینده های مضر را از فاضلاب حذف می کنند و امکان دفع بهداشتی یا مصرف مجدد پساب تصفیه شده را مطابق با استانداردهای زیست محیطی فراهم میکنند.

پیشنهاد می کنیم به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مراجعه کنید.

سیستم های تصفیه فاضلاب که برای هتل ها و مجموعه های اقامتی اجرا میشوند، با تاکید بر مدیریت فاضلاب در فصول مختلف علی رغم وجود جریان های فصلی طراحی میشوند. در عصر حاضر، ایجاد شرایط اقامتی متناسب با نیازهای مسافران مختلف، موجب پایداری کسب و کار دارندگان هتل ها میباشد. در این خصوص، احداث تصفیه خانه های درجا که کارآمد و موثر باشند، موجب حفظ رضایت مهمانان در حوزه بهداشت هتل و همچنین حفظ اکوسیستم و همنوایی با قوانین و دستورالعمل های بهداشتی در آن منطقه خواهد بود.

آلاینده های اصلی فاضلاب هتل

فاضلاب هتل، از بخش های مختلفی جمع آوری میشود که هر یک از این بخش ها مشخصات کیفی و کمی خاص خود را دارد. آلاینده های اصلی فاضلاب هتل شامل چربی و روغن ، دترجنت و مواد شوینده حاصل از شستن لباس ها و استحمام ، مواد جامد معلق TSS ، ترکیبات نیتروژن دار، اکسیژن خواهی شیمیایی COD و اکسیژن خواهی بیولوژیکی BOD میباشند.

برای خرید پکیج تصفیه به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب هتل

امروزه بسیاری از هتل ها در شهرها یا اکوسیستم های گردشگری مختلف، به به سیستم جمع آوری فاضلاب شهری متصل نیستند؛ از این رو استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب برای هتل یکی از پیش شرط های ساخت و بهره برداری از هتل ها میباشد. زیرا سیستم های تصفیه فاضلاب تنها طی چند ساعت، بیشتر آلاینده ها را پیش از تخلیه در پذیرنده ها یا ارسال برای استفاده مجدد، از فاضلاب حذف میکند.

پس از تصفیه، پساب تصفیه شده را می توان مجدداً برای آبیاری فضای سبز، استفاده در فلاش تانک، محوطه شویی، برج های خنک کننده و .. استفاده کرد و یا به طور ایمن در طبیعت تخلیه نمود.

مراحل تصفیه فاضلاب هتل

مراحل تصفیه فاضلاب هتل

1. تصفیه مقدماتی

این تصفیه، اولین مرحله در فرآوری فاضلاب است که به عنوان فرآیند تصفیه مکانیکی/فیزیکی نیز نامیده می شود که باید قبل از تصفیه اولیه انجام شود. در این مرحله، جامدات از طریق غربالگری، ته نشینی و آشغالگیری حذف می شوند. هدف اصلی آن، حذف مواد جامد درشت از طریق غربالگری است. فاضلاب ورودی از صفحات آشغالگیری مکانیکی متشکل از میله هایی عبور می کند که به وسیله آن پارچه ها، چوب ها، کاغذها، قوطی های آشامیدنی و سایر موارد مشابه حذف می شوند.

این مرحله شامل حذف دانه های شن و ماسه از طریق واحدهایی به نام دانه گیر نیز میشود. در این مرحله بخشی از روغن و گریس نیز به وسیله فرایندهای ته نشینی حذف میشوند. تصفیه فیزیکی برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به پمپ ها و سایر تجهیزات در مراحل بعدی تصفیه ضروری است.

از صفحه پکیج چربی گیر daf می توانید چربی گیرهای daf را تهیه کنید.

2. تصفیه اولیه

همچنین به عنوان تصفیه فیزیکی-شیمیایی شناخته می شود که باید قبل از تصفیه بیولوژیکی (تصفیه ثانویه) انجام شود. هدف آن حذف جامدات آلی و معدنی با فرآیندهای ته نشینی و شناورسازی است. فاضلاب نیمه تصفیه شده حاصل از تصفیه اولیه در مخازنی تحت عنوان زلال ساز اولیه یا مخزن ته نشینی جمع آوری میشود. در طی این مرحله، سرعت جریان فاضلاب کاهش می‌یابد تا امکان رسوب‌گذاری فراهم شود و در نتیجه به جامدات سنگین‌تر اجازه می‌دهد تا در کف مخزن نشست کنند و در سوی دیگر مقدار قابل‌توجهی از مواد شناور مانند گریس و روغن به سطح جریان صعود کنند و جمع آوری شوند.

جامدات ته نشین شده، لجن اولیه نامیده می شود که در مراحل بعدی و پس از جمع آوری در مخزن نگهداری لجن، از طریق فرایندهای بیولوژیکی هضم خواهد شد. در تصفیه اولیه، حدود 50 تا 60 درصد از مواد جامد معلق ورودی حذف میشود و سطح BOD تا 30-40 درصد کاهش می یابد. پساب شفاف شده به مرحله بعدی تصفیه هدایت می گردد.

3. تصفیه ثانویه

این مرحله که به آن فرآیند تصفیه بیولوژیکی نیز گفته میشود، کلا از یکی از فرآیندهای هوازی بیولوژیکی به نام “فرآیند لجن فعال” برای تجزیه مواد آلی استفاده می کند. در طی این فرآیند، پساب اولیه وارد مخازن هوادهی شده و در آنجا با میکروارگانیسم ها مخلوط می شود. هوا به مخازن هوادهی پمپ می شود و از این رو رشد باکتری ها برای تجزیه مواد آلی که هنوز در پساب وجود دارد افزایش می یابد.

پس از آن، فاضلاب هوادهی شده به ته نشینی ثانویه جریان می‌یابد که در آن ذرات سنگین‌تر و سایر جامدات به عنوان لجن ثانویه در کف مخزن ته نشین می‌شوند. مقداری از این لجن دوباره به مخزن هوادهی بازگردانده می شود تا فرآیند لجن فعال برای حذف هر چه بیشتر آلاینده ها تقویت شود. لجن باقیمانده، از مخزن ته نشینی ثانویه خارج شده و برای پردازش بیشتر با لجن اولیه در سیستم پردازش لجن مخلوط می شود. این مرحله حدود 80-90 درصد مواد جامد آلی را حذف می کند. هنگامی که پساب از این مرحله خارج شد، وارد آخرین مرحله به نام مرحله ثالثیه یا مرحله گندزدایی(ضدعفونی) می شود.

در مقاله تصفیه ثانویه فاضلاب در این باره بیشتر توضیح داده ایم.

4. تصفیه ثالثیه

این مرحله، آخرین بخش از فرایندهای تصفیه فاضلاب را شامل میشود. حتی پس از اجرای کامل تصفیه اولیه و ثانویه، فاضلاب تصفیه شده ممکن است حاوی برخی از میکروارگانیسم های بیماری زا باشد و به همین دلیل است که فرایند ضدعفونی مورد نیاز است. فرایند گندزدایی، میکروارگانیسم‌های مضر پساب را حذف نموده و از بین می‌برد و این فرایند با استفاده از مواد مختلفی مانند کلر، ازن، اشعه ماوراء بنفش یا سایر ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی انجام می‌شود.

فرآیند گندزدایی ازن و اشعه ماوراء بنفش در مقایسه با کلر زنی که مقداری از آن در پساب باقی می ماند و امکان آسیب زدن به محیط زیست را دارد، پساب کم خطرتری ارائه میدهد. تصفیه ثالثیه که یکی از مراحل ضروری تصفیه فاضلاب است، بعنوان تصفیه گندزدایی نیز نامیده می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هتل

یافتن بهترین سیستم تصفیه فاضلاب هتل می تواند کاری زمانبر و تخصصی باشد؛ زیرا تصمیم گیری در این حوزه به عوامل بی شماری بستگی دارد. شما باید ظرفیت هتل و تعداد واحدهای تولید کننده فاضلاب، حجم فاضلاب روزانه و حجم پیک و خارج از فصل را نیز در نظر بگیرید. هنگام انتخاب و نصب یک سیستم تصفیه فاضلاب جدید باید به ملاحظات متعددی توجه کرد. علاوه بر این، کیفیت پساب باید با استانداردهای ایمنی صادر شده توسط نهادهای نظارتی در منطقه شما مطابقت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که کسب و کار شما به محیط زیست آسیب نمی رساند. اگر کیفیت پساب تصفیه شده از سطح استاندارد پایین تر باشد، ممکن است محدودیت هایی برای کسب و کار شما ایجاد شود.

قوانین محلی تعیین کننده استانداردهای تخلیه فاضلاب در محیط میباشد. در ایران، طبق قوانین سازمان محیط زیست فاضلاب تولید شده در هتل ها، میبایست از طریق به کار گیری سیستم های تصفیه فاضلاب درجا، در محل هتل تصفیه و پالایش شود.

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هتل

طبق مطالعات صورت گرفته در دو هتل با استفاده از دو سیستم تصفیه شامل “راکتور دسته‌ای توالی‌یابی لجن فعال (AS-SBR)” و “راکتور بیولوژیکی غشایی اولترا فیلتراسیون (UF-MBR)” نتایج قابل توجهی حاصل شد. عملکرد این دو سیستم از نظر پارامترهای فیزیکی و شیمیایی و اکوتوکسیکولوژیکی سنتی بررسی شد و طی بررسی های نظارتی دو ماهه مشخص شد که UF-MBR از AS-SBR در ارائه پساب های با کیفیت بالا از نظر شیمیایی و اکوبیولوژیکی کارآمدتر است.

اگر قصد تصفیه آب خاکستری را دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه و این پکیج را تهیه نمایید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هتل

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب هتل به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل در هتل های مختلف، متفاوت بوده و همین امر نیاز به برآورد های تخصصی سیستم های تصفیه را بر حسب مشخصات هر هتل ایجاد نموده است. طراحان و تولید کنندگان پکیج تصفیه فاضلاب هتل، پس از دریافت اطلاعات کمّی و کیفی از فاضلاب، قادر به ارائه قیمت سیستم های تصفیه خواهند بود. در جدول زیر ابعاد و مشخصات فنی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب هتل با توجه به تعداد اتاق ها برآورد شده است.

سخن پایانی

پایداری صنعت گردشگری ارتباط تنگاتنگی با حفظ سلامت محیط زیست دارد. یکی از روش های حفظ محیط زیست در کاربری هتل ها، تصفیه فاضلاب تولید شده در این واحدهای اقامتی میباشد. پکیج های تصفیه درجا، امکان تصفیه فاضلاب هتل را در محل تولید میدهد که میتوان از پساب تصفیه شده در کاربری های مختلفی بهره جست. شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم با آگاهی از قوانین و استانداردهای زیست محیطی و شناخت جامع از فرایندهای مختلف تصفیه و ضوابط طراحی تصفیه خانه ها، آماده ارائه خدمات مشاوره، طراحی، ساخت و بهسازی پکیج های تصفیه فاضلاب هتل ها میباشد.

4.9/5 - (56 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من