پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید
پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

فاضلاب، آبی است که برای مصارف مختلفی در صنایع و کارخانجات، مجتمع های مسکونی و اداری استفاده شده و یا به وسیله رواناب ها در سطح شهر، از کیفیت اولیه در هنگام باراش باران کاسته و قابلیت مصرف مجدد یا تخلیه در منابع طبیعی طبق استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست را ندارد. در این شرایط، تصفیه فاضلاب به عنوان گزینه اصلی جهت مدیریت و کنترل چالش های بهداشتی آن، مطرح است. بسیاری از جوامع کوچک و روستایی، از جمله شهرک های مسکونی یا جمعیت های پراکنده در حاشیه شهرهای بزرگ، با سیستم های قدیمی یا ناکافی تصفیه فاضلاب سروکار دارند و یا اینکه امکان دسترسی به خدمات اولیه مدیریت فاضلاب ندارند. از سوی دیگر، جمع آوری و احداث تصفیه خانه های متمرکز به دلیل صرف هزینه های زیاد و ایجاد برخی از مشکلات در این جوامع، به عنوان گزینه ای ناکارآمد میباشد. در این شرایط انتخاب پکیج های غیرمتمرکز تصفیه فاضلاب که عموما از جنس پلی اتیلن میباشند، به عنوان یک راه اقتصادی و دوستدار محیط زیست، مورد توجه مسئولان، طراحان و سرمایه گذاران صنعت تصفیه فاضلاب، مورد توجه میباشد. پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی ، با قابلیت دفن در زمین، امکان تصفیه احجام مختلف فاضلاب را فراهم نموده و به دلیل سادگی در استفاده، نیاز کمتری به وجود متخصصان بهره برداری و صرف هزینه های زیاد تعمیرات و نگهداری دارند.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست ؟

پلی اتیلن (PE) نوعی پلیمر از خانواده پلاستیک ها است که قابلیت ذوب شدن و قالب گیری دراد. این پلیمر از پلیمریزاسیون گاز اتیلن که گازی بی رنگ بوده و متشکل از 2 اتم کربن و 4 اتم هیدروژن میباشد، تحت فشار و دمای بالا و در حضور کاتالیست بدست می آید.

سه شاخصه مهم که تاثیر زیادی در ویژگی ها و فرایندهای نهایی پلی اتیلن دارند، این متریال را تعریف میکنند و عبارتند از : چگالی، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی. در فرایند تولید محصولات پلی اتیلنی، علاوه بر پلی اتیلن، مقادیر کمی از رنگدانه ها، پایدار کننده ها، آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیباتی که برای بهبود خواص ماده و حفاظت از آن در طی فرایندهای تولید، نگهداری و کار لازم است، به پلی اتیلن افزوده میشود.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی از یک یا چند مخزن پلی اتیلنی ساخته میشود که دارای واحدهای داخلی متعدد و تجهیزات الکترو-مکانیکال برای اجرای فرایندهای تصفیه میباشد. این واحدهای کوچک تصفیه، امکان پیاده سازی انواع روشهای پالایش فاضلاب از جمله روش های فیزیکی مانند آشغالگیری، ته نشینی و فیلتراسیون، روش های بیولوژیکی تصفیه مانند روش های مبتنی بر لجن فعال یا روش های تصفیه بیهوازی و روش های شیمیایی تصفیه همچون فرایندهای انعقاد و لخته سازی را فراهم می آورد.

از جمله برتری های استفاده از پکیج های پلی اتیلنی، امکان دفن این مخازن در زمین یا قرارگیری در هر سطح صاف و مستحکمی که تحمل وزن مخزن و تجهیزات تصفیه را داشته باشد، میباشد. همچنین امکان تراوش بوی نامطلوب به دلیل آب بند و هوابند بودن این پکیج های، بسیار محدود خواهد بود.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست

در پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی، متناسب با حجم فاضلاب مورد تصفیه، از یک تا چند مخزن مورد استفاده قرار میگیرد. در احجام کمتر، امکان استفاده از یک مخزن یکپارچه که تمام واحدهای تصفیه در آن جانمایی شده اند وجود دارد، حال آنکه در احجام بزرگتر فاضلاب، چندین مخزن به صورت سری که هر کدام بخشی از واحدهای تصفیه را دارند، و یا به صورت موازی که پکیج های یکپارچه به تعداد مورد نیاز قرار داده میشوند، مورد استفاده قرار میگیرند شکل زیر به صورت شماتیک یک پکیج یکپارچه تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی را نشان میدهد.

برای خرید پکیج های بهداشتی تصفیه فاضلاب به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب ، در تصفیه انواع فاضلاب بهداشتی-انسانی، خاکستری، بیمارستانی و صنعتی کاربرد دارد. بیشترین استفاده از پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب، از کاربری مسکونی میباشد. فاضلاب بهداشتی- انسانی و فاضلاب خاکستری، دو دسته کلی فاضلاب تولیدی در کاربری مسکونی میباشد. در مناطق مسکونی، به دلیل گرانقیمت بودن زمین، غالبا ویژگی دفنی بودن این دسته از پکیج های تصفیه فاضلاب، عامل تاثیر گذار در خرید آن ها میباشد. علاوه بر، عدم انتشار بوی نامطبوع، پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب را به گزینه ای در دسترس و محبوب، در مدیریت فاضلاب مناطق مسکونی تبدیل کرده است.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

یکی دیگر از کاربردهای پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب، استفاده در مجموعه های درمانی و بیمارستان هاست. در واقع به دلیل حساسیت زیست محیطی و بهداشتی بر فاضلاب های بیمارستانی، استفاده از سیستم های غیرمتمرکز، امکان تصفیه درجای این فاضلاب ها را در محل تولید فراهم می آورد. استفاده از پکیج های پلی اتیلنی با امکان دفن و ویژگی های آب بند و هوا بند بودن، مانع از انتشار آلاینده های عفونی و میکروبی موجود در این دسته از فاضلاب ها میشود.

در شهرک های صنعتی و یا کارخانجات تولیدی نیز متناسب با حجم فاضلاب ورودی، ماهیت و پارامترهای آلاینده فاضلاب و همچنین استانداردهای تصفیه مد نظر، فرایند و ابعاد پکیج پلی اتیلنی برآورد میشود. صنایعی همچون آبکاری، قالیشویی، رنگرزی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، کارواش و غیره برخی از خریداران پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی می باشند. یکی از مزایای پکیج های پلی اتیلنی در تصفیه فاضلاب های صنعتی، عدم واکنش بدنه این مخازن با انواع مواد شیمیایی موجود در فاضلاب است. این موضوع، باعث طولانی بودن عمر این پکیج های در کاربری های صنعتی به نسبت پکیج های فلزی می باشد.

در مقاله پکیج فلزی تصفیه فاضلاب با پکیج های فلزی بیشتر آشنا می شوید.

روش های تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

فرایندهای تصفیه فاضلاب به سه دسته کلی فرایند های فیزیکی، بیولوژیکی (زیستی) و شیمیایی تقسیم میشوند. در تقسیم بندی دیگری مراحل تصفیه فاضلاب در سه دسته تصفیه اولیه، ثانویه و ثالثیه یا پیشرفته جای میگیرند. در این سه دسته اخیر، تمام روش های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرند تا فاضلاب را به پسابی عاری از آلاینده ها و مناسب برای دفع یا استفاده مجدد مطابق با استانداردهای زیست محیطی، تبدیل نمایند.
در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی ، تمام روش های نامبرده قابل پیاده سازی هستند. طراحان سیستم های تصفیه فاضلاب، با توجه به نوع فاضلاب و هدف از تصفیه آن، با در نظر گرفتن محدودیت های محل نصب سیستم، فرایندهای مورد نیاز را طراحی و بر روی واحدهای مختلف موجود در مخازن پلی اتیلنی، پیاده سازی می نمایند. انواع روش های تصفیه در پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی شامل موارد زیر میباشد:

برای خرید پکیج های صنعتی به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مراجعه کنید.

روش های فیزیکی تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 • آشغالگیری
 • چربی گیری
 • زلال سازی
 • فیلتراسیون

روش های بیولوژیکی تصفیه در پکیج های پلی اتیلنی

 • MBBR
 • SBR
 • EAAS
 • ABR
 • UASB
 • و …
روش های بیولوژیکی تصفیه در پکیج های پلی اتیلنی

روش های شیمیایی تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

 • انعقاد شیمیایی
 • اکسیداسیون
 • خنثی سازی و تثبیت شیمیایی
 • ترسیب شیمیایی
 • و ….

می باشد. به فراخور نوع فاضلاب و هدف ما از تصفیه آن، هر یک از روش های نامبرده در طرح تصفیه انتخاب و در بخش های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی پیاده سازی میشوند.

مزایای پکیج پیش ساخته پلی اتیلن

استفاده از پکیج های پیش ساخته پلی اتیلنی در تصفیه فاضلاب های تولیدی در جوامع متوسط و کوچک که حمل آسان و در توسعه آینده سیستم، انعطاف پذیر است، در دهه گذشته بسیار متداول بوده است. این پکیج ها قابلیت تصفیه فاضلاب تا حجم 100 مترمکعب در روز و برای بیش از این حجم را به صورت مدولار دارند. برخی از مزایای پکیج پیش ساخته پلی اتیلن به شرح زیر است :
• قیمت مناسب
• قابلیت انعطاف در طراحی واحدهای داخلی
• امکان توسعه
• عدم انتشار بو
• امکان اجرای یکپارچه
• امکان دفن سیستم تصفیه
• کمترین زمان مورد نیاز جهت ساخت و شروع بهره برداری
• هزینه نگهداری بسیار کم
• طول عمر بسیار بالا
• عدم ایجاد خوردگی در پساب های خورنده
• عدم ایجاد واکنش با مواد شیمیایی
• عدم اشغال فضای زیاد
• قابلیت حمل و جابجایی

پکیج های چربی گیر daf را می توانید از صفحه پکیج چربی گیر daf تهیه کنید.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی ، تمام بخش های یک تصفیه خانه فاضلاب را در خود دارد. واحدهای مختلفی که وظیفه پالایش فاضلاب در هر مرحله را بر عهده دارد و در انتها، پساب تصفیه شده را مطابق با استانداردهای مد نظر خریدار ارائه میدهد. پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب بر اساس طراحی فرایند صورت گرفته توسط کارشناسان طراح که به وسیله آن، نقشه اجزای داخلی، ابعاد، حجم و واحدهای مختلف مشخص شده است، ساخته میشود.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی چیست؟

این واحدها در فرایند های تصفیه بیولوژیکی به صورت کلی شامل :
• واحد آشغالگیری
• واحد متعادلسازی
• واحد ته نشینی اولیه
• واحد هوادهی بر اساس فرایند طراحی شده
• واحد ته نشینی ثانویه یا زلال ساز
• واحد هاضم یا نگهداری لجن
• واحد فیلتراسیون
• واحد گندزدایی
در تصویر زیر، جانمایی برخی از واحدهای ذکر شده، نمایش داده شده است.

در تصفیه شیمیایی فاضلاب نیز، واحدها به صورت کلی شامل مخازن ساخت محلول شیمیایی، واحدهای تزریق محلول به پساب به همراه تجهیزات مربوطه و واحدهای تماس محلول با پساب و همچنین واحدهای ته نشینی میباشد.

اگر قصد تصفیه آب خاکستری را دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه و این پکیج را تهیه نمایید.

سخن پایانی

استفاده از پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب، بدلیل مزایای بسیار آن در سال های گذشته بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است. یکی از اصلی ترین این مزیت ها، استفاده از تکنولوژی های جدیدی در این سیستم هاست که امکان اپراتوری آسان و تولید پساب تصفیه شده را جهت مصارف گوناگون در محل تولید فاضلاب ، به مصرف کننده میدهد.
شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم، با تسلط بر برطرف سازی چالش های صنعت تصفیه فاضلاب و آگاهی از مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی ، سیستم های تصفیه پیش ساخته خود را با تکیه بر دو عنصر ارزشمند دانش و تجربه، به خریداران عرضه می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان پاک پساب اقلیم در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من