نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب که باید بدانید

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب که باید بدانید

فهرست مطالب

نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب که باید بدانید

تصفیه خانه‌های فاضلاب، فاضلاب را پردازش و تصفیه کرده و آن را به یک «پساب» تمیزتر تجزیه می‌کنند که می‌تواند به شکل ایمن‌تر و سازگار با محیط زیست به طبیعت بازگردانده شود. این سیستم ها به بازیابی تعادل آب های زیرزمینی، مهار بیماری ها و توقف تخریب و آلودگی محیط زیست کمک می کنند. در مناطق مسکونی، فاضلاب تصفیه شده را می توان برای مصارف غیر شرب مانند باغبانی، شستشوی اتومبیل، آب مورد استفاده در عملیات ساخت و ساز، آبیاری و شستشوی توالت استفاده کرد. پساب تصفیه شده، مخاطرات ناشی از بیماری‌های مرتبط با آب آلوده را به حداقل می‌رساند، اثرات منفی زیست‌محیطی ناشی از آلودگی آب را کمتر نموده و در گستره ای وسیع تر، به دلیل بازیافت آب و کاهش مصرف آب تازه، منابع آب زیرزمینی آسیب کمتری دیده و برای مصارف مهم تری به میزان استاندارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هدف اصلی طراحی، ساخت و بهره برداری از پکیج های تصفیه فاضلاب ، تضمین کیفیت پساب با رعایت مقادیر پارامتر تعیین شده توسط قوانین حفاظت از محیط زیست است. در کشورهای توسعه نیافته و کشورهای در حال توسعه، سیستم های تصفیه فاضلاب معمولاً پس از دوره آزمایشی با مشکلاتی در بهره برداری و نگهداری مواجه می شوند؛ این مشکلات اغلب به دلیل عدم بهره برداری صحیح و رسیدگی های دوره ای خریداران می باشد. یکی از دلایل کمبود رسیدگی ها در دوره بهره برداری، کمبود بودجه کافی و منابع مالی برای پوشش هزینه های دوره بهره برداری میباشد. این نقطه شروع کاهش توجه به نیازمندی های دوره بهره برداری و نگهداری است که عواقب آن اغلب جدی بوده و به طور قابل توجهی بر افزایش هزینه ها به منظور ترمیم آسیب های ایجاد شده به سیستم، تأثیر می گذارد و نیاز به تلاش های زیادی برای بازگرداندن واحد تصفیه فاضلاب به حالت عادی دارد. در ادامه به بررسی نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب می پردازیم.

در تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب به چه نکاتی باید توجه شود؟

عملیات بهره برداری و نگهداری، تصمیمات و اقدامات مربوط به کنترل و نگهداری تصفیه خانه و تجهیزات آن است. بهره برداری عبارت است از فعالیت هایی برای اطمینان از مطلوب بودن کیفیت و کمیت فاضلاب تصفیه شده توسط تصفیه خانه و مطابقت با قوانین جاری، در حالی که تعمیر و نگهداری فعالیت هایی است برای اطمینان از ادامه کار موثر تجهیزات تصفیه خانه برای دستیابی به اهداف عملیاتی.

در نگهداری و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب به چه نکاتی باید توجه شود؟

تصفیه خانه های فاضلاب، دیگر سیستم هایی سنتی نیستند و نظارت بر آن ها فقط شامل کنترل کدورت، بو، نیترات و کلیفرم نیست. امروزه تاسیسات تصفیه فاضلاب پیچیده تر شده اند، فناوری های جدید ظهور کرده اند، آلاینده های جدیدتری به آب ها جاری میشوند و در نتیجه، تصفیه نیاز به راه حل های نوآورانه تری دارد. همچنین تقاضای فزاینده برای خدمات با توجه به کاهش منابع آبی و افزایش جمعیت و انتظارات مصرف کنندگان و همین طور مقررات سختگیرانه گسترده تری وجود دارد. همه این مسائل، منجر به تجزیه و تحلیل و بهبود نحوه نگاه ما به موضوع بهره برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب و تأسیسات تصفیه ای می شود که باید برای سازگاری با این تغییرات چشمگیر توسعه و گسترش یابد.

شما می توانید برای خرید پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

به طور کلی عملیات بهره برداری و تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب به پنج عنصر حیاتی اصلی تقسیم شده است :

 1. بهره برداری
 2. تعمیر و نگهداری
 3. مهندسی
 4. آموزش
 5. مدیریت

برای درک درست یک اپراتور بهره برداری از عملیات بهره برداری تصفیه خانه، آگاهی از مشخصات کمی و کیفی فاضلاب ورودی بسیار اهمیت دارد. مشخصات فاضلاب، اطلاعاتی را برای کنترل فرآیندهای تصفیه فاضلاب در اختیار اپراتور قرار می دهد. به طور معمول دو نوع فاضلاب ورودی وجود دارد: خانگی و صنعتی. فاضلاب خانگی در واحدهای مسکونی مانند ساختمان های ویلایی، آپارتمان‌ها، کلبه‌ها یا استراحتگاه‌ها تولید میشود. فاضلاب صنعتی از منابع غیر مسکونی مانند تاسیسات سازمانی، تجاری یا صنعتی می آید.

پکیج های تصفیه فاضلابی که قیمت های کمتر و در نتیجه تکنولوژی پائین تری دارند، اغلب نیاز به تخلیه مکرر لجن و نظارت دائمی دارند؛ اما حتی یک پکیج با تکنولوژی و امکانات بالاتر نیز باید حداقل سالی یک‌بار لجن‌زدایی و سرویس شود.

نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب

آب باران تحت هیچ شرایطی نباید وارد پکیج های تصفیه فاضلاب شود زیرا می تواند باکتری ها را از بین ببرد و موجب بالازدگی و سرریز فاضلاب از مخازن شود.

اگر قصد خرید پکیج های تصفیه آب خاکستری را دارید به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه کنید.

چک لیست “تعمیرات و نگهداری” هر سیستم، باید توسط اپراتورها و کارکنان تعمیر و نگهداری تکمیل شود تا تاریخچه فعالیت های بهره برداری به صورت مدون در دسترس باشد. کلیات مربوط به بهره برداری و نگهداری از سیستم ها، توسط سازنده به خریدار ارائه میگردد. رسیدگی های روزمره شامل نظارت بر صحت عملکرد تجهیزات بر عهده خریداران میباشد. اجزای زیر باید در طول بازدیدهای نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب بررسی شوند:

 • سلامت تجهیزات هوادهی (بلوئرها)
 • در صورت نیاز تعویض قطعات مکانیکی
 • بازرسی واحدهای فیلتراسیون تا مشخص شود نیاز به تعویض یا شستشو دارند
 • بازرسی لوله ها
 • بازرسی دیفیوزرها به جهت ممانعت از گرفتگی و کاهش تزریق هوا
 • بررسی رنگ و بو زیست توده
 • کیفیت پساب نهایی
 • ترمیم آسیب های ایجاد شده در بدنه و دیواره های داخلی مخازن
 • اطمینان از هوابند و آب بند بودن دریچه ها و محل اتصال لوله ها

سخن پایانی

سیستم های تصفیه فاضلاب مانند تمام سیستم ها که دارای اجزایی در هم تنیده و در حال کار با سایر اجزا هستند، نیازمند رسیدگی و نظارت می باشند. این رسیدگی و نظارت در قالب بهره برداری و تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب معرفی میشوند.

کمیت و کیفیت فعالیت های دوران بهره برداری و نگهداری، به نوع سیستم و دفترچه راهبری و اطلاعات فنی هر یک بستگی دارد؛ اما به طور کلی این فعالیت ها مواردی را شامل میشود که در بخش های قبلی این مقاله به آن پرداختیم. فراموش نکنید که به هنگام خرید دفترچه راهبری و نگهداری سیستم های تصفیه فاضلاب را از تولید کننده دریافت نمایید.

اجرای صحیح نظارت، تعمیرات دوره ای و نگهداری مناسب از تجهیزات به همراه انجام آزمایش های دوره ای و اصلاح سیستم در صورت نیاز، موجب عملکرد بهینه و طول عمر بالاتر پکیج تصفیه فاضلاب شما خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من