فاضلاب خانگی

انواع و خواص فاضلاب

فاضلاب ها بسته به شکل پیدایش و خواص آنها به سه گروه تقسیم میگردند:

فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی و سرانجام فاضلاب سطحی

بسته به نوع فاضلاب و ویژگی های آن روشهای تصفیه متفاوت انتخاب می شود.

فاضلاب خانگی

فاضلاب های خانگی خالص از دستگاههای بهداشتی خانه ها مانند توالت و دستشویی ها و حمام ها و ماشین های لباس شویی و پس آب آشپزخانه ها و یا فاضلاب به دست آمده از شستشوی قسمت های گوناگون خانه تشکیل شده اند.خواص فاضلاب های خانگی در سطح یک کشور تقریبا یکسان و تنها غلظت آنها بسته به مقدار مصرف سرانه آب در شهرها تغییر می کند.

آنچه در شبکه های جمع آوری فاضلاب شهری به نام فاضلاب خانگی جریان دارد علاوه بر فاضلاب خانگی خالص دارای مقداری فاضلاب به دست آمده از مغازه ها و فروشگاهها و تعمیرگاهها و کارگاهها و موسسه هایی مانند آنها نیز می باشد که اجبارا در سطح شهر و به طور پراکنده وارد کانال های جمع آوری فاضلاب می گردند لذا با توجه به نوع و تعداد این گونه موسسه ها ممکن است نوع فاضلاب در شهر تغییر کند. چنین فاضلابی را فاضلاب خانگی ناخالص نیز می نامند.

رنگ فاضلاب

رنگ فاضلاب خانگی نشان دهنده عمر آن است. فاضلاب تازه دارای رنگ خاکستری می باشد. پس از مدتی که فاضلاب گندید و کهنه شد رنگ آن تیره و سیاه می گردد.

بوی فاضلاب

بوی فاضلاب ناشی از گازهایی است که در اثر متلاشی شدن مواد آلی موجود در فاضلاب است. بوی فاضلاب تازه قابل تحمل تر از فاضلاب کهنه می باشد. بوی فاضلاب کهنه بیشتر ناشی از گاز هیدروژن سولفوره می باشد که در اثر فعالیت باکتری های بی هوازی و در نتیجه احیای سولفوت ها به سولفیت ها تولید میگردد.

در صورتی که به فاضلاب هوا و اکسیژن کافی برسد باکتری های بی هوازی از فعالیت باز ایستاده و به جای آنها باکتری های هوازی مواد آلی فاضلاب را تجزیه می کنند و گاز کربنبک مهم ترین گازی است که از این کار باکتری ها تولید می شود. لذا مانند آنچه در تصفیه خانه های فاضلاب رخ می دهد اگر اکسیژن کافی به فاضلاب دمیده شود فاضلاب بی بو می گردد.

درجه اسیدی

فاضلاب های خانگی خانگی خالص و تازه معمولا حالتی خنثی و یا متمایل به قلیایی دارند. تنها در اثر ماندن و شروع عمل گندیدگی گازهای اسیدی تولید گردیده و درجه اسیدی فاضلاب کاهش یافته خاصیت اسیدی پیدا می کند. هر چه درجه گرمای محیط بیشتر باشد عمل گندیدن تعفن زود رخ می دهد و در شرایط نسبتا متعارفی عمل تعفن سه تا چهار ساعت پس از تولید فاضلاب شروع می شود.

دمای فاضلاب

به علت اعمال زیستی درجه گرمای فاضلاب معمولا بیشتر از درجه گرمای آب در همان محیط می باشد. درجه گرمای فاضلاب در سردترین روزهای زمستان غالبا از 10 درجه سانتی گراد کمتر نمی گردد.

مواد خارجی در فاضلاب

در فاضلاب همیشه مقداری مواد خارجی به صورت محلول و یا نامحلول و معلق وجود دارد. مقدار مواد خارجی فاضلاب در حدود 0.1 درصد و بقیه آن را آب تشکیل میدهد. حدود نیمی از مواد خارجی در فاضلاب مواد آلی و بقیه مواد معدنی می باشند و به دو صورت ته نشین پذیر و ته نشین ناپذیر تقسیم می شوند. مواد معلق ته نشین پذیر بعد از حدود 2 ساعت توقف در ظرفی ته نشین می شوند.

وزن مخصوص فاضلاب

با توجه به سبک بودن مواد خارجی موجود در فاضلاب و نیز وجود برخی از گازهای محلول در آن وزن مخصوص فاضلاب کمی کمتر از وزن مخصوص آب است. به حدود 0.99 تن بر متر مکعب می رسد. درعمل وزن مخصوص فاضلاب و آب را برابر هم فرض می کنند.

موجودات زنده در فاضلاب

علاوه بر مواد خارجی نامبرده همیشه فاضلاب مقدار زیادی موجودات زنده ی ذره بینی مانند ویروس ها، میکروب ها به همراه دارد و تنها قسمتی از این موجودات ممکن است بیماری زا باشد.

 برگرفته از کتاب تصفیه فاضلاب نوشته م منزوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button