پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و هر آنچه درباره آن باید بدانید

شرکت مهندسی پاک پساب اقلیم

(مورد تایید کارگروه تخصصی محیط زیست و اقتصاد چرخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری)

فهرست مطالب

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و هر آنچه درباره آن باید بدانید

فهرست مطالب

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و هر آنچه درباره آن باید بدانید

استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب برای مدیریت انواع فاضلاب صنعتی، شهری یا کشاورزی در جامعه مدرن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. با تقاضای روزافزون برای آب پاک و نیاز به حداقل رساندن آلودگی محیط زیست، تصفیه مؤثر فاضلاب به جنبه حیاتی توسعه پایدار تبدیل شده است. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب با ارائه راه‌حل‌های کارآمد و قابل اعتماد برای تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی، نقشی حیاتی در این زمینه ایفا می‌کنند.

کاربرد پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

انتخاب متریال مناسب برای ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب، نقش مهمی در کارکرد صحیح و بهره برداری مناسب از فرایند های تصفیه فاضلاب دارد و به عنوان زیرساختی برای مهار و تسهیل مراحل مختلف تصفیه عمل کرده و حذف مؤثر آلاینده‌ها و مواد آلی فاضلاب را به همراه دارد. یکی از محبوب‌ترین متریال به کار رفته در ساخت پکیج تصفیه، انواع فلز است. ویژگی‌های ذاتی فلز مانند دوام، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام، آن را به ماده‌ای ایده‌آل برای ساخت پکیج‌های تصفیه تبدیل می‌کند که می‌توانند در برابر شرایط سختی که در تأسیسات تصفیه فاضلاب با آن مواجه می‌شوند، مقاومت کنند.

کاربرد پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای ذخیره‌سازی و تصفیه فاضلاب، نگهداری تجهیزات و اجزای لازم برای فرایندهای مختلف تصفیه استفاده می‌شود. آنها یک محیط امن و کنترل شده برای عملکرد کارآمد مکانیسم‌های غربالگری، مخازن ته‌نشینی، سیستم‌های تصفیه شیمیایی، رآکتورهای بیولوژیکی و سایر واحدهای تصفیه فراهم می‌کنند.

نوع نصب هرکدام از پکیج‎‌های تصفیه فاضلاب با توجه به متریال به کار رفته در ساخت، جنس و نوع پوشش بدنه و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه، به صورت دفنی و غیر دفنی مشخص می‌شود. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به صورت غیردفنی و بر روی زمین نصب می‌گردد.

برای خرید پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

از جمله فلزات مورد استفاده در ساخت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فولاد ضد زنگ: فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و دوام عالی، انتخاب محبوبی است. در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی، مقاوم است و می‌تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند و برای تصفیه فاضلاب با ویژگی‌های تهاجمی یا خورنده مناسب است.

آلومینیوم: آلومینیوم فلزی سبک‌وزن و مقاوم در برابر خوردگی است و یکپارچگی ساختاری خوبی را ارائه می‌دهد. معمولاً در مواردی که وزن پایین پکیج مورد نظر است یا در جایی که فاضلاب به‌شدت خورنده نیست استفاده می‌شود.

آهن: آهن به دلیل استحکام بالا و مقرون به‌صرفه بودن شناخته شده است.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نیز همانند سایر پکیج‌های تصفیه پساب که با متریال متفاوتی ساخته می‌شوند، در صنایعی کاربرد پیدا می‌کند که حجم قابل توجهی از فاضلاب تولید می‌کنند، از جمله:

 • صنایع تولید مواد شیمیایی، فراوری مواد غذایی، داروسازی و ساخت فلز
 • صنعت نفت و گاز
 • استخراج فلزات و عملیات فراوری مواد معدنی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نیز حذف مؤثر آلاینده‌ها، عوامل بیماری‌زا و مواد سمی را امکان‌پذیر می‌سازد تا از تصفیه درست فاضلاب که استانداردهای کیفی مورد نیاز را برآورده می‌کند، اطمینان حاصل شود. اما دلیل محبوبیت پکیج‌های فلزی برای فرایند تصفیه فاضلاب، مزایای جنس فلز نسبت به سایر متریال‌ها است که در ادامه به آن می ‌پردازیم.

پیشنهاد می کنیم از صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دیدن کنید.

مزایای پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

یکی از مزایای اولیه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، استحکام و دوام ذاتی آنها است. فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا آهن دارای استحکام و یکپارچگی ساختاری بالایی هستند که به آنها اجازه می‌دهد در شرایط سختی که در تأسیسات تصفیه فاضلاب با آن مواجه می‌شوند مقاومت کنند. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می‌تواند بارهای سنگین، فشار و تنش‌های مکانیکی را تحمل کنند و عملکرد طولانی مدت را تضمین کنند.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی نشان می‌دهد که آن را برای کاربردهای تصفیه فاضلاب بسیار مناسب می‌کند. فاضلاب اغلب حاوی مواد خورنده، مواد شیمیایی، یا سطوح بالای اسید یا قلیا است که می‌تواند مواد دیگر را در طول زمان تخریب و خراب کند. با این حال، فلزات به کار رفته در این پکیج‌ها به طور خاص به دلیل مقاومت در برابر خوردگی انتخاب می‌شوند که طول عمر و یکپارچگی سیستم تصفیه را حتی در شرایط سخت تضمین می‌کند.

مزایای پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای به حداکثر رساندن راندمان تصفیه طراحی شده‌اند. طراحی و پیکربندی آنها، جداسازی و حذف مؤثر آلاینده‌ها و مواد آلی از فاضلاب را تسهیل می‌کند. مواد به کار رفته در این پکیج‌ها، همراه با تجهیزات و فرایندهای تخصصی، عملکرد بهینه تصفیه را تضمین کرده تا پساب با بالاترین کیفیت ممکن و بر طبق استانداردهای تعیین شده، تصفیه شود.  

برای خرید پکیج های تصفیه آب خاکستری به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مراجعه کنید.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب راه‌حل‌های مقرون به‌صرفه‌ای را در دراز مدت ارائه می‌دهند. اگرچه ممکن است هزینه‌های اولیه بالاتری در مقایسه با مواد جایگزین داشته باشند، اما دوام و مقاومت آنها در برابر خوردگی به طور قابل توجهی هزینه‌های تعمیر، نگهداری و جایگزینی را کاهش می‌دهد. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به حداقل تعمیرات نیاز داشته و عمر طولانی‌تری دارد که منجر به صرفه جویی طولانی مدت می‌شود. علاوه بر این، راندمان بالای تصفیه آنها منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی، از جمله مصرف انرژی و استفاده از مواد شیمیایی می‌شود.

علاوه بر این، طراحی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب کاملاً انعطاف پذیر بوده و می‌توان مؤلفه‌های آن مانند اندازه، ظرفیت و پیکربندی را مطابق با سرعت جریان و فرایند تصفیه فاضلاب، به‌صورت کاملاً سفارشی طراحی کرد.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب اغلب دارای اجزای پیش‌ساخته است که نصب را ساده می‌کند و زمان و هزینه ساخت را به حداقل می‌رساند. گزینه‌های سفارشی‌سازی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب امکان استفاده کارآمد از فضای موجود، بهینه‌سازی روند تصفیه و کاهش آلودگی محیط را فراهم می‌کند.

پیشنهاد می کنیم برای خرید پکیج های چربی گیر daf از صفحه پکیج چربی گیر daf دیدن کنید.

روش های پرداخت فلز پکیج تصفیه فاضلاب

برای افزایش مقاومت و طول عمر بدنه پکیج فلزی تصفیه فاضلاب، سه روش رایج پرداخت فلز وجود دارد که عبارتند از:

 • رنگ اپوکسی: یک نوع پوشش فلزی است که از ترکیبی از رزین اپوکسی و ماده‌ای معدنی سخت تشکیل شده است. این روش برای پوشش دادن به فلزات استفاده می‌شود و به طور خاص بر روی سطوح فلزی که نیاز به مقاومت بالا در برابر خوردگی شیمیایی، سایش و حرارت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • گالوانیزه: یک روش پوشش دادن فلز است که در آن لایه‌ای از روی، روی سطح فلز قرار می‌گیرد. این فرایند برای جلوگیری از خوردگی و افزایش مقاومت فلزات استفاده می‌شود. روش گالوانیزه باعث ایجاد یک پوشش یکپارچه بر روی سطح فلزی می‌شود و تمامی سطح را کاملا می‌پوشاند. این روش به سطح فلزی مقاومت و طول عمر بیشتری می‌بخشد، به طوری که می‌تواند تا چندین دهه مقاومت خود را حفظ کند. فرایند گالوانیزه به راحتی قابل انجام است و می‌توان آن را بر روی سطوح فلزی مختلف اجرا کرد.
 • سند بلاست: یک روش فیزیکی برای پاکسازی و پرداخت سطوح فلزی است. در این روش، سطح فلزی با استفاده از جریان قویی از مواد جاروبی (مانند ماسه یا گرانول‌های معدنی) به سمت سطح اسپری می‌شود، که منجر به پاکسازی کامل آلودگی‌ها، روغن‌ها، رنگ‌ها و روکش‌های قبلی و آماده‌سازی سطح فلزی برای پوشش‌دهی می‌شود. سطح فلزی پس از سند بلاست، دارای ماکروتک‌ها و میکروتک‌ها می‌شود که افزایش چسبندگی و همگنی پوشش فلزی را تسهیل می‌کند. همچنین این فرایند، سطوح فلزی را در برابر اکسیداسیون و خوردگی مقاوم می‌کند.
روش های پرداخت فلز پکیج تصفیه فاضلاب

لازم به ذکر است که هرکدام از این روش‌ها براساس نوع فلز، محیط کاری و نیازهای خاص مجموعه انتخاب می‌شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله تصفیه فاضلاب صنایع باتری سازی را مطالعه کنید.

انواع روش‌های تصفیه فاضلاب

با توجه به مزایای پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و قابلیت نصب واحدهای مختلف برای اجرای فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی، می‌توان با توجه به نوع فاضلاب از روش‌های تصفیه زیر استفاده کرد:

֎ غربالگری و فیلتراسیون

این فرایند شامل حذف مواد جامد بزرگ مانند زباله، پلاستیک و پوشش گیاهی از طریق استفاده از فیلتر است که از ورود این مواد جامد به مراحل بعدی تصفیه جلوگیری کرده، از تجهیزات محافظت می‌کند و جریان روان فاضلاب را تضمین می‌کند.

֎ ته‌نشینی

ته‌نشینی فرایندی است که از گرانش برای جداسازی ذرات معلق و ته‌نشین شدن آنها در کف مخزن یا زلال‌ساز استفاده می‌کند. سپس پساب شفاف شده را می‌توان جدا کرد، در حالی که جامدات انباشته شده، که به لجن معروف هستند، در مراحل تصفیه شده یا دفع می‌شوند.

֎ شناورسازی هوای محلول (DAF)

DAF  یک فرایند شناورسازی است که شامل ورود میکرو حباب ها به فاضلاب است. حباب‌ها به ذرات معلق متصل می‌شوند و باعث می‌شوند تا برای حذف، وی سطح شناور شوند.DAF در حذف ذرات کلوئیدی، چربی‌، روغن و گریس از فاضلاب مؤثر است.

برای آشنایی بیشتر با فرآیند تصفیه فاضلاب به مقاله تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

֎ انعقاد و لخته سازی

انعقاد شامل افزودن مواد شیمیایی مانند منعقدکننده‌ها (آلوم یا کلرید آهن) برای بی ثبات کردن و تجمع ذرات کوچک است. جایی که مخلوط کردن یا هم زدن ملایم باعث تشکیل ذرات بزرگتر و قابل ته‌نشینی به نام لخته می‌شود. سپس این لخته‌ها می‌توانند به‌راحتی از طریق ته‌نشینی یا فیلتراسیون حذف شوند.

֎ خنثی سازی

خنثی سازی فرایند تنظیم pH فاضلاب در محدوده خنثی یا قابل قبول است. این امر با افزودن اسیدها یا بازها به ترتیب برای خنثی کردن فاضلاب قلیایی یا اسیدی حاصل می‌شود. تنظیم pH مناسب برای بهینه‌سازی فرایندهای بعدی تصفیه و اطمینان از انطباق با استانداردهای نظارتی بسیار مهم است.

֎ لجن فعال

لجن فعال یک فرایند تصفیه بیولوژیکی پرکاربرد است که بر فعالیت میکروارگانیسم‌ها برای تجزیه مواد آلی در فاضلاب متکی است. فاضلاب با کشت میکروارگانیسم‌ها (لجن فعال) در یک مخزن هوادهی ترکیب می‌شود، جایی که اکسیژن برای حمایت از رشد میکروبی و تجزیه آلاینده‌های آلی تأمین می‌شود. سپس پساب تصفیه شده از لجن فعال جدا شده و برای تخلیه یا استفاده مجدد پردازش می‌شود.

֎ بیوراکتورهای غشایی (MBRs)

MBR ها تصفیه بیولوژیکی را با فیلتراسیون غشایی ترکیب می‌کنند. این فرایند شامل استفاده از غشاهای تخصصی برای جداسازی آب تصفیه شده از لجن فعال یا زیست توده است. غشاها به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می‌کنند و تنها به پساب تصفیه شده اجازه عبور می‌دهند و در عین حال میکروارگانیسم‌ها و جامدات را حفظ می‌کنند. MBR ها طراحی سیستم فشرده و پساب با کیفیت بالا را ارائه می‌دهند. در مقاله تصفیه فاضلاب به روش MBR در این باره بیشتر توضیح داده ایم.

عوامل مؤثر بر قیمت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متفاوت باشد. درک این عوامل هنگام در نظر گرفتن بودجه و سرمایه گذاری برای یک پروژه تصفیه فاضلاب بسیار مهم است.

عوامل مؤثر بر قیمت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب
 • نوع فلز به کار رفته در ساخت پکیج تصفیه می‌تواند تأثیر بسزایی در قیمت آن داشته باشد. فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و آهن دارای هزینه‌های متفاوتی به دلیل شیوه تولید، در دسترس بودن و فرایندهای ساخت هستند. فلزات درجه بالاتر با مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالاتر ممکن است در مقایسه با فلزات با عیار پایین‌تر قیمت بیشتری داشته باشند.
 • اندازه و ظرفیت پکیج تصفیه بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد. پکیج‌های تصفیه بزرگ‌تر که برای رسیدگی به حجم‌های بالاتر فاضلاب طراحی شده‌اند، به دلیل افزایش نیاز به مواد و پیچیدگی ساخت، عموماً هزینه‌های بالاتری خواهند داشت. ظرفیت پکیج که بر حسب دبی یا ظرفیت تصفیه سنجیده می‌شود نیز بر قیمت آن تأثیر خواهد داشت.
 • پیچیدگی طراحی و سطح سفارشی‌سازی مورد نیاز برای پکیج تصفیه می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. پکیج‌هایی که دارای طرح‌های پیچیده، پیکربندی‌های منحصربه‌فرد هستند یا نیاز به ملاحظات مهندسی تخصصی دارند ممکن است هزینه‌های بیشتری را متحمل شوند. سفارشی‌سازی برای برآورده کردن نیازهای خاص تصفیه، مانند انطباق با محدودیت‌های فضا یا ترکیب فرایندهای تصفیه خاص، ممکن است هزینه‌های بیشتری به همراه داشته باشد.
 • گنجاندن ویژگی‌های اضافی و فناوری‌های پیشرفته در پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. ویژگی‌های پیشرفته مانند کنترل‌های خودکار، سیستم‌های نظارت از راه دور، قطعات کم مصرف یا حسگرهای تخصصی می‌توانند هزینه‌های بالاتری داشته باشند. ادغام فناوری‌های پیشرفته برای افزایش کارایی تصفیه یا انطباق با استانداردهای نظارتی خاص نیز ممکن است قیمت پکیج را افزایش دهد.
 • الزامات نصب و نگهداری پکیج تصفیه می‌تواند بر قیمت کلی آن تأثیر بگذارد. عواملی مانند آماده سازی سایت، پیچیدگی نصب، تجهیزات لازم برای نصب و هزینه‌های نیروی کار پکیج بسته به خاص بودن پروژه، می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، پکیج‌هایی که به تعمیر و نگهداری مکرر یا تخصصی نیاز دارند ممکن است هزینه‌های عملیاتی بلندمدت بیشتری را متحمل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مقاله نکات تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب دیدن کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی کامل پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و کاربرد و مزایا، طراحی و ساخت آن پرداختیم. پکیج فلزی تصفیه فاضلاب پیش‌ساخته شرکت مهندسي پاک پساب اقلیم، با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا، براي تصفيه فاضلاب صنعتی و بهداشتی مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب می‌توانید با کارشناسانَ ما تماس حاصل نمایید.

4.7/5 - (101 امتیاز)

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp
حساب کاربری من