انرژی باد، مزایا و معایب

مزایای انرژی باد زیاد است  و این مزایا توضیح می دهد که چرا یکی از سریع ترین منابع انرژی در حال رشد در جهان است. تلاش‌های تحقیقاتی با هدف پرداختن به چالش‌های استفاده بیشتر از انرژی بادی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب نیروی باد و برخی از چالش هایی که برای غلبه بر آن تلاش می کند، ادامه مطلب را بخوانید.

مزایای نیروی باد

 • انرژی باد مقرون به صرفه است. باد در مقیاس زمینی یکی از کم‌هزینه‌ترین منابع انرژی موجود است. از آنجایی که برق مزارع بادی با قیمت ثابتی در مدت زمان طولانی فروخته می شود (مثلاً 20 سال به بالا) و سوخت آن رایگان است، انرژی باد عدم اطمینان قیمتی را که هزینه سوخت به منابع سنتی انرژی اضافه می کند، کاهش می دهد.
 • باد شغل ایجاد می کند بخش بادی ایالات متحده بیش از 100000 کارگر را استخدام می کند و تکنسین توربین بادی یکی از مشاغل آمریکایی است که به سرعت در حال رشد است. بر اساس گزارش Wind Vision، باد تا سال 2050 توانایی پشتیبانی از بیش از 600000 شغل در بخش های تولید، نصب، نگهداری و خدمات پشتیبانی را دارد.
 • باد باعث رشد صنعت  کشورها می شود. پروژه های جدید بادی بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالانه در اقتصاد ایالات متحده دارند.  کشور ما نیز  دارای منابع داخلی گسترده و نیروی کار بسیار ماهر است و می تواند در اقتصاد انرژی پاک در سطح جهانی رقابت کند.
 • این یک منبع سوخت تمیز است. انرژی باد مانند نیروگاه‌هایی که به احتراق سوخت‌های فسیلی متکی هستند، مانند زغال‌سنگ یا گاز طبیعی که ذرات معلق، اکسیدهای نیتروژن و دی‌اکسید گوگرد را منتشر می‌کنند، هوا را آلوده نمی‌کند و باعث مشکلات سلامتی انسان و آسیب‌های اقتصادی می‌شود. توربین های بادی انتشارات جوی تولید نمی کنند که باعث باران اسیدی، مه دود یا گازهای گلخانه ای شود.
 • باد یک منبع انرژی خانگی است. ذخایر باد فراوان و تمام نشدنی است. طی 10 سال گذشته، ظرفیت نیروی بادی در بسیاری کشورها افزایش یافته است و باد در حال حاضر بزرگترین منبع انرژی تجدیدپذیر در برخی از  کشورها است.
 • این انرژی پایدار است. باد در واقع نوعی انرژی خورشیدی است. بادها در اثر گرم شدن جو توسط خورشید، چرخش زمین و بی نظمی های سطح زمین ایجاد می شوند. تا زمانی که خورشید می تابد و باد می وزد، انرژی تولید شده می تواند برای ارسال نیرو به سراسر شبکه مهار شود.
 • توربین های بادی را می توان در مزارع در حال ساخت  یا مزرعه های موجود ساخت. این قضیه به شدت برای اقتصاد در مناطق روستایی، جایی که بهترین مکان‌های باد یافت می‌شود، سودزاست. کشاورزان و دامداران می توانند به کار زمین ادامه دهند زیرا توربین های بادی تنها از بخش کوچکی از زمین استفاده می کنند. صاحبان نیروگاه های بادی برای استفاده از زمین، اجاره بها را به کشاورز یا دامدار پرداخت می کنند و درآمد اضافی را برای صاحبان زمین فراهم می کنند.

چالش های انرژی بادی

 • نیروی بادی همچنان باید با منابع تولید متعارف بر اساس هزینه رقابت کند. حتی اگر هزینه برق بادی در چند دهه گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است، پروژه های بادی باید بتوانند از نظر اقتصادی با کم هزینه ترین منبع برق رقابت کنند و برخی از مکان ها ممکن است به اندازه کافی بادخیز نباشند تا مقرون به صرفه باشند.
 • سایت های باد مستقر در زمین خوب اغلب در مکان های دورافتاده، دور از شهرهایی که به برق مورد نیاز است، قرار دارند. خب این مورد از معایب انرژی باد است که باید خطوط انتقال باید ساخته شود تا برق مزرعه بادی به شهر برسد. با این حال، ساخت تنها چند خط انتقال از قبل پیشنهاد شده می تواند هزینه های توسعه انرژی بادی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 • توسعه منابع بادی ممکن است سودآورترین استفاده از زمین نباشد. زمین مناسب برای نصب توربین بادی باید با کاربری های جایگزین برای زمین رقابت کند که ممکن است ارزش بیشتری نسبت به تولید برق داشته باشد.
 • از دیگر معایب انرژی بادی این است که توربین های لازم، ممکن است باعث آلودگی صوتی و زیبایی شوند. اگرچه نیروگاه‌های بادی در مقایسه با نیروگاه‌های معمولی تأثیر نسبتا کمی بر محیط‌زیست دارند، نگرانی در مورد سر و صدای تولید شده توسط پره‌های توربین و تأثیرات بصری بر چشم‌انداز وجود دارد.
 • گیاهان بادی می توانند بر حیات وحش محلی تأثیر بگذارند. پرندگان با پرواز در پره های چرخان توربین کشته شده اند. بسیاری از این مشکلات از طریق توسعه فناوری یا با مکان‌یابی مناسب نیروگاه‌های بادی حل شده و یا تا حد زیادی کاهش یافته است. خفاش ها نیز توسط پره های توربین کشته شده اند و تحقیقات برای توسعه و بهبود راه حل هایی برای کاهش تاثیر توربین های بادی بر این گونه ها ادامه دارد. مانند همه منابع انرژی، پروژه های بادی می توانند زیستگاهی را که در آن ساخته شده اند تغییر دهند، که ممکن است مناسب بودن آن زیستگاه را برای گونه های خاص تغییر دهد.
 • این نمای هوایی از یک نیروگاه بادی نشان می دهد که چگونه گروهی از توربین های بادی می توانند برای شبکه برق برق بسازند. برق از طریق خطوط انتقال و توزیع به منازل، مشاغل، مدارس و غیره ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Call Now Button